Proč nelhat člověku, který nás miluje

Víte o tom, že lžete někomu, kdo Vás přitom má rád?

V takovém případě alespoň jedna dobrá zpráva: Dokážete být sami k sobě upřímní a přiznat si či uvědomit chybu.

Možná to ale není dostatečná motivace k tomu, abyste s tou falší, přetvářkou či dokonce zradou přestali. Možná jste přesvědčeni o tom, že Vám lež něco důležitého přináší, dává. Něco, co je pro Vás cennější než láska toho člověka.

Moje poslední kniha L.E.Ž. se stala nejen čtením pro ty, kdo se vyrovnávají s dopady něčí lži, ale častým dárkem i pro ty, kdo pohřbili nadějný vztah. A kdo si po nahlédnutí do této „knihy zrcadel“, jak knihu L.E.Ž. označila kritika, uvědomil celý důsledek svého lhaní. Ano, celý. Včetně nemožnosti vrátit to, co bylo – člověka, který miloval. Mezi tyto lidi patří i Dana: “Petře, vím o Vaší existenci teprve pár týdnů. Viděla jsem Vaše nedělní vysílání o bolesti, která se mění v sílu, kde jste varoval před svou knihou L.E.Ž. – zmiňoval jste, že je to kniha nepříjemných zrcadel. Musím Vám dát za pravdu. Našla jsem se v ní i já. Dlouho jsem totiž lhala svému příteli, až jsem o něj přišla. Pochopila jsem to až ve chvíli, kdy mi daroval Vaši knihu s tím, že se o sobě, o něm i o životě hodně dozvím. Zpětně si připadám tak pitomá: Proč jsem svou lží způsobila jeho ztrátu. Petře, proč?”

  • Děkuji za Vaše dotazy. Těch písemných jsem v jednotlivých Řešidlech zodpověděl už 541.
  • Chcete probrat svůj problém tváří v tvář? Přijďte na Setkání.
  • Zdráháte se zeptat, a přece potřebujete znát odpověď na to, co Vás trápí? Soubor mých odpovědí na nejčastěji kladené osobní dotazy obsahují knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2.

První ztráta: milujícího člověka

V knize L.E.Ž. píšu naprosto jednoduše: Nelži člověku, který Tě miluje. Nestojí to za jeho ztrátu.

Už tyto dvě věty by většině lidí měly stačit k pochopení toho, proč nelhat. Bohužel ti, kteří lžou, podstatu těchto dvou vět často nechápou. Vysvětlení je prosté: Jsou v zajetí lži.

Ten, kdo lže druhým, přemýšlí mozkem, který lže i jemu samotnému. Kardinální lží, jež zavinila metodické lhaní člověka, je tato: Věř, že lhát je výhodné. Věř, že lhát se Ti vyplatí.

Ale to je lež.

Naprosto nic není TAK NEVÝHODNÉ jako lež. A ten, kdo umí spočítat 1 + 1 = 2, by to měl chápat. Přece: Stačí jedna jediná lež, na kterou se přijde, a ten protějšek Vám už nikdy nemusí věřit. Stačí jedna jediná odhalená lež, a ztratíte všechnu důvěryhodnost. Stačí jedna jediná odhalená lež, a v sekundě přijdete o všechno, co jste doposud budovali.

Je to opravdu jednoznačné. Bohužel ti, kteří chronicky lžou, žijí chronicky uprostřed lží. A jedna z těch nejhloupějších říká: Když druhý mlčí, znamená to, že Ti lež prochází.

Ale i to je lež.

Druhá ztráta: soudnosti

Ti, kteří zkusili lhát, a vidí, že protějšek mlčí, ztrácejí soudnost. Lžou dál, stále drzeji, a tudíž hloupěji. Protože se v základním úsudku osudově pletou.

Jak varuji v knize L.E.Ž.: Nikdy nepodceňujte lidi, kteří mlčí v okamžiku, kdy jim do očí lžete nebo kdy jim za jejich zády ubližujete. To, že mlčí, nemusí znamenat, že Vaše podlá slova nebo Vaše podlé činy nevnímají. To, že je moc dobře vnímají, jednou pochopíte. Bohužel, až to pochopíte, bude už pozdě. Protože to pochopíte až ve chvíli, kdy tito lidé z Vašeho života odejdou. A – jak zdůrazňuji v knize L.E.Ž. – odejdou ne proto, že by Vás už nemilovali, ale že těch lží z Vaší strany se nastřádali už tolik, že Vám nemohou věřit.

Chápete? Čím déle setrváváte ve svém fatálním omylu, že mlčení druhého = jeho nevědomost, tím více důvodů pro odchod od Vás tomu druhému dáte.

Fakta jsou takováto: To, že při Vás druhý člověk dál zůstává, ačkoli ho úmyslně zraňujete, to skutečně nemusí znamenat, že je hloupý nebo slabý. Většinou jen tiše a nerad sčítá další rány od Vás. V knize L.E.Ž. upozorňuji: Láska a Lež nemohou žít vedle sebe. Ani ve vztahu, ani o samotě. To znamená: Když Vaše Lež vyžene něčí Lásku, když vyžene toho milujícího člověka, pak to jediné, co Vám zbude a bude tvořit Vaši společnost, je ona Lež. Jen s tou budete žít a ta Vás bude o samotě přesvědčovat: „O nic jsi nepřišel, naopak jsi svým lhaním získal.“ Ale to je lež. Přijdete-li o člověka, který Vás miloval, je to ta největší ztráta. Proto si včas uvažte, s čím jednou chcete žít: se Lží, nebo s Láskou?

A pokud si nabubřele odpovídáte “raději se Lží”, pak si zkuste odpovědět proč: Proč si myslíte, že Vám lež víc dá, než vezme? Není to tím, že tu odpověď Vám dává mysl, a v ní lež? Máte tu konkrétní příklad: Dana už poznala, jaká to je lež – myslet si, že jí lhaní víc dá než vezme. I ona přitom začala lhát z nějakého důvodu. Někdo ji naučil tomu, že lhát by se mohlo vyplatit. Možná někdo v předchozím vztahu, v dětství, jí namluvil, že lhát se vyplatí. Nebo jí to tak alespoň připadalo, když ji někdo obelhal.

Třetí ztráta: zničení vlastní karmy

Už v roce 2016 jsem v knize Dvanáct srdcí napsal jednoduchý karmický příběh. Ukazuje, jak může podraz zničit toho, kdo se pro podrážení druhých rozhodl:

  • Ten příběh, dnes už důvěrně známý, je o chlapečkovi a holčičce, jak si spolu hráli na mořské pláži. Chlapeček sbíral ty nejkrásnější kamínky, holčička ty nejkrásnější mušličky. A protože jeden druhému koukali pod prsty a záviděli si, domluvili se, že si večer své úlovky vymění. Jenže chlapeček té holčičce nedal všechny své kamínky – ten nejkrásnější si schoval. Zato holčička dala chlapečkovi všechny své nasbírané mušličky. Tu noc chlapeček vůbec nemohl usnout. Díval se na mušličky od holčičky a trápil se tím, jak asi mohla vypadat ta nejkrásnější mušlička, kterou před ním holčička zatajila. Zatímco holčička spala tu noc krásně – s vědomím, že má ty nejkrásnější kamínky z celé pláže.

Toto působí karma. Karma je ryze osobní trest. Karma totiž souvisí s myšlením konkrétního člověka. Jestliže podvádíte druhé, neumíte si představit, že by druzí nepodvedli Vás. Lhář není schopen věřit upřímnému člověku, protože kdykoli slyší jeho slova, říká si, že právě tak důvěryhodně znějícími slovy by on sám v této chvíli nepochybně lhal.

Ano, karma trestá na úrovni myšlení člověka. A tak se ještě jednou ptám: Myslíte si, že lhář z dlouhodobého pohledu spíše získává, nebo ztrácí? Je pro Vás lepší žít se lží, nebo s láskou?

  1. Nedaří se Vám vyrovnat s něčí lží, manipulací, „proměnou“ z anděla v ďábla? Přečtěte si knihu L.E.Ž., kterou lze zakoupit pouze zde.
  2. Pokud knihu L.E.Ž. zamýšlíte jako dárek sobě či jiné osobě, uveďte do poznámky v objednávce křestní jméno; napíšu na první stránku osobní vzkaz.
  3. Chcete probrat svůj problém osobně? Přijďte na Setkání. Poslední příležitost potkat se se mnou v tomto kalendářním roce je do vyprodání vstupenek zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart