Prosakující minulost: Proč tolik nezáleží na pravdě a nevěřit znamená odepsat

Jak moc podle Vás záleží ve vztahu na pravdě a upřímnosti mezi partnery?

Odpovídáte snad, že pravda a upřímnost jsou nejdůležitější?

Zklamu Vás. OBJEKTIVNÍ PRAVDA i UPŘÍMNOST jednoho totiž mohou být velmi slabé proti PŘESVĚDČENÍ druhého. Ano, je-li někdo přesvědčen o Vaší vině, pak má svou subjektivní pravdu. Objektivní pravda je pro něj lež a Vaše upřímnost faleš.

Toto je jeden z nejčastějších problémů vztahů, kterým se také zabývám v knize L.E.Ž. – v knize problémů, které si někdy ve vztazích způsobujeme sami, aniž bychom chtěli.

V uzavřené skupině, kde i anonymně sdílíte své otázky a problémy ve vztazích, jsem nedávno řešil případ, který oba trápil, oba rozděloval, a přitom neexistoval objektivní důvod, jen ten subjektivní. Protože mám od páru svolení k publikaci, mohu Vám popsat jak problém, tak jeho řešení, pokud něco podobného trápí a rozděluje i Váš vztah nebo vztah někoho z Vašich blízkých. Psychologické pozadí problému pak vysvětluji v knize L.E.Ž.

Síla nedůvěry

Budu jim říkat Jáchym a Evelína.

Jáchym je objektivně věrný chlap. Svou Evelínu zbožňuje. Evelína je však PŘESVĚDČENA, že ji Jáchym podvádí. Proto Jáchymovi nevěří. Ve své nedůvěře je neoblomná, ačkoli Jáchym přísahá na život svůj, život její, život jejich dětí, nic s ní nehne. „Podvádí mě, a basta!“ řekla Evelína, když usedli v mé kanceláři. A byť se Jáchym pokusil otevřít ústa, Evelína ho jediným gestem umlčela: „Nic neříkej, ani nezkoušej přísahat. Stejně bych Ti nevěřila.“

Vstal jsem, podal oběma ruku a rozloučil se. Evelína na mě udiveně pohlédla. Přitom nebylo o čem mluvit.

Je-li člověk o něčem PŘESVĚDČEN, nelze mu jeho pohled vymluvit. Jeho subjektivní pravda se pro něj stává pravdou objektivní. Dunning-Krugerův efekt způsobuje, že čím více důkazů či protiargumentů předložíte, tím zatvrzelejším přesvědčený člověk je (viz konspirační teorie). Odkud se Dunning-Krugerův efekt vzal? Čím je specifický? Za moment vysvětlím.

Nejdůležitější však bylo, aby si Evelína uvědomila, proč za mnou přišla. Proč za mnou přišli oba. Aby svůj problém vyřešili, nikoli nevyřešili.

A k tomu si Evelína i Jáchym potřebovali uvědomit, kde je skutečný problém a jak se ho zbavit.

Není to těžké. Každý to má šanci zvládnout. Ale musí chtít. Nejen Jáchym, i Evelína. Ukážu jak.

Pojďme si – v dalším z mých klubových článků na Vaše přání (všech více než pět tisíc můžete po přihlášení číst zde) – popsat problém i řešení krok za krokem; tak, abyste to příště snadno zvládli i Vy:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]