Kam se vytrácí touha po změně

Proč je pro nás tak těžké rozhodnout se a udělat životní změnu?

Co se děje s touhou, která zaplane, ale potom vyhasne? Proč vůbec? A co dělat pro to, aby se tak nestalo?

Každý měsíc střídáme tištěné kurzy. Po teoretické části přichází praktická. Tak jako tentokrát: Po Jak nevyhořet přišla Udržuj vnitřní plamen. Kombinace obou je zde. V prvním magazínu pochopíte podstatu vyhoření z pohledu psychologie, ve druhém magazínu pochopíte cestu z tohoto problému na příkladech konkrétních osob a jejich životních příkladů či metod.

Proč je to tak důležité? Povím Vám to. I když Vy to nepochybně tušíte.

Jistě jste totiž už sami přečetli několik knih osobního rozvoje, navštívili nějaké konference a zhlédli pár webinářů. Zdrojů, ze kterých můžeme čerpat informace a inspiraci pro lepší, je spousta. Díky moderním technologiím jsou tyto zdroje dostupnější více, než si naši předci dokázali kdy představit. Jak je ale pak možné, že v současném svobodném světě, kde díky internetu můžeme studovat a prakticky neomezeně získávat informace, se stále tolika lidem nedaří zlepšit svůj život?

Byl jsem u prvních Setkání Petra Casanovy se čtenáři v Ostravě a v Plzni. I já jsem měl příležitost promluvit si s posluchači mého dlouhodobého podcastu a čtenáři mých tištěných kurzů, které doplňují ty Petrovy (celý přehled těch mých je zde). Zpětná vazba na mou tvorbu, předaná tváří v tvář, mě potěšila. Čeho si však vážím ještě víc, je energie čtenářů. V mnoha jsem viděl velké odhodlání něco ve svém životě změnit. Sálalo z nich nadšení a víra, že tentokrát už to dokážou. Možná i Vy znáte ten pocit, kdy dočtete řádky nějaké publikace nebo odcházíte z konference plní motivace a odhodlání dělat věci lépe než doposud. Ale, upřímně, jaký bývá potom výsledek? Kolika lidem se opravdu podaří změnit život? Ano, je to jen zlomek lidí. Většina touží po změně, ale bohužel nejsou dostatečně a dost dlouho houževnatí na to, aby se svým životem něco udělali.

Problém houževnatosti

V kurzu Udržuj vnitřní plamen rozebírám, co se skrývá za opravdovou houževnatostí a jaké jsou její dvě základní ingredience. Je to vášeň a vytrvalost. V pracovních listech kurzu si čtenáři i mohli změřit míru své vášně a vytrvalosti, podobně jako to učí Angela Duckworth v knize Houževnatost. Tam se mimo jiné můžete dočíst, že nelze změnit život bez vytrvalosti. Většina lidí tomu přikývne. A přitom jim nedochází, jak moc je pro vytrvalost důležitá emoce vášně. Jednoduše řečeno, dokud máme v sobě dost nadšení a vášně, nic nás na cestě za lepším životem nemůže zastavit.

Na setkání s Petrovými čtenáři mi jedna moje čtenářka posmutněle řekla: „No jo, Lukáši, vám se to řekne, vy asi máte pevnou vůli a velkou vytrvalost. To já u ničeho nevydržím. Vždycky začnu, ale nikdy to nedotáhnu až do konce.” Když jsem slyšel tato slova, musel jsem se usmát. Ne však proto, že by mi trápení čtenářky přišlo směšné. Spíše proto, že mi bylo tolik povědomé – měl jsem pocit, jako bych slyšel sám sebe před dvanácti lety. A tak jsem jí mohl předat svou zkušenost. Vysvětlil jsem jí, že problém nemusí hledat v míře své vytrvalosti, ale pouze ve velikosti své touhy.

Položte si, prosím, otázku: Jak moc toužíte po změně? Ať se jedná o jakoukoli životní změnu, ať chcete změnit práci, zlepšit zdraví, nebo se vymanit z nespokojeného vztahu, jak moc po té změně toužíte?

A pak se zamyslete: Co ve Vás onu touhu vyvolává? Je to snad nějaká představa lepšího a kvalitnějšího života?

Když si dokážete něco takového představit, jistě také začnete cítit touhu po změně.

Tak kam a proč se potom z nás začne touha vytrácet? Proč přestáváme toužit a věřit v lepší život? Objasněme si to nyní.

Generální úklid

V předchozím pracovním kurzu Emoce + Rozum = Osud jsem psal, že každou emoci lze vnímat pouze jako nositele energie. Emoce vede k akci. Proto dokud máme dostatečně silnou touhu, máme i dost energie pro naši vytrvalost. Proč ale o svou energii tak rychle a snadno přijdeme? Proč si ji necháme ukrást nebo ji odevzdáváme dobrovolně někomu, kdo si jí třeba ani neváží?

Odpověď bychom mohli hledat tam, kde začíná i končí všechen náš úspěch. Mám tím na mysli naši hlavu, respektive náš rozum. I když si totiž někdy myslíme, že úspěch a mimořádné výsledky některých lidí jsou o pouhé shodě okolností, pravdou zůstává, že jakékoli vítězství či jen zlepšení života začíná právě v naší mysli. Proto je důležité umět s myslí pracovat, jakákoli dlouhodobá změna totiž vždy vychází zevnitř ven. Vzniká uvnitř a výsledek se projeví navenek. Nikdy tomu není naopak.

Spousta lidí hledá pomoc u koučů nebo terapeutů. A je to v pořádku. Někdy máme v hlavě takový nepořádek a zmatek, že potřebujeme někoho, kdo by nám tam pomohl uklidit. Avšak pozor! Nemůžeme spoléhat, že někdo vyřeší naše strasti za nás. Spíše nám někdo může svou činností pomoci k tomu, abychom potom my sami uklidili svůj vlastní nepořádek.

Osobně jsem názoru, že nejprve bychom si měli zkusit pomoct si sami. Zkusit to. Alespoň se zorientovat ve svém nepořádku a až pak řešit, zda to zvládnu uklidit sám, nebo si najdu profíka, který mi svou supervizí nebo náměty s úklidem pomůže. I proto za každý článek v pracovních kurzech přidáváme pracovní list. Je předtištěný tak, aby čtenáři podle vodítka mohli uvažovat nad svými problémy a průběžně si dělat „generální úklid v hlavě“. Ne s vysavačem, ale s tužkou v ruce. Co řádka, to důležitý zápis. Ale o tom už jsou tyto pracovní kurzy.

  • Příklad: Zkuste si představit, že nebudete doma dlouhé roky uklízet. Bude se vršit prach, odpad a harampádí, mezi nimi mastné cestičky. Půjdete-li z práce domů a cestou si koupíte krásnou a voňavou květinu, přinesete si ji do tohoto nepořádku. Výsledek? Chvíli Vám ta květina možná bude dělat radost, ale za den či dva se ztratí jako součást okolního nepořádku.

Podobně o funguje v naší hlavě, když tam přineseme novou touhu či pozitivní myšlenku, aniž bychom tam měli uklizeno. Dlouhodobý nepořádek v mysli nám z dlouhodobého pohledu bude ubírat energii, a kvůli tomu poztrácíme nadšení i víru v lepší zítřky, ačkoli TAM NĚKDE UVNITŘ JSOU. Ale zahrabané.

A přitom stačí tak málo. Stačí jen pravidelně uklízet, podobně jako doma. I proto na téma vyhoření navazujeme tématem vnitřní síly. Nejprve teoretickým základem Cestou vnitřní síly (který již Petr Casanova vydal) a poté mými pracovními listy v návazném kurzu Cestou vnitřní síly V PRAXI (který vyjde koncem měsíce). Tak, abyste se každý měsíc mohli o kus posunout.

  1. Trápí Vás nepořádek v hlavě, způsobený minulostí a zraněními, která pocházejí možná až z dětství? Kurz Cestou vnitřní síly je zaměřen i na přepis historických mozkových synapsí. Pracovní kurz Cestou vnitřní síly V PRAXI bude navazovat. Doposud vydané pracovní kurzy najdete zde.
  2. Trápí Vás konkrétně nedostatečná houževnatost? Využijte knihu Angely Duckworth Houževnatost, potažmo hity dalších pečlivě vybraných světových autorů osobního rozvoje, které nabízíme zde.

© Lukáš Eder

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]