Jak přepnout na pozitivní myšlenky

Když bylo Albertu Einsteinovi šestnáct let, měl ve škole spor s učitelem náboženství. Ten žákům položil otázku: „Jak je možné, že Bůh, je-li tak dobrý, dopustí, aby na světě bylo tolik zla?“

Mladý Einstein se ozval: „Ale pane učiteli, zlo neexistuje.“

Učitel se podivil: „Jak to? Nevidíš zlo kolem sebe? Máš snad tmu v očích?“

Einstein namítl: „Tma také neexistuje!“

Učitele namíchl: „A co vidíš, když vyhlédneš v noci z okna?“

Einstein: „Nedostatek světla. Ve vší úctě, pane učiteli, světlo lze měřit, rozkládat paprsek po paprsku, ale tmu ne. Světlo má i svou fyzikální veličinu, tma ne. Tma jako taková neexistuje. Je to jenom název, který si lidé vymysleli, aby popsali nedostatek nebo nepřítomnost světla. Je to jako s chladem. Copak chlad existuje?“

Učitel se pokusil o žert: „Jistěže existuje. Copak Tobě nikdy nebyla zima?“

Einstein: „Znovu se mýlíte, pane učiteli. Ani chlad neexistuje – nelze ho měřit, nemá svou fyzikální jednotku. Všechny subjekty, objekty, zvířata můžeme měřit jen na základě tepla, ne chladu. Když říkáme, že venku ‚je pod nulou‘, pořád tím vyjadřujeme, kolik stupňů chybí do počátku tepla. Chlad je tedy znovu jen slovo, jímž lidé označují nedostatek nebo nepřítomnost tepla. A tak je to se vším. I s tím Vaším zlem. Není žádné zlo, je jen nedostatek nebo nepřítomnost dobra.“

Už víte, co znamená NEVĚŘIT SI? Cítit se SLABĚ? Nebo BÁT se?

Ano, nedostatek nebo nepřítomnost víry, síly, odvahy. Podle Einsteina neexistuje ani neštěstí, jen nedostatek nebo nepřítomnost myšlenek zaměřených na štěstí.

Když jsem vytvářel FC Kurz Cestou vnitřní síly pro všechny, kdo momentálně postrádají sebevědomí, sebelásku, sebepřijetí, sebehodnotu, snažil jsem se jim vysvětlit, že řešení není někde venku, vně jejich osoby, ale přímo v nich, v jejich vlastním myšlení. A to je dobře. Kdybyste museli čekat na jinou osobu, až se uráčí chovat se k Vám dobře, pak byste byli na jiném závislí. Jenže Vy nejste. Víru, sílu, odvahu, tak jako své myšlenky máte ve své moci, a to víc, než si v negativním rozpoložení myslíte.

A Vy už přece víte, co je negativní rozpoložení? Ano, nedostatek nebo nepřítomnost rozpoložení dobrého.

Co nás naučil Einstein

Především obráceně myslet: Když nám něco schází, můžeme to doplnit. Ostatně, při negativním rozpoložení o obracení jde.

Když vysvětluji lidem, co znamená slovo negativní, ukážu jim dávný fotocitlivý pásek, který se vkládal do fotoaparátů. Když se osvítil, vznikl negativ. Barvy na něm byly opačné – kde měla být tmavá, byla světlá. Právě to je negativní myšlení – ukazuje nám realitu obráceně. Tam, kde získáváme, tvrdí, že ztrácíme. Tam, kde sílíme, tvrdí, že slábneme. Tam, kde něco nového začíná, tvrdí, že všechno končí.

V uzavřené skupině, kde každý z Vás může i anonymně sdílet své trápení a dostane na něj odpověď (pro vstup do uzavřené skupiny musíte být registrováni zde), nezřídka slýchám, jak jste „ztratili“ tím, že Vás opustil někdo, kdo si Vás nevážil. Není to ale spíše zisk? Neuvolnilo se po Vašem boku spíše místo pro někoho lepšího, kdo si Vás vážit bude? Co budete říkat, až vedle sebe budete mít někoho milujícího? Že ten, kdo si Vás váží, je lepší než ten, kdo si Vás neváží?

Tak se stane, že lidé v negativním rozpoložení vnímají jako důležitější ty, kteří ve skutečnosti vůbec důležití nejsou. Trápí se pro ty, kteří se pro ně samotné netrápí. Milují ty, kteří si lásku nezaslouží, důvěřují těm, kteří jim lžou, obětují se v každém okamžiku pro ty, kteří je při první příležitosti obětují. Ano, protože přemýšlejí obráceně.

Pokud se trápíme, musíme doplnit myšlenky, které nám pomohou přestat se trápit. To je rozdíl mezi negativním a pozitivním myšlením. A teď jak mezi těmito způsoby přepnout.

Pojďme si to v souladu s Cestou vnitřní síly objasnit v dalších z mých klubových článků na Vaše přání, a to na konkrétních příkladech jednoduchých obratů v myšlenkách:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]