Kde vzít naději po zradě blízkým člověkem

Vstřebáváte v sobě tak temný prožitek, že se nedokážete zbavit pesimismu?

Četli jste 7 způsobů, jak se více naplnit optimismem a nedaří se Vám aplikovat do praxe ani jediný?

Je tím důvodem zrada blízkého člověka, kterému jste věřili, kterého jste milovali, se kterým jste chtěli budovat vztah a on veškeré Vaše plány spláchl do záchodu jako naivní a směšné?

Prohlubuje se ve Vás pocit, že nemá smysl už nikomu věřit, nemá smysl se snažit o další podobný vztah, když už víte, že vždycky může skončit stejně bolestně?

Ale, milí, to je přece lež! Jeden z typů, kterým se věnuji ve své nové knize L.E.Ž. Napsal jsem ji právě proto, že lidé ve špatném rozpoložení přehlížejí na svých bolestných situacích to dobré. Namítáte, že zrovna ve Vaší situaci nic dobrého najít NELZE? Ale lze. Jako v případě Martiny, která mi adresovala tento dotaz: “Petře, právě jsem doposlouchala záznam Vašeho živého vysílání Jak překonat zradu a běhal mi mráz po zádech z toho, jak přesně jste mluvil, jako byste znal můj příběh. Svěřila jsem své nejlepší kamarádce to nejcitlivější, co jsem o sobě mohla říct a co mě tížilo; slíbila mi, že to nikomu neřekne; a hned to vyslepičila všem kolem. Nejde o to, že teď nevěřím jí, jenže já se bojím věřit už komukoli. Jak bych někomu mohla věřit, když vím, že je schopna zradit i nejlepší kamarádka? Jakou nadějí se může utěšovat člověk, který s odstupem času lituje své důvěry? Jak si může myslet, že příště za svou důvěru znovu stejně draze nezaplatí?”

  • Děkuji za Vaše dotazy, které zodpovídám v Řešidle (poslouchat můžete i v podcastových aplikacích – viz výše).
  • Zdráháte-li se mě ptát veřejně, můžete i anonymně v uzavřené skupině (pro vstup se registrujte zde).
  • Bojíte-li se mě ptát i anonymně, a přece potřebujete dostat odpověď na svou otázku, otevřete si knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2. Obsahují mé odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy.

Naděje v obousměrnosti

Lidský život funguje na bázi obousměrnosti: Z velké chudoby může povstat velké bohatství, stejně jako z velkého bohatství může povstat velká chudoba. Velké štěstí se může změnit ve velké neštěstí, stejně jako z velkého neštěstí se může stát velké štěstí.

A stejně to platí v oblasti přátelství. Z cizího člověka se může stát nejlepší kamarád stejně snadno, jako z nejlepšího kamaráda cizí člověk. A my si potřebujeme jednak uvědomovat oba tyto směry a jednak chápat, proč tomu tak vlastně je.

Proč je to tak zařízeno

Život nám mnoha způsoby pomáhá k tomu, abychom byli šťastní. Nám se to samozřejmě zpočátku nezdá. My naopak v první emocionální reakci naříkáme, když od nás například odejde někdo, komu jsme bezvýhradně věřili, koho jsme bezpodmínečně milovali, s kým jsme bez zadních vrátek plánovali budoucnost. On nás následně zradí a my říkáme, že jsme někoho důležitého ztratili.

Přitom je to lež. Ve skutečnosti jsme jenom tu svoji důvěru, svoji lásku, své plány spojovali s nesprávným člověkem. A bolestná přítomnost nám to umožnila pochopit. My se tomu sice vzpíráme, žijeme v iluzi, ale logika hovoří jasně – ten, kdo nás je schopen zradit, není správný a jeho odchod pro nás nepředstavuje ztrátu. Ztrátu by pro nás představoval naopak odchod člověk, který by nám věřil, který by nás miloval, který by s námi plánoval budoucnost, který by nás nebyl schopen nikdy zradit – a například osud by nám ho vzal. To by byla ztráta. Ale tohle je přece zisk!

Nicméně to neznamená, že člověk, který nás zradil a opustil, není důležitý. On je pro náš život svým způsobem důležitý, protože po bolestné zkušenosti s ním si posléze o to víc vážíme jiného člověka, který nás nezradí a neopustí. A to, že takového momentálně kolem sebe nemáme nebo nevidíme, neznamená, že se v příští chvíli nablízku neobjeví. Obousměrnost je právě tou nadějí: Může to být dnes úplně cizí člověk, který se ale zítra stane nejlepším kamarádem, stejně jako se včera nejlepší kamarád dnes stal úplně cizím člověkem.

Proč se tomu vzpíráme

Ve své nové knize L.E.Ž. vysvětluji, co nás nejvíce brzdí ve štěstí, v navázání zdravých vztahů a opuštění těch toxických. Proč zůstáváme tam, kde nic není, a bojíme se jít tam, kde cítíme, že by mohlo být lépe. Není to paradox, je to příroda. A já popíšu alespoň jednu z těch mnoha rovin: My lidé jsme totiž nastaveni tak, že příliš nemáme rádi změnu. Zejména náš mozek možnost změny stresuje. Lépe si hoví v něčem, co zná. Ale život je neustálá změna. Neustále tak s mozkem cvičí, ano, stresuje ho, ale i nenechá odpočinout.

Život je změnou záměrně. Přes náš odpor nás učí, že právě změna dělá člověka šťastným. Jen musí změně správně porozumět. Objasním to na příkladu:

  • Když velký boháč dnes vydělá velký balík peněz, stejně jako včera, předevčírem, předpředevčírem, nemusí ho už ten fakt, ten obnos udělat šťastným, protože je na to den co den zvyklý. Když ho však osud najednou učiní chudákem, tedy když mu všechno jeho bohatství vezme, pak dnešek, kdy po dlouhé bídě vydělá velký balík peněz, ho šťastným může udělat. Ano, ten samý balík peněz! Jeho objem není tak důležitý jako okolnosti, za kterých se dostaví. A to se týká i nás: Když po zradě najednou potkáme člověka, kterému můžeme věřit, bude pro nás tento člověk o to vzácnější, o to cennější, než kdybychom se se zradou nikdy nesetkali. Ale nesmíme pochybovat, že takového skutečného přítele potkáme. Pochybovat či nevěřit, to bychom ho ani nevyhlíželi.

Tak v tom je naše naděje. V připuštění, že život nám chystá odměnu.

Tu odměnu, kterou bychom bez vložené špatné zkušenosti možná ani necítili. Nechápali bychom, proč by férový člověk měl mít tak vysokou hodnotu. Nechápali bychom to, pokud by férovost v našich vztazích byla standardem a nikdo nás nikdy nezradil.

Změna je někdy skutečně život. Je to stejné, jako když po smutné kapitole přijde veselá. Pokud po smutné kapitole naštvaně nezavřeme knihu, dostaneme šanci pochopit, proč ta smutná měla smysl. Třeba aby nás dostala do stavu, kdy tu veselou přivítáme o to raději, a kdy si ji pak o to lépe vychutnáme. Jako měkkost postele po namáhavé cestě.

  1. Všechno o nové knize L.E.Ž. najdete zde.
  2. Knihu si můžete rezervovat již nyní v předprodeji (o stokorunu levněji), odeslána Vám bude okolo 1. června rovnou z tiskárny, kde se momentálně tiskne. Koupit ji v předprodeji můžete zde.
  3. Další odpovědi na Vaše otázky najdete ve více než 500 epizodách Řešidla. Tištěné souhrny odpovědí Řešidlo 1 a Řešidlo 2 můžete získat i ve zvýhodněné sadě zde (ušetříte téměř stokorunu).

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart