10 malých změn, které rozsvítí velké světlo v Tobě

Všichni dokážeme svítit, je-li náš život zalitý sluncem. Horší je to, když nastane soumrak – když po dni přijde noc a s nocí tma. Tma, která, zdá se, nekončí. Kdy marně čekáme, až se začne rozednívat.

Moje nedělní živé vysílání Jak mít sám sebe rád bylo právě o těchto chvílích, kdy potřebujeme pochopit, že stále existuje ještě jeden způsob, jak se dočkat světla, i když je kolem nás tma. To světlo můžeme, ba musíme rozsvítit v sobě.

Neviděli jste mé živé vysílání? Neotevřeli jste ani Jak nevyhořet? A přesto potřebujete pomoci? Pak mám pro Vás ještě následující řádky.

Zdroj v Tobě

Selhání. Odmítnutí. Dlouhodobé úsilí, které přijde vniveč, a to třeba vinou vnějších okolností, jež nemůžeme ovlivnit. Co s tím?

Rád beru tyto “setmělé” lidi například na procházku večerní Prahou. Ke kaplím a kostelům. Ukazuji jim vitrážová okna. Proč právě je?

Tahle ručně malovaná skla plná barev nezbytně potřebují světlo, aby jejich krása byla vidět. Přes den se třpytí a září, protože světla je hojně všude kolem. Ale když se venku setmí, když padne na Prahu tma, potřebují nějaký zdroj světla uvnitř. Pak do noci zavládnou jejich krásné barvy.

Můj tištěný kurz Jak nevyhořet ukazuje, jak v náročné nebo neúspěšné době dokázat totéž. Že tato dovednost není jen MOŽNOST, kterou máme, ale přímo NÁŠ ÚKOL, CÍL, NUTNOST, POSLÁNÍ najít a rozsvítit v sobě světlo, když ve svém životě cítíme jen samou tmu.

Protože všichni ten zdroj v sobě máme.

Deset světel

Lidé v negativním rozpoložení jsou často vnitřně přesvědčeni, že už nemají jinou než negativní cestu, že vyhořeli, že si pomoci neumějí. Je to lež. A o to pyšnější pak na sebe jsou, až svůj život obrátí, až dokážou to, v co už ani nevěřili. Je to jejich úspěch, jejich proměna, jejich zasloužený posun – tím slastnější, čím větší pochybnost je provázela. To mě na práci baví nejvíc. Užít si tu radost, kterou pak lidé mají ze sebe a která je tím větší, čím méně v sebe zpočátku věřili. Tak se nebojte. Dokážete to. Vždycky.

Potřebujete dostat do svého života více “světla” v temných chvílích a nemáte k dispozici Jak nevyhořet?

Pak se, prosím, nechte vést alespoň následujícími deseti světly, která Vám umožní pochopit, na co je právě nyní správný čas:

1. Je čas znovu se začít o sebe starat. Naučit se mít sami sebe rádi není snadné, ale je to moudřejší než pasivně čekat, až přijde láska zvenčí. Sebeláska není sobectví nebo upozadění druhých. Sebeláska znamená proměnit se v hoteliéra a přijmout sebe jako nejváženějšího hosta do svého srdce a do své mysli – jako hosta, stojícího za speciální péči. Ať děláme cokoli, naučme se mít sebe rádi za to, že to děláme. Ať cítíme cokoli, naučme se mít sebe rádi za to, že to cítíme. To je dobrý způsob, jak začít.

2. Je čas znovu si začít užívat své vášně a koníčky. Naučme se zamilovat. Ne do člověka, ale do činnosti, ambice, cíle. Představme si, že v jediném okamžiku přijdeme “o všechno” kromě mysli, srdce a zdraví. Co by mohlo být důvodem, pro který znovu vstaneme s úsměvem? Neříkejme hned, že nic takového není. Vždycky existuje něco, co v nás rozpaluje oheň – co nám udělá dobře. Možná budeme muset ve vzpomínání hodně do minulosti, až do dětství. Jak totiž stárneme, pod tíhou všech povinností se naše vášně a koníčky stávají něčím druhořadým, něčím, na co “nemáme čas”. Ale tak to být nesmí. Musíme si své radosti udržet, zařazovat je do každodenního plánu, vyžadovat je po sobě. I kdyby to mělo být dvacet minut denně, věnujme se tomu, co nás naplňuje a činí šťastnými jako děti. Zbavme svůj život zbytečných výmluv a lítosti.

3. Je čas znovu začít šířit radost. Buďme sami tou změnou, po které se tolik ohlížíme. Buďme tím důvodem, proč se jiný člověk dnes usměje. Žádný projev laskavosti, ani ten sebemenší, není zbytečný. Využívejme příležitosti, rozdávejme soucit, humor, velkorysost, a to právě tehdy, když nám není do zpěvu – protože to dává pozitivní emoce nejen druhým, zlepšuje to i náš život – jelikož zlepšujeme své okolí. A pokud se nám u jiné osoby nedaří vyvolat úsměv, snažme se alespoň odstranit její smutek. Prospějeme tím také sobě.

4. Je čas znovu začít kvalitní komunikaci s milovanými lidmi. V živém vysílání Jak mít sám sebe rád jsem hovořil i o setkání se smrtí. Tato zdánlivě temná součást života nám přitom pomáhá uvědomit si, že nemáme marnit čas; že správný čas na cokoli je teď; že když něco potřebujeme důležitým lidem sdělit, nemáme s tím otálet. Osvěžme si podstatu vztahů. Ty fungují pouze tehdy, když jsou dva lidé připraveni spolu sdílet své vnitřní pocity a myšlenky. Vyslechnout nebo se nebát být vyslechnut je zárodek hlubokých mezilidských spojení.

5. Je čas začít naslouchat druhým bez odsudků. Učme se být selektivní. Vydržme o něco déle naslouchat a usmívat se, než hned impulzivně skákat do řeči a mračit se. Soucítit s druhým a jeho chybami je lepší než mít pravdu. Moudrou mysl dělá nejen znalost toho, kdy vstát a mluvit, ale také kdy zůstat poklidně sedět a jen naslouchat. V Jak nevyhořet píšu, že uši nás nikdy nedostanou do takových potíží jako ústa, navíc nám umožňují dozvědět se něco nového, zatímco vlastním mluvením se nic nového nedozvíme. Nehledě na to, že mnoho lidí až příliš směšuje špatnou náladu a špatná slova. Nedělejme to. Vždycky bude příležitost změnit náladu, ale už nikdy nepřijde příležitost vrátit vyřčená slova zpátky do úst.

6. Je čas znovu si začít užívat činnost i odpočinek. Když jsem psal Jak nevyhořet, přál jsem si, aby se lidé naučili plánovat své dny tak, aby nebyli přetížení, aby se dovedli odpojit od zdrojů stresu. Sám se po každém náročném setkání se silně negativním čtenářem, který potřeboval hodně pozitivní energie, naučil na svých hodinkách stisknout funkci mindfullness – a několik minut pak jen pracovat se svým dechem a prostě BÝT. Uvědomme si, že ani na vrcholu zaměstnanosti nikdy nejsme tak zaneprázdnění, abychom si nemohli dopřát pár minut vnitřního míru. A kdybychom až tak přetížení byli, potřebovali bychom to tím spíš.

7. Je čas znovu začít číst dobré knihy. Na člověka v nich většinou neútočí žádné reklamy, nemohou se vybít jejich baterie a dlouhé hodiny si můžeme užívat vhledy do jiné mysli a sebevzdělávání. Slovo vzdělávat pochází z latinského educo – dostávat něco zevnitř. Neznamená to vkládat do sebe nový obsah, naopak v sobě objevovat to, co v nás už dávno je, jen čeká na objevení. Až se život pomalu vrátí do kolejí shonu a starostí, nosme při sobě nějakou knihu pro chvíle časových prodlev. I kdyby to mělo být pět minut tu, pět minut tam, vrátíme do svého života okamžiky, kdy otevíráme sami sebe jako konzervu.

8. Je čas znovu začít jíst OPRAVDOVÉ, zdravé jídlo. Naše tělo je náš chrám. Ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Neočekávejme, že budeme automaticky zdraví, jestliže požíváme to, co zdravé není. Buďme hraví a kreativní. Zkoušejme vařit nové věci, užívat si nové chutě, sezonní přísady, pěstujme si své bylinky, ovoce, zeleninu. Ožijeme-li totiž tělesně, ožijeme i citově, mentálně a duševně. Podobně jako když se o tělo staráme pohybem nebo masážemi.

9. Je čas znovu se učit z vlastních chyb. Všechno v životě nemůžeme ovlivnit, ale něco přece ano. Tím prvním se netrapme, tomu druhému se věnujme. Největší chybou, které se v životě dopouštíme, je nepřiznávat své chyby, potažmo ustavičně se bát, že nějakou uděláme. Život je moc krátký na to, abychom se ho báli žít, abychom se báli vlastních chyb. My lidé jsme stvořeni jako omylné bytosti; chyby potřebujeme, protože právě jimi se učíme. Není možné žít a nedělat chyby. Osvoboďme se tedy od zbytečného strachu z dělání chyb. Dopřejme si trochu volnosti a rizika. Učme se těšit z většího poznávání života a nových barev – právě prostřednictvím chyb.

10. Je čas znovu začít oslavovat i malá vítězství. Každý den není dobrý, ale v každém dni je něco dobrého. Učme se to nalézat a oslavovat to. Cvičme svůj mozek, aby viděl nejen to, co je špatné, ale i to, co je dobré. Pozitivní přístup není o žádné náhodě, ale osobním rozhodnutí. Podobně jako štěstí člověka závisí na kvalitě jeho myšlenek.

  1. Více o tom, jak mít sami sebe rádi, vyslechněte v záznamu nedělního živého vysílání.
  2. Tištěný kurz Jak nevyhořet najdete zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart