Hladové srdce: Jak ze začarovaného kruhu toxických vztahů

Hladové srdce. Že ten psychologický pojem neznáte?

Hladový žaludek ale jistě znáte. Trpí nedostatkem nebo nepřítomností živin.

Hladové srdce je z hlediska psychologie podobné. Lační po energii lásky, protože se mu jí nedostává.

Hladový žaludek je ochoten „hryzat hřebíky“. Člověk s hladovým srdcem je ochoten kvůli malému soustu lásky a doušku dobrého zacházení sáhnout k nejzazším způsobům. Rozdat se z posledního, obětovat se, prosit se. A tím víc trpí, když ani to nestačí.

Nedostává, neodchází

Syndrom hladového srdce je hlavním projevem osamělosti i důvodem, proč jsem napsal knihu Sami. Způsobuje totiž, že když se nám dlouhodobě nedostává lásky zvenčí, zastaví se výroba lásky uvnitř. Nemá-li nás někdo rád, přestáváme mít rádi sebe. Dává-li někdo opakovaně najevo, že si nás neváží, máme sklon přestat si vážit sebe.

Je to paradox. Jestliže začneme postrádat lásku, podporu, povzbuzení, respekt či naději ZVENČÍ, měl by být nejvyšší čas začít si to samé dávat uvnitř – sami sobě. Člověk s hladovým srdcem si ale naopak nedává to, co potřebuje. Schází-li mu akutně objetí zvenčí, přestane „objímat i sebe“. Zpochybňuje se, podceňuje se, poškozuje se. A hlavně – neodchází.

Ano, zůstává právě v tom „vztahu“, kde trpí. Kde nedostává. Je přesvědčen, že „tam je budoucnost“. Tam, kde – kromě bolesti – nic není.

Falešná přesvědčení jako vnitřní pravda

Jak píšu v knize Sami, příčiny syndromu hladového srdce bývají různé, obvykle pramení v dětství.

Například: Když jako děti vytrvale slýcháte, že nic nedokážete, nic dobrého si nezasloužíte, nic pořádného neznamenáte, vlivem zvyku na tato slova začnete časem věřit, že je to pravda. A když pak v dospělosti potkáte lidi, kteří právě to Vám plivou do tváře, z víry se stane přesvědčení, že opravdu jste nuly. A naopak, poví-li Vám jiní lidé, že nuly nejste, že si zasloužíte lepší vztah a zacházení, tak jim nevěříte. Vztahu s nimi se bojíte. „Proč to říkají? Jakou past na mě chystají? To musí být hra. Kdy mě bodnou do zad?“ A tak se Vaše falešné přesvědčení stane Vaším životním osudem a Vaší pravdou, ačkoli objektivně je to lež.

Nikdo není ve vztahu „hodnější“ než lidé se syndromem hladového srdce. Udělají cokoli – za jediné milé slovo. Jejich osudem je však přitahovat slabochy, sobce, manipulátory, kteří si na nich léčí své komplexy, užívají si moc, kterou nad těmito lidmi „mají“.

Protože mou knihu Sami nemá každý a v uzavřené skupině se ve Vašich anonymních příbězích i otázkách, pokládaných v klubovém živém vysílání, stále potkávám s různými odstíny hladového srdce a prosbami, jak se ho zbavit, ukážu Vám cestu ven i prostřednictvím tohoto klubového článku.

Pojďme si to celé objasnit bod za bodem:

Jste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. (Nedaří se Vám přihlásit? Napište nám na [email protected]).

Ještě nejste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení si stačí vybrat členství zde. (Získáte přístup k více než 5000 klubových článků, jakož i do prostředí uzavřené skupiny s možností i anonymního sdílení svých problémů, sledování klubových živých vysílání a případně do poradny a k pravidelnému zasílání magazínu každé dva měsíce až do schránky.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]