5 vět, kterými Tě manipulátor připraví o rozum

Říkáš, že Tě ten vztah bolí, ale že z něj nemůžeš odejít.

Když se Tě ptám, proč z něj nemůžeš odejít, odpovídáš: Protože druhého miluji.

Miluješ člověka, který Ti způsobuje bolest?

Svěsíš hlavu. I Ty se nad tím pozastavíš. Ale na svém přesvědčení, že nemůžeš odejít, trváš. Třeba proto, že se odchodu bojíš. Třeba proto, že nevěříš, že by to s někým jiným mohlo být lepší. Třeba proto, že se domníváš, že na lepší vztah, lepší zacházení nemáš.

Zamysli se nad tím, prosím. Čím to může být, že se „odchodu bojíš“, že „nevěříš, že by to s někým jiným mohlo být lepší“, že „na lepší vztah, lepší zacházení nemáš“?

KDO Ti VLOŽIL do hlavy TOHLE PŘESVĚDČENÍ?

uzavřené skupině, založené pro i anonymní sdílení Vašich těžkostí, mi často svěřujete své zkušenosti „s láskou“, která se skutečnou láskou bohužel nemá nic společného. Z Vaší strany je to více emoční závislost, ze strany protějšku spíše chladný kalkul. Jinak řečeno: Protějšek ví, co říkat a dělat, abyste na něm byli stále závislejší. Závislost umožňuje ovládat člověka víc než láska. Láska totiž přináší dobré emoce, radost, pocit svobody. Závist je postavena na opaku: negacích, strachu a pocitu uvězněnosti. Nemožnosti odejít. Bohužel, lidé, kteří se závislostí ještě nepřišli do styku, si lásku a závislost pletou. Nevzpamatuje je ani fakt, že láska NEZPŮSOBUJE BOLEST; láska naopak bolest tiší, zastavuje a hojí. Láska je přesně to, co od manipulátora nikdy nepřijde.

Když jsem byl kluk, říkali mi: Jestliže máš strach z bubáka, musíš si na něj posvítit. Otoč ve tmě vypínačem a bubák zmizí. I manipulátoři budí hrůzu, dokážou velmi účinně vydírat, vyhrožovat i ubližovat, ale jen do chvíle, než je prohlédnete – než si na ně posvítíte. Jakmile pochopíte jejich taktiku, ztratí moc Vám ublížit.

Nechápete, jak je možné, že jste ve vztahu, původně „plném lásky“, ztratili „přízeň“ svého partnera? Chová se k Vám najednou opačně, destruktivně, a Vy máte současně potřebu přesvědčovat ho o „své lásce“? Cítíte ve svém jednání tendenci k doprošování, omlouvání se i tam, kde jste žádnou chybu neudělali, nebo lezení po kolenou, aniž by to Vašeho partnera uspokojilo?

Nevíte už, co si počít dál, a máte akutní strach, že o svůj protějšek přijdete? Napadá Vás až příliš často „Proč to dělá?“, „Proč nám ubližuje?“, „O co mu vlastně jde?“ Začíná se stále bolestivěji strefovat i do jiných členů Vaší rodiny, včetně dětí?

Pojďme si objasnit věty, při jejichž vyslovení z jeho úst buďte obzvláště ostražití.

Jste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. (Nedaří se Vám přihlásit? Napište nám na [email protected]).

Ještě nejste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení si stačí vybrat členství zde. (Získáte přístup k více než 5000 klubových článků, jakož i do prostředí uzavřené skupiny s možností i anonymního sdílení svých problémů, sledování klubových živých vysílání a případně do poradny a k pravidelnému zasílání magazínu každé dva měsíce až do schránky.)

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart