Jak se nestat převozníkem

Potkali jste člověka, který byl příliš čerstvě po rozchodu?

Chtěli jste mu pomoci z bolesti nebo negativních emocí a vznikl mezi vámi vztah, pro který měl i on jen samé superlativy?

Znenadání se pak odmlčel, sklopil hlavu, že se “omlouvá”, ale “nepůjde to”, nebo se k Vašemu překvapení dokonce vrátil k předchozímu partnerovi, na kterého přitom tolik nadával?

Ocitli jste se sami, přestože jste byli připraveni a zralí na dlouhodobý vztah a neudělali jste žádnou chybu, kterou byste mu zavdali důvod Vás opustit?

Tak jste poznali, co je převoznictví.

Když jsem vytvářel tematickou sadu Jak být něčí spřízněnou duší, měl jsem před očima mimo jiné důsledky právě převoznického vztahu. Důsledky, které způsobují ztrátu sebevědomí, ale i jakékoli chuti pouštět se vůbec do příštích vztahových dobrodružství. Proto sadu tvoří kromě knihy JáMy spřízněných duší také kniha Sami, která vysvětluje, jak se po takové ráně zotavit a nezanevřít na život. Předně je důležité podstatu převoznictví vůbec pochopit. Jen tak je možné se mu (příště) vyhnout.

Emocionální lékař

Psychologie vysvětluje převoznictví na jednoduchém příkladu:

  • Představte si rybník a loďku, ve které plujete. Možná je Vám dobře, možná se cítíte sami. Každopádně ve svém rozjímání zaslechnete volání o pomoc. Tonoucí! Co uděláte? Přirozeně k němu spěcháte a pomůžete mu do loďky.
  • Následně se dozvíte, že tento nešťastník kráčel po břehu se svým dosavadním partnerem. Ten ho shodil a lhostejně odkráčel. Nezajímal se o to, že jeho protějšek neumí v takové šlamastice plavat.
  • Převezete ho bezpečně na druhý břeh, cestou mu osušíte šaty, ošetříte modřiny, spravíte sebevědomí. Konečně se spokojeně usmívá! Je s Vámi šťastný. A Vy s ním. Idyla však brzy skončí.
  • Na druhém břehu totiž zachráněný s poděkováním vystoupí. Oběhne rybník a znovu si padne do náruče s tím, kdo ho do vody shodil. Zatímco Vy zůstáváte v loďce sami. Vy, spasitel. Jak je to možné?

Převoznictví má různé odstíny. Někdy se Vám do cesty přimotá člověk, který je raněný minulým vztahem, ještě nemá uzavřenou minulost, ale Vy o tom vůbec nevíte. Mlčí o tom, co prožil, na koho pořád myslí. Obvykle jen nechce být sám. A tak se Vámi nechává hýčkat, obnovuje si sebevědomí a vůbec dobré pocity ze života. Díky Vám je optimistou. Vyléčíte všechny jeho rány. A najednou je v pořádku. Zapomněl na všechno špatné. A věří v lepší konce. A to i ve svém předchozím vztahu.

Jiný odstín nabízejí “tonoucí”, kteří jen směrem k Vám předstírají své neštěstí, a to jen proto, aby se po nechtěném rozchodu “rychle zadali” a jejich ex-partner žárlil, tudíž se začal doprošovat jejich návratu. Těmto lidem o Vás vůbec nejde. Jde jim jen o obnovu předchozího vztahu, respektive o posílení své vlastní pozice v tomto vztahu.

Další tonoucí zase nedokáže být sám. Rozchod ho příliš bolí a potřebuje slyšet, že je dostatečnou bytostí, že ho někdo miluje, že někomu není lhostejný. Možná mu i občas vyletí z úst čarovné “I já Tě miluji”, ale co zatají, je fakt, že ve skutečnosti má ve svém srdci pořád obsazeno – nadále v něm chová svého předchozího partnera. A nejen v srdci, i v hlavě.

Osudem převozníka není vystupovat z loďky a odcházet se zachráněným. Osudem převozníka je naopak zůstat v loďce sám a jen zachraňovat ty, kdo potřebují dodat sebevědomí, sebelásku, sebehodnotu. Neznám těžší osud, než je převoznictví v láscePsychologie převozníka přirovnává k lékaři lidské duše. Lékaře totiž navštěvujeme zpravidla jen tehdy, když je nám ouvej. Tehdy ho velebíme, když nám pomáhá. Jakmile nám pomůže, adieu, už ho nepotřebujeme vidět. Přestane pro nás existovat. Neříkáme “nashledanou”, ale “sbohem”.

V uzavřené skupině, kde téměř osm tisíc z vás anonymně sdílí své těžkosti, se často dotazujete na to, jak nevstoupit do vztahu s člověkem, který nemá uzavřenou minulost, potažmo jak překonat, že od Vás přes veškerou Vaši lásku jednoho dne odešel, respektive jak to vysvětlit například dětem, které si na “zachráněného tonoucího” také zvykly a jeho návrat do minulosti jim trhá srdce.

Jak se nedostat do pozice převozníka? A co si počít, když už se převozníkem staneme a trpíme následně nezaslouženou osamělostí?

Pojďme si to objasnit v dalším mém klubovém článku, a to krok za krokem:

(Se získáním členství FC Premium získáte automaticky přístup jak do uzavřené skupiny, tak ke klubovým článkům, ale navíc Vám každé dva měsíce přijde do schránky nový tištěný kurz.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart