Jak ustát roli „třetího rodiče“

Máte-li nový protějšek, je přirozené, že s ním musíte přijmout i jeho minulost.

Co když se však jeho minulost nevyhnutelně propisuje i do přítomnosti, protože s tímto novým protějškem musíte přijmout i jeho děti z předchozího vztahu, potažmo vliv jeho ex-partnera?

Jste opravdu připraveni být těmto dětem „třetím rodičem“? Skutečně víte, čemu všemu můžete čelit jak od těch dětí, tak od jejich druhého rodiče, který na Vás může žárlit nebo Vás nenávidět za to, že teď žijete s jeho ex-partnerem?

Vážně si umíte představit všechny klacky pod nohy, které Vám budou naházeny?

Ve své nové knize L.E.Ž. pomáhám ukazovat cesty ze situací, ve kterých člověk snadno uvěří nějaké formě lži – „nemám na to“, „nedokážu to“, „takový vztah nelze zvládnout“, „takového Tvého ex-partnera nejde ustát“.

O jaké situace může také jít?

Lenka opustila manipulátora, se kterým má dítě. Manipulátor je člověk, který Vám opuštění neodpustí. Tento muž tak komplikuje Lence všelijak život. Když své malé dítě převezme, manipulátor nasedne do auta a schválně na ni najíždí na chodník – že ji chce zabít. Opakuje jí: „Dávej si pozor, když jdeš po ulici. Může se stát, že někdo roztříští Tvůj kočárek. A Ty poneseš odpovědnost, bude to Tvoje nedbalost.“ Lenka měla strach, úzkosti, předepsali jí léky na deprese. Právníci jí nepomohli, bojí se jejího známého a vlivného muže. Zdálo se, že jí pomůže jedině ramenáč. Ten, který si to s vyhrožujícím manipulátorem vyřídí ručně a stručně. Jenže který ramenáč má tak málo vlastních starostí, aby kvůli nějaké ženě, byť by to byla jeho nová přítelkyně, riskoval sebezničení? Jak by Vám bylo, kdybyste měli obstát v pozici „třetího rodiče“, když se od té chvíle dostanete na black list mstivého ex-partnera?

Roman miloval maminku-samoživitelku. Chtěl jí pomoci a zpočátku ji činil šťastnou. Ženu však pronásledovala bolestivá zkušenost. Muž, který se zprvu zdál jako Pan Božský, ji totiž už v minulosti zklamal. Právě s ním měla děti. A nyní tu byl „znovu Pan Božský“, tentokrát jménem Roman. A ona dostala strach. I její děti si pamatovaly, jak tatínek bil maminku. A tak se z Romana, hodného chlapa, který by na ženu ruku nevztáhl, stal potenciálně (v očích ženy i jejích dětí) nepřítel. Ne proto, že by Roman byl takový. Ale proto, že žena a její děti měly s muži takovou zkušenost.

To jsou jen dva příběhy možného průsaku minulosti do přítomnosti. Ve své knize L.E.Ž. zmiňuji i další: Představte si, že proti Vám někdo manipuluje děti Vašeho nového partnera. Že od dětí slýcháte „Ty ale nejsi můj rodič, nemáš mi co poroučet, Ty jsi tu jen na návštěvě“, „Můj tatínek/moje maminka je hodnější, je mám raději“, že jste neustále ne třetí, ale páté kolo u vozu. Alespoň ve svých pocitech.

A tak se znovu ptám: Opravdu jste na to připraveni? Nebo už začínáte pociťovat ony vnitřní lži „nemám na to“, „nedokážu to“, „takový vztah nelze zvládnout“, „takového Tvého ex-partnera nejde ustát“?

V uzavřené skupině Klub Motivace FirstClass.cz, kde sdílíte (i anonymně) své osobní příběhy a trápení, si často kladete otázky typu: „Vážně si mám takovým vztahem komplikovat život? Nemám chtít raději jiného člověka, bez dítěte, bez pokračující historie s ex-partnerem?“ A přitom to nehodláte tak rychle vzdát?

Pojďme na psychologický až psychoterapeutický pohled, který souvisí také s mým nejnovějším kurzem Cestou vnitřní síly. Objasněme si nutnou mentální výbavu „třetího rodiče“, která ovšem spadá do lidských dovedností, to znamená, že se dá naučit:

(Ještě nejste členem uzavřené skupiny a chcete být? Vyberte si členství zde. K členství náleží až 50% sleva na Setkání.)

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart