9 důvodů, proč přestat žít podle očekávání druhých

Cítíte tíseň z toho, co všechno se od Vás očekává?

Stlačují Vás povinnosti/nutnosti vyhovět všem lidem kolem sebe?

Postrádáte čas na sebe, na zdroje dobrých pocitů, které Vám jednak dělají lépe, a také nabíjejí baterky?

Je Vám, ačkoli svítí slunce a sajete vitaminy i z čerstvého ovoce či zeleniny, stále často unaveně, vyčerpaně?

A trvá to všechno už dlouhodobě?

Ne nadarmo jsem letošní čtyři FC Kurzy věnoval postupně problematice sebezvládání, intuitivního rozsouzení emocí a rozumu, vyhoření a obnově vnitřní síly.

O rozdrceném diamantu

Důvod bych mohl vysvětlit jako pohádku. Pohádku „o hloupém Honzovi“. Honza však hloupý nebyl. Měl manažerské postavení a spoustu povinností. Víc, než mohl unést. Zkraje roku zkolaboval.

Svědci tvrdí, že v kanceláři zničehonic přestal odpovídat. Strnul. Jen z jeho tváře „mluvila“ palčivá bolest. Pak nastala apatie. Nevnímal nic, zíral do prázdna.

Kolegové se ptali, zda je v pořádku, namítali, že nevypadá dobře, že zavolají lékaře. Vágním gestem ruky to odmítal, ba se bránil. Jako by chtěl říct „To nejde, zrovna tento týden toho mám tolik…“ Jenže ztratil vědomí. Záhy přijela rychlá. Diagnóza: krvácení do mozku. Příčina: „Pravděpodobně neunesl tíži doby“.

Honzu sice zachránili, dodávali však „prozatím“. Dodnes má omezené aktivity a kontrolovanou změnu životního stylu. Přesněji: Musel podstoupit OBRAT životního stylu.

V psychologii se tomu říká „případ diamant“. Diamant totiž není nic jiného než uhlík, hluboko pod zemí stlačený z mnoha stran. I Honza se těšil, že z něj výzvy vybrousí blyštivý diamant. Bohužel, tlak byl z více stran. Tlačil ho majitel firmy, aby vytvářel „lepší čísla“, „vyšší zisk“, „víc dupal po zaměstnancích“, současně ho tlačili podřízení, aby jim vytvářel u majitele „lepší podmínky“, za nichž pak dosáhnou „lepších výsledků“, souběžně ho tlačila rodina, aby „tolik nepracoval“, že „má také děti“. Ale největší tlak cítil Honza zevnitř, protože měl niterný pocit, že ve všech těchto rolích „selhává a nestačí“. A to, i když si bral práci domů, na víkendy, na dovolené, prakticky neodpočíval.

„Nejsem šťastný,“ byla prý poslední slova, která před kolapsem svěřil kolegům. Nechápali to. Měl vysokou pozici, vysokou mzdu, prostornou kancelář s prostorným služebním autem, to všechno mu kdekdo z nich záviděl. Ano, Honza měl vzhled naleštěného briliantu. Problém je, že diamant je nejen tvrdým, ale také křehkým nerostem. Vnitřkem diamantu totiž procházejí takzvané štěpné linie, vlásečnice zlomu. Stačí na některou klepnout kladívkem a drahokam se rozpadne na prach. Právě to se Honzovi stalo.

Nechci už tyto příběhy

V uzavřené skupině, kterou jsem zakládal pro Vaše (i anonymní) svěřování se svými problémy, často dostávám otázky typu: Partner na mě nemá čas, mám odejít? Partner se přetěžuje, chodí z práce nervní, je podrážděný i na děti, máme odejít? A současně: Partner nevydělává dost, mám odejít? Jiní mají byty, auta, dovolené, my nic, mám odejít?

Pokud máte sklon sklouznout, anebo svůj protějšek vehnat, do centrifugy, která končí rozsypáním člověka na prach, prosím, zvažte následující náměty k zamyšlení.

V tomto dalším ze svých klubových článků, které píšu na Vaše přání (přehled všech dosavadních je zde), Vám popíšu, proč je důležité nastavit si osobní mez, a to nejen z hlediska zdraví, ale i logiky věci. Uvědomte si, že člověk není bezmezný, přirozeně má své limity a všechno zkrátka nezvládne. Stejně tak je hloupost snažit se vyhovět úplně všem a pokoušet se vyplnit očekávání druhých lidí. Následující body jsou klíčové i z hlediska Vašeho osobního štěstí, optimálního výkonu i vnitřní vyrovnanosti.

Pojďme si, prosím, bod za bodem cestu Honzovy mentální hygieny tak, aby se očistil o všechny naivní sny a potřeby:

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]