Musela jsem pochopit svět mužů, říká Iveta Králová po 16 letech ve stavebnictví

Každý obor má svá specifika. A pokud člověk chce, může se stát odborníkem v jakémkoliv oboru, přestože pro to nemá na první pohled žádné předpoklady. 

Své o tom ví také Iveta Králová, která byla hostem další epizody podcastu Myšlením na vrchol. Když před lety studovala VŠE, pravděpodobně ji nenapadlo, že svou profesní kariéru spojí se stavebnictvím. Tak typicky mužským oborem, ve kterém se stane vyhledávanou odbornicí a kde bude pracovat 16 let pro stejnou firmu. Říká se tomu loajální zaměstnanec a Iveta se v našem podcastu netají tím, že za její kariérou stojí především píle a vytrvalost. Už jen tím potvrzuje myšlenky z tištěného workshopu Udržuj vnitřní plamen. Tedy že pokud člověk objeví své talenty a probudí pro ně dostatek touhy, nemůže vyhořet.

Oddaná firmě i oboru

Poslední dva roky na studiích Iveta toužila po práci v bankovnictví. Najednou se ale objevila nabídka práce ve stavebnictví, která Ivetu oslovila. Jako by jí někdo našeptával: „Tohle je ten směr, kterým se máš vydat.“ A tak Iveta naslouchala svému vnitřnímu hlasu a vykročila. Svou kariéru spojila se stavebnictvím, a to konkrétně s akustikou vnitřních prostor. Nastoupila do společnosti Ecophone, patřící do francouzského koncernu Saint-Gobain. Postupem času zjistila, jak neuvěřitelně zajímavý je svět akustiky, co vše v našich životech ovlivňuje a jak moc má k tomuto světu sama blízko. Ve zvuku a akustice objevila svou životní vášeň.

Že nebude mít práce v hlučném prostředí dobrý vliv na lidské zdraví, je docela logické. Věděli jste ale například, jaké dopady má na lidské zdraví a duševní pohodu práce v běžném prostředí se špatně řešenou akustikou? Například takoví učitelé, kteří pracují celý život v klasické  školní třídě se špatně řešenou akustikou, nejen že si musí více namáhat hlasivky, aby překřičeli celou třídu, nejen že trpí jejich ušní bubínky, ale zvyšují se také jejich stresové hormony. Podobně můžeme pohlížet na dnes oblíbené otevřené kancelářské prostory, kde slyšíme rozhovor našeho kolegy, řešící rodinné trable. To vše má na nás dlouhodobě vliv, i když si to člověk možná neuvědomuje. 

Pochopit muže

V práci se dennodenně potkávám s muži. Jako žena jsem musela do mužského života proniknout a pochopit svět mužů. Muži jsou věrnější a přímější než ženy. Když nastane nějaký konflikt, vyříkáme si to a jdeme dál. Musím říct, že mi to ve světě mužů více vyhovuje. Jako žena jsem také musela mít vždy dost informací, abych byla pro muže ve stavebnictví rovnocenným partnerem,“ vysvětluje v našem rozhovoru Iveta, co jí pomohlo vytrvat 16 let u jedné firmy, zamilovat se do typicky mužského oboru a stát se odborníkem.

Znovu si tak můžeme připomenout myšlenku Angely Duckworthové z knihy Houževnatost, které se věnujeme také v tomto tištěném workshopu. Autorka knihy vysvětluje, že není vytrvalosti bez opravdové vášně, a co stojí za skutečnou houževnatostí.

Takovou houževnatost jednoznačně ovlivňuje naše prostředí. Například když se člověk nemůže soustředit na práci a je neustále vyrušován nějakými zvuky, těžko se mu bude udržovat jeho vášeň a těžko vytrvá na cestě za skvělými výsledky. Tohle si uvědomují nejen manažeři velkých firem, ale především architekti a různí developeři. Ti se na Ivetu čím dál častěji obracejí, aby jim pomohla připravit co možná nejpřívětivější prostředí. A to jak v kancelářích, školách, výrobních halách, tak v obchodních centrech. Iveta ale nepopírá, že k její vytrvalosti a 16letému kariérnímu maratonu v jedné firmě přispěla i zdravá firemní kultura švédské společnosti. V čem se liší od té české? I na to jsem se zeptal během našeho povídání. 

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Ivetou Královou?

 • Jak se žena z ekonomky prosadila ve stavebnictví
 • Jak budovala svou kariéru
 • Jak se jí podařilo proniknout do světa mužů
 • Jak se z akustiky stala Ivetina životní vášeň
 • Jaký vliv má nezdravě řešená akustika na naši duševní pohodu
 • Co vyžaduje, aby se člověk stal odborníkem v oboru
 • Jaké jsou rozdíly mezi švédskou a typicky českou firemní kulturou
 • Je práce v open-space problém?
 • Jak reagují zaměstnanci na změny po realizaci akustického řešení
 • Co vše takové řešení obnáší a jak jé náročné technicky i finančně

V závěru rozhovoru Iveta zmiňuje také školení od Dalea Carnegieho, které ji naučilo lépe naslouchat a učit se respektu jak ve vztahu s partnerem a kolegy, tak třeba k zákazníkům. Dostali jsme se v rozhovoru k tématům, která budou velmi blízká každému, kdo hledá inspiraci pro lepší život. Rozhovor si můžete poslechnout v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad článkem. 

 1. Chcete objevit talenty a probudit svou vášeň? V tištěném kurzu Udržuj vnitřní plamen si nejen změříte míru své houževnatosti, ale naučíte se pečovat o zdroj své energie. K dispozici jen zde
 2. Zaujala vás kniha Houževnatost od Angely Duckworthové? Najdete ji v každém dobrém knihkupectví, nebo také na našem e-shopu zde.
 3. Zaujaly vás myšlenky Ivety Králové a napadla vás nějaká otázka? Kontakt na Ivetu najdete zde.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart