Jak transplantovat srdce, které nemůže zapomenout na minulý vztah

“Mám problém. S člověkem, kterého miluji.”

Její slova nebyla neobvyklá. Neobvyklé bylo to, že nepřišla sama. A ten, s kým přišla, zůstal vně mé kanceláře.

“Problém máte s ním?” ukázal jsem na zavřené dveře.

“To je můj přítel,” zavrtěla hlavou. “Problém mám s mým bývalým.”

“Copak? Nemůže vás on dostat ze svého srdce? Naléhá, ať se vrátíte? Ničí Váš nový vztah? Připomíná se Vám, hraje na Vaše city…?” nabízel jsem možná upřesnění, ale ona mi skočila do řeči.

“Ne, naopak.” A svěsila hlavu. “To já nemůžu ze srdce dostat jeho. To já přemýšlím, zda se nevrátit zpátky. To já ničím náš nový vztah,” pokynula k zavřeným dveřím. “A nemohu si pomoci…”

Ptáte se, v čem byl její bývalý přítel lepší než současný? Co pro tuto ženu dělal víc? Podržte se. Bývalý přítel ji naopak zanechal s velkou bolestí. Neměla dobré vzpomínky. A přesto ho chtěla zpět. Přesto opakovala: “Já ho miluji.”

Jak je to možné? Chcete vykřiknout, co, ženská, blázní, když teď má to, co vždy chtěla – milujícího muže? CO CHCE VÍC?

I tak může vypadat nedostatečně pozitivně uzavřená minulost. I tak může vypadat osamělost uvnitř báječného vztahu – a i pro tento odstín jsem psal knihu Sami. Abychom dokázali do-uzavřít i toxickou minulost a nedali si pro ni ničit ve skutečnosti báječnou přítomnost…

Je to i Váš problém? Nebo někoho z Vašich blízkých? Cítíte, že ve Vašem partnerovi ještě pořád zůstávají stopy stesku po minulosti, že jeho komunikace s předchozím protějškem dál pokračuje, a to v emocionálním přesahu, který nelze nazvat pouze přátelským? Trápí se někdo, na kom Vám záleží, pro špatnou minulost, která mu neumožňuje plně si užívat přítomnost? Pak jste ve správném článku.

V uzavřené skupině, prostředí založeném pro i anonymní sdílení Vašich vztahových těžkostí, opakujete tyto otázky, které znějí šíleně. Podobně jako popisy, jak se snažíte připomenout svému ex-partnerovi třeba jen za účelem získání úlevné informace, že rozchodu s Vámi lituje, že přiznává chybu, že Vás kdy miloval, že mu na Vás kdy záleželo nebo že čas s Vámi nebyl marný, ale krásný… Ano, i na takové maličkosti někomu zpětně záleží. A jen proto není schopen uzavřít minulost v domnění, že možná v něčem pochybil, možná není dost dobrý; ex-partnerovo ne-odpovídání nebo posměšné reakce snižují sebevědomí a otravují nový vztah, ačkoli se nový partner chová báječně. A i jemu už může docházet trpělivost. Proč řešíte minulost, když tady máte krásnou přítomnost?

Povím Vám proč. Co o nás vypovídají prosakující nejistoty z minulosti. A co potřebuje lidské srdce, aby udělalo definitivní tečku tam, kde jinak má tendenci pořád dělat jen “čárku ve větě”.

Pojďme si to objasnit bod za bodem, ať Vám i Vašemu protějšku už je líp:

Pro další čtení se, vážení členové uzavřené skupiny, přihlaste. V případě technických potíží s přihlášením, prosím, pište mail na [email protected].

Pokud nejste členem uzavřené skupiny a chcete být, registrujte se výběrem členství zde. A užívejte si, vedle pravidelného odběru magazínu, také klubová živá vysílání každou středu přímo na stránkách skupiny a více než 5000 klubových článků přímo v archivu.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart