Karma nemilovaných dcer: Jak setřást pocit vlastní nedostatečnosti

Slyšeli jste o syndromu příliš hodného člověka, který způsobuje potřebu vyhovět všem a nikdy nikomu neříct NE?

Nebo o syndromu hladového srdce, který vede k sebepoškozující závislosti na toxickém okolí?

Ptáte se, odkud se to bere? A slyšeli jste někdy o nemilovaných dětech a jejich karmě?

Když jsem vydal knihu L.E.Ž., zaměřenou na vystoupení z bublin, do kterých nás uzavírají neúspěšné vztahy, přidal jsem ještě samostatný kurz Cestou vnitřní síly, určený na přepis vnitřních lživých přesvědčení, které si nosíme životem už od dětství. O jakých přesvědčeních a navazující karmě hovořím?

Lež, která se stane pravdou

Příklad: Pokud odmalička slýcháte, že si nezasloužíte lásku, nebo že jste neschopní, nebo že jedině Vy můžete za rozpad vztahů, nemůžete tomu nevěřit. Pokud od dětství neslýcháte nic jiného, stává se to automaticky Vaší pravdou, Vaším běžným normálnem, samozřejmým faktem, ze kterého poté již vycházíte. A jestliže poté, v dospělosti, Vám kdokoli jiný v pracovním, přátelském nebo i partnerském vztahu vmete do obličeje, byť v emocích, něco podobného, tak nepochybujete, naopak sklopíte hlavu a mlčíte, protože to neslyšíte poprvé, naopak se tím potvrdí Vaše přesvědčení. A nejen to.

I když později potkáte jiného člověka, který k Vám chová opačný přístup, snaží se Vás povzbudit a tvrdí, že si ZASLOUŽÍTE lásku, že jste DOSTATEČNÍ, že Vás hodlá hýčkat, pak mu nevěříte. Připadá Vám nenormální, ba nebezpečný. Bojíte se, že je to past. Že se jeho chování musí záhy proměnit v to jediné, co důvěrně znáte: v nelásku, ponižování, opuštění.

Problém naposlouchané viny

Převahu u nemilovaných dětí mají pro někoho paradoxně nemilované dcery. Jejich nesebevědomí pak trápí i svazuje také jejich životní partnery. Těm vadí, když se ženy příliš často propadají do režimu oběti, automaticky ustupují do submisivního postavení, nechtějí se hádat, říct svůj názor, požádat o to, co potřebují, bojí se ozvat, co je trápí, co jim vadí, raději mlčí – žijí v domnění, že na jejich slovech beztak nezáleží, ba že za ně mohou být ještě potrestané. A bylo by to “správně”, protože by si to “zasloužily”. Tak uvažují. (Viz kniha L.E.Ž.)

Není to jejich věc. Způsobují tím neštěstí i svých partnerů, růst napětí uvnitř vztahu, který plnohodnotně nefunguje, a nakonec přicházejí o muže, kteří v takovém prostředí neumějí žít, respektive nechápou, čím se “oni sami provinili”, že si nezaslouží důvěru ženy.

Jak těmto v dětství nemilovaným ženám pomoci? Protože jde o dotaz, jaký mi často pokládáte v uzavřené skupině i při Setkáních, věnuji tomu další z mých klubových článků, jichž tu najdete už pět tisíc.

Pojďme si to objasnit srozumitelně bod za bodem:

(Ještě nejste členem uzavřené skupiny a chcete být? Vyberte si členství zde. Součástí členství FC Kurz je vedle čtení klubových článků automatický odběr všech vydávaných kurzů.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart