Proč hledat důkaz nevěry nemá smysl

Máte podezření, že Vám je protějšek nevěrný?

Prohlubuje se Váš pocit, že mu nemůžete tak úplně věřit?

Roste ve Vás zmatek, úzkost, potřeba být si jisti?

Myslíte si, že teprve když důkaz nevěry nebo věrnosti najdete, svým způsobem se uklidníte, protože pochopíte, na čem jste?

Pozor na vnitřní lži! I o těch je moje nová kniha L.E.Ž., která ukazuje, jak snadno je možné zničit vztah pro pouhou představu, která vůbec nemusí být pravdivá. O anonymech, o dojmech, o domněnkách, které ovšem zapomínají na tu nejpodstatnější otázku, jíž je hlavní si položit. Která to je?

Doberu se k ní také v případě Aleny, která mi svěřila svůj problém těmito slovy: “Petře, jsme s manželem sedm let, máme dvě děti a teď i problém. Dozvěděla jsem se, že mě podvádí. On to zapírá, ale já to cítím. Je mi jasné, že byste namítl: Cítit nestačí, musíte to vědět! Jenže jak, když vím, že je dostatečně inteligentní na to, aby všechny důkazy zahladil a na nic se nepřišlo? A bohužel, já se lhářem žít neumím. Má podle Vás, Petře, smysl přistoupit třeba ke sledování jeho osoby, abych mu nakonec na stůl položila jasný a nezvratný fakt?”

 • Děkuji za Vaše dotazy, které zodpovídám v Řešidle (poslouchat můžete i v podcastových aplikacích – viz výše).
 • Zdráháte-li se mě ptát veřejně, můžete i anonymně v uzavřené skupině (pro vstup se registrujte zde).
 • Bojíte-li se mě ptát i anonymně, a přece potřebujete dostat odpověď na svou otázku, otevřete si knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Obsahují mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.

Pro koho důkaz smysl má

Je dobré, Aleno, uvědomit si, co vlastně chcete. Svému cíli pak přizpůsobte své kroky. Co tím myslím?

Rozvodový právník Vám nepochybně poradí opačný postup než já. Pokud se totiž chcete rozvést, pokud chcete získat silnější pozici při vyjednávání například o majetku nebo o dětech, pokud chcete manžela znemožnit nebo zničit před jeho okolím, které jeho nevěru popírá, udělejte to.

Ale já nejsem rozvodový právník. Já se snažím věci nejprve opravit, než je s definitivní platností hodím do popelnice.

Proč pro mě důkaz smysl nemá

A proto říkám: Nesledujte ho. Přesněji: Nehledejte žádný důkaz. Protože pokud chcete důkaz najít, tak ho také najdete.

Vlastně, vy ho už máte – píšete přece “já to cítím”. A to, co cítíte, všechno další ovlivňuje. Vaše pocity totiž ovlivňují Vaše myšlenky, Vaše výklady, Vaše závěry. Uvedu příklad:

 • Podíváte-li se právě teď do mobilního telefonu svého manžela a NEnajdete tam žádnou podezřelou komunikaci nebo volání, vyvodíte z toho: Právě tohle je důkaz jeho nevěry, protože on je natolik inteligentní, aby všechno smazal.”
 • Nebo otevřete jeho telefonní seznam. Nemusíte jít položku po položce. Stačí hned první jméno. Ano, už to může být ta milenka. Sice tam může být napsáno Karel, ale to může být z hlediska Vašich podezíravých pocitů jasná šifra.
 • Zavolejte na to číslo označené Karel. Buď se ozve ženský hlas, to bude “ta milenka”, anebo mužský hlas, a to může být – co bychom tak vymysleli? – kamarád Vašeho manžela a tou milenkou jeho sousedka nebo kolegyně z práce. Ano, “Karel je prostředník!”. On pro ni teď doběhne o poschodí níž, nebo jí zítra na pracovišti vyřídí jeho milostný vzkaz.

Chápete? Takhle můžete nahlédnout do jeho e-mailů, zpráv, kontaktů, všude uvidíte důkaz. Ne proto, že by to důkaz byl, ale proto, že Vy cítíte, že Vám je manžel nevěrný, a Vaše pocity ovlivňují to, co vidíte, nebo jak to vyhodnocujete. Proto nemá smysl hledat důkaz. Vy totiž při takovém jasně vychýleném přesvědčení ohnete každou událost nebo okolnost tak, že si ji jako důkaz nevěry zkrátka vyložíte!

 • Jestliže dnes Váš manžel přijde pozdě z práce, bude to pro Vás “důkaz, že byl mezitím u milenky”.
 • Jestliže přijde naopak včas z práce, bude to pro Vás “důkaz, že tu milenku má přímo v práci”.
 • A jestliže zítra do práce vůbec nepůjde a zůstane doma “údajně nemocný”, bude to pro Vás taky “důkaz”, například že určitě kamufluje a jakmile vystrčíte paty z bytu, poběží za svou milenkou například o poschodí níž. Tudíž na ni klidně můžete hned teď vyběhnout, vyčinit jí od plic, protože Vy “to všechno už víte”.

Ne Zda, ale Proč

Ale pozor, aby nedošlo k mýlce: Tím neříkám, že by Váš manžel nebyl nevěrný. Tím jen říkám, že sobě nepotřebujete snášet důkaz a jemu také ne.

A také tím říkám, že pokud chcete vztah udržet, musíte řešit příčiny, ne následky problémů. Důkaz Vám ukáže už jen následek, ale na něm nezáleží. Ono je totiž jedno, jestli Váš manžel má milenku mimo práci, v práci nebo o poschodí níž. Případná milenka zmizí, jestliže zmizí problém, který je mezi vámi a který přispěl k tomu, že ho napadlo si nějakou milenku obstarat. PROČ BY SI HLEDAL milenku? To je ta klíčová otázka, kterou byste se měla zabývat.

Je se mnou nešťastný? Schází mu něco? Na tohle hledejte odpovědi. Ale proboha ne v sobě. Vy odpověď nemůžete CÍTIT, tohle musíte VĚDĚT. To znamená: Mít fakta, jeho slova. A pokud vůči Vám mlčí, snažte se vzpomenout, jestli si na něco podstatného stěžoval nebo stěžuje, zda Vás o něco naléhavě prosil a Vy jste na to neměla čas nebo sílu. Nebo jestli neměl složité období, zda se nepotřeboval s něčím svěřit, jestli jste ho neodbyla s tím, že to “není důležité”.

A pokud si nic tak problematického nevybavujete, tudíž ani nevíte, co byste nyní měla opravit, potažmo pokud Vás vysloveně ignoruje, pokud se Vám vysmívá, pokud by milenka měla být jeho trucpodnik nebo egoprojekt, pak si položte ještě jinou otázku: Bolí mě to, jak se ke mně chová? Pokud ano, je mu jedno, že způsobuje moji bolest? Potažmo: Je mu jedno, že o mě může přijít?

V takovém případě je totiž dvojnásobně zbytečné hledat nějaký důkaz. Tím důkazem, že vztah nemá smysl, je už jeho chování.

Pamatujte: ŽE je člověk nevěrný, není nikdy tak důležité jako to, PROČ je nevěrný.

Dokud Vám neřekne Proč, potažmo dokud sami nepochopíte Proč, pak se jeho nevěra může dít dál, protože dál bude existovat i příčina, která tu nevěru vytvořila a vytváří. Žádný problém se nedá opravit, pokud nevíme, co vlastně máme opravit. A k tomu, Aleno, slouží nikoli sledování, ale komunikace.

Kde není v tomto směru komunikace, tam není ve skutečnosti ani vztah a tam není už ani proč někoho sledovat.

 1. Všechno o nové knize L.E.Ž. najdete zde.
 2. Knihu si můžete rezervovat již nyní v předprodeji (o stokorunu levněji), odeslána Vám bude okolo 1. června rovnou z tiskárny, kde se momentálně tiskne. Koupit ji v předprodeji můžete zde.
 3. Další odpovědi na Vaše otázky najdete ve více než 500 epizodách Řešidla. Tištěné souhrny odpovědí Řešidlo 1 a Řešidlo 2 můžete získat i ve zvýhodněné sadě zde (ušetříte téměř stokorunu).

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart