Metoda odosobnění: Jak se emočně odpojit od jednání druhých lidí

Zachová se k Vám někdo špatně, a hned Vás to trápí?

Slyšíte na svou adresu zlé slovo, a hned Vás to mrzí?

Začínáte na sobě pociťovat efekt kyvadla – Vaše štěstí, či neštěstí se vychyluje přesně podle toho, jak s Vámi zacházejí druzí? Pochválí Vás – je Vám hezky. Pošpiní Vás – je Vám hrozně. Uvědomujete si, že Vaše rozpoložení je vlastně ZÁVISLÉ NA DRUHÝCH? A bojíte se, že si to začínají uvědomovat i oni – že Vás mají emočně v hrsti?

Jak vnitřně zesílit proti vnějšímu světu, o tom je celý tento kurz Cestou vnitřní síly. Vysvětluje, jak vyztužit a udržet sebevědomí, sebedůvěru, sebeúctu i sebelásku. Přináší metody z oblasti psychologie, psychoterapie i psychoimunologie – toho oboru, který prokázal, že je přímá souvislost mezi stavem psychiky a imunitního systému člověka. Přestaňte se nechávat ničit jinými lidmi! Vše o zmíněném magazínu, který je ideálním čtením na dovolenou, najdete zde.

Psal jsem ho pro lidi, jako je Radka, která mi popsala svůj problém slovy: “Petře, jsem citlivá na jednání druhých lidí. Oni to vědí, proto si hrají se mnou jako s loutkou. Jak se mám nad to povznést?”

Berete si osobně počasí?

K povznesení se nad jednání druhých lidí slouží metoda odosobnění. Odosobnit se znamená přestat si brát činy druhých osobně. Jednou z mnoha technik, kterou já rád využívám, je počasí.

Podívejte se na to, jaké je dnes počasí. Dejme tomu, že prší. Nebo je vedro. Berete si osobně, jaké je dnes počasí? Jinak řečeno: Myslíte si, že si zrovna na Vás zasedl svatý Petr a právě proto je dnes takové počasí, jaké je?

Nesmějte se té otázce. Věřte, že bývaly časy, kdy si lidé brali osobně to, jaké je dnes počasí. Popíšu Vám to:

Praktikujete dešťové tance?

Když bylo dlouho sucho, mysleli si, že něco špatného provedli. Tak se snažili chovat lépe. Bohu přinášeli oběti. Nebo měli rituál, dešťový tanec. A věřte, že to fungovalo! Ti lidé dokázali tancem změnit počasí, přivolat déšť. Někdy sice museli tančit dny, týdny, měsíce, ale nakonec Boha pokaždé uprosili – začalo pršet a měli úrodu. Proto potom ještě víc děkovali Bohu, přinášeli ještě větší oběti. Nepochybovali o tom, že svým jednáním mohou ovlivnit počasí.

Jenže časem lidé zjistili, že to byla jen iluze. Že ve skutečnosti nemá smysl přinášet zbytečné oběti, zbytečně tančit, zbytečně se ponižovat, protože tím stejně neovlivní, jestli spadne pár kapek. A teď se už můžeme posunout do přítomnosti, protože v předchozí větě jsem nemluvil o dešti, ale třeba o lásce, respektu, uznání. Ano, lidé zjistili, že nemá smysl se ponižovat, protože některé věci nejde ovlivnit. Třeba počasí. Ale taky jiného člověka. Protože i člověk je jako počasí: Není vždycky takový, jakého bychom chtěli. JE NĚJAKÝ. Dnes JE NĚJAKÝ. I jeho nálada se mění jako počasí. I jeho pocity. I myšlenky. I jeho vztah k nám může být proměnlivý jako počasí.

Važte, co můžete, a co nemůžete ovlivnit

A proto v Cestou vnitřní síly uvádím mnoho mentálních technik, jak se osvobodit od jednání druhých lidí. Jedna z nich je právě tato: přistupovat k lidem jako k dnešnímu počasí. Uvědomit si, že neovlivníme to, jak bude. Jen se můžeme přizpůsobit tomu, jak bude. Když vedro, vezmeme si lehčí oblečení či zapneme klimatizaci. Když pršet, vezmeme si něco nepromokavého či roztáhneme deštník. Jistě, můžeme se vztekat, že dnes není jinak, ale to je tak všechno, co zmůžeme. Nikdo z nás nemá e-mailovou adresu svatého Petra, abychom zjistili, co máme udělat pro to, aby si nás víc vážil a seslal nám lepší počasí.

Nesmějte se té představě, protože potom byste se museli začít smát sobě, jestliže se snažíte podlézat, ponižovat, doprošovat u jiných lidí, aby si Vás více vážili. V tu chvíli tančíte „své dešťové tance„, dny, týdny, měsíce, třeba i roky. Přitom úplně zbytečně. Lidé se k Vám totiž chovají jako nebe nad Vaší hlavou – hřmí, nebo Vás opékají, jak se jim zachce, jaké mají vnitřní nutkání, potřeby, mindráky, náladu. A to všechno se mění stejně jako počasí.

Tak se i lidem naučte přizpůsobovat podle toho, jak se projevují. Když Vám někdo připraví studenou sprchu, roztáhněte proti němu deštník a chraňte se. A připraví-li Vám někdo pořádné dusno, vyzbrojte se ochranným krémem, usmějte se a v tom jeho emotivním žáru se v naprosté pohodě a klidu opalujte. Jako na slunci, které pálí.

Nesnažte se ovlivnit počasí. Je to plýtvání energií. Stejně jako snaha ovlivnit druhé. Lidé se nemění tehdy, když chcete, ale tehdy, když chtějí oni. Pokud ve svém jednání nevidí žádný problém nebo chybu, nezmění se. Smiřte se s tím. Ušetříte si polovinu zbytečných trápení v životě.

  1. Dělá Vám odosobnění problém? Naučte se to – využijte Cestou vnitřní síly.
  2. Je tím, co Vás tíží, konkrétně něčí lež, zrada, podraz, faleš či pomluva? Pochopte celý příběh, kterým si prošel a ještě projde ten druhý člověk – využijte knihu L.E.Ž.

Další knihy a kurzy autora tohoto článku Petra Casanovy najdete zde.

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]