5 nejdůležitějších vět pro vnitřní sílu dětí

Někdy mě v noci vzbudí podivný sen. Jsem dítě a někdo na mě řve: „Nic neumíš, nic nedokážeš, nic neznamenáš.“ A tluče mě.

Dnes mám tu výhodu, že se z něj mohu probudit. Ale nosím ho v sobě, protože ve mně dál zůstává to dítě, které ho roky zažívalo.

Křičeli na mě: „Musíš poslouchat druhé! Nesmíš se protivit. Stoupni si tamhle do řady! V lavici ruce za záda! Hlavně nevybočuj!“

Nebo: „Nesmíš udělat chybu. Nesmíš přinést špatnou známku. Raději se o nic nesnaž, ať něco nepokazíš, někomu se neznelíbíš. Když sis jistý, hlas se. Panu učiteli na všechno kývej, všechno po něm opakuj, ať Tě má rád. Jen tak budeš mít dobré vysvědčení! Jak tak se dostaneš na dobrou školu! Jen tak budeš mít dobrou práci! Jen tak budeš v životě úspěšný a šťastný!“

Neslyšel jsem: „Nevadí, že jsi neuspěl! Alespoň máš zkušenost! Zkus to nyní, znovu, dopadne to lépe! Zvládneš to, stojíme při Tobě a vždycky budeme! I když Ti zkouška nevyjde, pořád Tě budeme mít stejně rádi!“ Slyšel jsem jen: Jak jsi mohl chybovat?“ A pak šuplík s příbory, odkud byla vytažena vařečka. Nebo svist vytahovaného řemene.

Tohle není jen příběh můj, ale mnoha lidí, se kterými jsem se kdy potkal. Trpí problémem takzvaných “samolží” (viz devátá kapitola mé nové knihy L.E.Ž.), které nás přesvědčují, že ne my, ale druzí určují, zač stojíme, čemu se máme věnovat, co děláme dobře a co špatně, jak máme žít, co si o sobě myslet – co si smíme dovolit a co ne.

Dnes za tyto zkušenosti děkuji. Vím alespoň, co dětem nikdy nedělat – jak lze na dlouhou dobu odebrat dětem jejich přirozené talenty, sebevědomí, sebedůvěru, sebejistotu, sebeúctu, sebehodnotu i sebelásku a nahradit je především strachem, potřebou vnějšího ocenění a závislostí na okolním soudu.

Máte děti, na kterých Vám záleží? Chcete je vybavit do života vnitřní silou, ne vnitřní slabostí? Chcete jim být více než rodiči, osobami, jež je přivedly na svět, ale také skutečnými přáteli a průvodci, kteří je co nejlépe připraví na život?

Protože můj pohled na to, jak moc dítě rozmazlovat a drilovat, vyvolal v poradně uzavřené skupiny mnoho Vašich otázek, pojďme si pomoc rodičů v posilování vnitřního ducha dítěte objasnit na pěti zdánlivě jednoduchých větách, které Vás nic nestojí, ale pro děti v těžké chvíli mohou znamenat poklad. Objasněme si je jednu po druhé, ale nejdříve, s dovolením, ještě jednu osobní vzpomínku na mé dětství:

(Se získáním členství FC Premium získáte automaticky přístup jak do uzavřené skupiny, tak ke klubovým článkům, ale navíc Vám každé dva měsíce přijde do schránky nový tištěný kurz.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart