Jak zklidnit mysl, když nás lidé rozčilují

Rozbouřili jste někdy vodu ve vaně?

A všimli jste něčeho charakteristického?

Voda má sklon sama sebe zklidňovat.

Jako člověk, který je ostatně sám tvořen z významného procenta vodou.

Ano, organismus má automatickou schopnost homeostázy, vnitřního zklidnění, vyrovnání tlaků, přizpůsobení se situaci, které čelí. Stačí jen odpojit se od „bouření“.

Jak se to dělá? Věnoval jsem tomu samostatný FC Kurz Cestou vnitřní síly. Ať Vás vyvede z míry partner, rodič, dítě, kolega, známý i neznámý člověk. Využíváte síly, které ve Vás už dávno jsou a někdy jen čekají na to, až jim dáte příležitost se projevit? Ale o tom už v FC Kurzu.

Například Jiří mi napsal: “Petře, učím se nebrat si cizí slova a cizí činy osobně, využívám metody, které ukazujete v psaných kurzech, jen musím souhlasit s Vaším tvrzením, že změnit myšlení je běh na dlouhou trať. Nicméně jsem rád, že jsem tu cestu i díky Vám nastoupil. Pomozte mi ještě, prosím, přestat s jednou svou šílenou manýrou: snažit se toxické lidi přesvědčit o tom, aby vůči mně už toxičtí nebyli. Případně jak se toxickými lidmi vůbec přestat zabývat, jak zklidnit svoji mysl, když mě rozčilují?”

  • Děkuji za Vaše dotazy. Těch písemných jsem v jednotlivých Řešidlech zodpověděl už 533.
  • Chcete probrat svůj problém tváří v tvář? Přijďte na Setkání.
  • Zdráháte se zeptat, a přece potřebujete znát odpověď na to, co Vás trápí? Soubor mých odpovědí na nejčastěji kladené osobní dotazy obsahují knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2.

Je to v pořádku!

Naučím Vás jednu kouzelnou formulku. Ano, to je ona.

To, že nás někteří lidé rozčilují, je V POŘÁDKU. Nemusíme se tomu vzpírat, bojovat s tím, čílit se. My fakt, že nás někteří lidé rozčílí, musíme OCENIT. My přece potřebujeme nějak poznat, navnímat, KTEŘÍ lidé nás rozčilují. Naše rozčilení není chyba, neschopnost či slabost, nýbrž naopak zdroj informace, kterou POTŘEBUJEME. My přece musíme nějak nacítit: Tomuhle člověku se mám vyhýbat, nevěnovat mu tolik pozornosti, energie, času. Je to v pořádku – to je to zklidňující spojení, které si v takové chvíli opakujme. Je to v pořádku – právě to je cesta ke klidnější mysli.

Zní to paradoxně? Říkáte si: Jak mohu mít klidnější mysl, když se rozčílím?

Jestliže chcete mít klidnou mysl, potřebujete v první řadě přestat bojovat se svými myšlenkami. Přestat si říkat, že jsou nesprávné, nepatřičné, vyčítat si, že je mít nemáte, a trápit se tím, že je máte. Zklidnit mysl, zklidnit „vodu v sobě“, znamená říct si: Je to v pořádku. I když se necítím dobře, je to v pořádku. Já se někdy potřebuji necítit dobře, abych věděl, že jsme se ocitli s nesprávnými lidmi, kteří způsobují to, že se necítím dobře. Je to v pořádku – opakujte si to. Proč se pořád něčemu vzpíráte? Proč pořád něco odmítáte přijmout? Proč si neřeknete: Co když to je v pořádku? Proč se snažíte změnit jiné lidi, když víte, že není možné změnit člověka, který ve svém jednání nevidí chybu? Proč se snažíte vynutit si, aby k Vám byli upřímní, milí, aby Vás měli rádi, aby si Vás vážili, aby Vám chtěli věnovat čas, aby Vás chtěli podporovat, aby Vás chtěli chápat, když si stejně tak můžete říct: Co když je to v pořádku? Co když je v pořádku, že nemohu poručit jejich srdci? Co když díky tomu alespoň vidím, kdo je ke mně opravdu upřímný, opravdu milý, kdo mě opravdu má rád, opravdu si mě váží, opravdu mi chce věnovat čas, opravdu mě podporuje, opravdu mě chápe? Co když nepotřebuji a ani nemám druhé nutit k lásce, respektu, pomoci? Přece cokoli si musím u lidí vynutit a vyprosit, to pak není od srdce, upřímné, přirozené. Je to domnělé, předstírané, tedy bezcenné a nikoli skutečné. A to mě nemůže udělat šťastným člověkem, naopak nešťastným, jakmile realita vyjde najevo?

Mysli na to, co/kdo Tě dělá šťastným

Jak zdůrazňuji v FC Kurzu Cestou vnitřní síly: Šťastným nás dělají ti lidé, kteří nám naopak to všechno, co jsem uvedl, dávají sami, rádi, od srdce. Na ty se máme soustředit.
I z tohoto úhlu tedy JE V POŘÁDKU, že se s opačnými lidmi necítíme dobře. My se s nimi NEMÁME cítit dobře. Abychom ty dvě skupiny uměli od sebe rozpoznat.

A proto přestaňme bojovat se životem, s tím, jaký momentálně je nebo jak je z hlediska lidské bolesti nastaven, tedy přestaňme bojovat i s jinými lidmi. Naše mysl v žádném případě nepotřebuje takový boj ani tlak – který přináší jenom odpor, bolest, zklamání. Naše mysl potřebuje opak – klid. Jako když teče řeka. Uvědomte si ten uklidňující zvuk plynoucí vody. A netlačte ho. Netlačte řeku, však teče sama. A úplně stejně netlačte lidi. Pokud Vám s někým má být dobře, bude Vám s ním dobře. Pokud Vám s někým nemá být dobře, tak Vám s ním dobře nebude. Ale to JE V POŘÁDKU.

Netrapte se lidmi, kteří se netrápí pro Vás. Nejste na světě proto, abyste se zavděčili všem. Jste na světě proto, abyste mezi všemi lidmi, kteří Vám přijdou do cesty, našli ty, kteří patří k Vám – kteří jsou ti správní, to znamená: kteří Vás doplňují, kteří Vás podporují, kteří Vám pomáhají, kteří s Vámi souzní. A to nejsou všichni. A JE TO V POŘÁDKU, že to nejsou všichni. Protože – když se zamyslíte detailněji nad svým životem – Vy máte jenom omezeně energie a času. A proto JE V POŘÁDKU, že nemáte energii a čas na všechny. Vy totiž NEMÁTE mít energii a čas na všechny. Z toho plyne: Vy máte mít energii a čas jenom na ty, na kterých ve Vašem životě skutečně záleží.

Z čeho vzniká neštěstí

Neštěstí vzniká z toho, kdy se příliš zabýváme lidmi, kteří nás činí nešťastnými. Kteří pro nás nejsou ti správní, kteří nás nedoplňují, nepodporují, nepomáhají nám a nesouzní s námi. A také z toho, kdy si myslíme, že tak to není v pořádku. Že je problém v nás a musíme něco změnit, aby nás druzí začali činit šťastnějšími.

Přitom to jediné, co v sobě máme změnit, je přístup k lidem, kteří nás činí nešťastnými. Ne je měnit jako osobnosti, ale měnit své vlastní nastavení, že právě oni jsou pro nás ti správní. Ne, ti, kteří nás činí nešťastnými, NEJSOU pro nás ti správní. A to je celé.

Je pro Vás těžké se s tím smířit? Překonat lež, zradu, klamání? Věřili jste člověku, který Vás obelhal? Spoléhali jste na člověka, který Vás opustil? Neumíte se s tím vyrovnat?

  1. Přečtěte si FC Kurz Cestou vnitřní síly
  2. Hrála-li roli nevěra, faleš a podobná forma zklamání, přečtěte si knihu L.E.Ž.
  3. Přijďte na Setkání. Přehled termínů, míst a případně ještě dostupných vstupenek (do vyprodání kapacity) najdete zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]