3 největší dary, které najdeme na dně

Jako dítě jsem četl dobrodružné knihy. Třeba o podmořských hledačích pokladů, kteří tvrdili: „Nejbohatší truhly najdeš na dně.“

Připadalo mi to logické. Až mi jednou bylo tak zle, že už jsem myslel, že hůř být nemůže. (Znáte to z mé autobiografie DESET.) A tehdy mi někdo řekl: „To je dno! Bod, od něhož se nejlépe odráží.“ Vůbec jsem nechápal, jak se to dělá. Až jsem uviděl, jako ti podmořští hledači dary – které právě dno poskytuje. 

Jste jako já tehdy, nevěříte, že na dně vůbec nějaké dary jsou? Pamatujte: To, že je nevidíte, ještě neznamená, že tam nejsou. Co když jsou to právě ty, které Vám popíšu?

1. dar: Lekce

Bylo mi třináct let, když jsem poprvé vydělával. Načerno. Rodiče by mě zabili, kdyby věděli, co dělám. Oblékal jsem mrtvoly. Za pětistovku na noc a láhev rumu. Ta byla potřeba. Někteří nebožtíci, vypravení na poslední cestu, totiž byli tak ztuhlí, že jejich končetiny nebylo možné ohnout. Byla to dřina. Boj s těly, která mě a kamaráda paradoxně i porážela, ačkoli už nebyla živá.

Učinilo mě to otrlejším. A také bezcitnějším. Například jsem v té době neměl slitování se žebráky. Jdi taky pracovat! halekal jsem na každého, kdo mě žádal o almužnu. Až jsem se do té situace dostal sám. Tehdy jsem natankoval plnou nádrž do auta a najednou mě polil horký pot. Zjistil jsem, že peněženku jsem zapomněl v restauraci pár set kilometrů zpátky, navíc v cizí zemi. Jak teď zaplatím? Cítil jsem se v pasti. Vtom ke mně přistoupil neznámý muž a jen tak mi dal peníze. Řekl: „Až budeš doma, pošli mi je.“ A napsal číslo účtu. Užasle jsem na něj pohlédl a on se smál: „Před lety to samé udělal někdo pro mě.“ A dodal: „Užitečná škola pro člověka, viď?“

Ještě mnohokrát jsem se dostal do úzkých, občas jsem si už nevěděl rady, ve dvaceti jsem stál na mostě a chtěl skočit (viz kniha Sami), ale nikdy jsem se nepřestal dívat kolem sebe. Vždy jsem si všiml zvláštní věci: Zeměkoule se v té chvíli nepřestala točit. Na světě dál platil zákon změny, zákon života, věci vždy zůstaly v pohybu.

To jen my si myslíme, že se život zastavil. Je to jen zdání. Vždycky existuje důvod, proč nás dno právě teď potkalo. Ne aby nás zničilo, ale změnilo.

Jak píšu v Sami, věřím v to, že lidský život je jako kniha a my jsme v každém okamžiku pouze na jedné z mnoha stránek. Příběh pokračuje. A my jen potřebujeme přemýšlet, co nás má konkrétní lekce naučit.

Špatné to mají ti, kteří vstupují na nové stránky s velkým očekáváním. Věří, že je dno dnes nepotká. Věří, že dnešek musí být POUZE dokonalý. A když nenaplní jejich očekávání, jsou zklamaní. Přitom zpětně pochopí, že právě v té nedokonalosti byl ten den vlastně dokonalý. Když se naučíme něco nového.

2. dar: Skutečné hodnoty

O labutích je známo, že mají partnerství na celý život. To znamená, že když jeden z páru uhyne, druhý si jiného nehledá a někdy záhy umírá také, žalem.

Měl jsem takové labutě ve vlastní rodině. Když zemřela babička, dědeček ji brzy následoval. Přišel jsem v krátkém sledu o dva důležité lidi a cítil jsem strašné prázdno. Pamatuji si, jak jsem plakal, protože mi obou bylo líto. Tehdy jsem otevřel jednu z knih v jejich knihovně a vypadla zažloutlá fotografie. Dědeček s babičkou mladí a v objetí.

Obrátil jsem ji a na rubové straně stálo: „Odteď jsme navždy spolu.“

A byli. A já jsem přestal plakat. Začal jsem jim závidět a moc jim to přát. Labutí lásku. V ten den jsem se přestal bát smrti. Mnohem více jsem se začal bát nedostatečně naplněného života. Bez protějšku, se kterým bych nezažil labutí lásku. (viz kniha Sami)

To byl také zajímavý odstín dna: Přijde-li do života člověka smrt jiné osoby, vážná nemoc, krach nebo jiné dno, člověku ukážou opravdové hodnoty. Čelí-li neštěstí, váží si pak o to víc štěstí. Čelí-li nelásce, ocení pak o to víc lásku. Čelí-li zlu, nenávisti, pohrdání, vnímá pak mnohem citlivěji ty, kteří se chovají naopak dobře, láskyplně a podpůrně.

Stojíme-li při smutečním obřadu tváří v tvář smrti, znovu pro nás začne víc existovat život. Onemocníme-li, znovu pro nás začne být zdraví prvořadou hodnotou. Ano, nic není tak důležité jako to, aby do našeho života občas vstoupila bolest, smutek a zklamání, jinak zapomeneme, jak vlastně chutná radost, úsměv a štěstí.

3. dar: Noví lidé

Včera ráno v mé kanceláři zazvonil pošťák. Donesl mi dárkový balíček. Uvnitř dopis. „Děkuji Ti, Petře, za to, že mi jsi nablízku a že Tě mohu považovat za nejdůležitějšího přítele.“

Přečetl jsem jméno a zamrazilo mě. Byla ta moje velká kamarádka ještě z práv. Po škole měla těžký úraz, ocitla se na vozíčku a v ústavu. Několikrát jsem ji navštívil, ale už to je nejméně rok, co jsem za ní nebyl. „Jsi ten nejčastější návštěvník, pro mě nejcennější,“ dodala. Strašně jsem se zastyděl. Tolik dní možná pozoruje kliku svého pokoje, kdy za ni konečně někdo vezme. Kdy přijde ten „přítel“, který „má každý den něco důležitějšího na práci“.

Spěšně jsem na sebe hodil kabát a utíkal jsem. Doufal jsem, že mě ještě pozná. Že mě vůbec ještě bude chtít vidět. Když totiž důležitým lidem nevěnujeme čas, učíme je žít bez nás, potažmo s někým jiným, kdo si na ně ten čas udělá. Já tomuto třetímu daru, který vychází z osamělosti, říkám větrání. V osamělosti totiž poznáte okolí. Pro koho existujete, jen když on je osamělý, a pro koho tehdy, když jste osamělí Vy.

Uvědomit si lekci. Uvědomit si skutečné hodnoty. Uvědomit si skutečné přátele. To nám umožňuje pád na dno. Včetně poznání sebe sama a těch schopností, které dosud nebyly třeba, a tudíž většinou ani nevíme, že je v sobě máme. Ale o tom už je moje kniha Sami. Kéž pomůže všem, kdo si myslí, že nyní procházejí nejtěžším obdobím svého života, ale v budoucnu na něj budou vzpomínat jako na to nejdůležitější.

  1. Jak jsem nejtěžší okamžiky svého života překonával já? Otevřete mou autobiografii DESET.
  2. Trápí Vás osamělost v souvislosti s rozchodem, nehojícím se zraněním, nenalézáním spřízněné duše? Vyberte si kombinaci knihy Sami s konkrétní párovou knihou zde.
  3. Cítíte, že Vaším hlavním problémem jsou pochybnosti, nedostatečné sebevědomí, citový deficit? Využijte magazín Jak vypnout negativní myšlení. Všechny uvedené publikace můžete složit i do jednoho balíčku.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart