Dalajlama: Jak uvěřit v lepší budoucnost

Je to vůbec nejčastější otázka, jakou dostávám: Kde vzít naději, že bude lépe?

Pokládají mi ji lidé, kteří přišli o někoho blízkého a bez něj v jejich srdci zeje díra (viz článek Jak transplantovat srdce, které nemůže zapomenout na minulý vztah).

Nebo kteří už věřili, že našli spřízněnou duši, a ona se jednoho dne bez slova vysvětlení vypařila (viz článek Proč se milovaní lidé vytratí a ani neřeknou proč).

Nebo kteří vědí, že vlastní chybou zničili něco pro ně důležitého (viz článek Jak si odpustit zabití vztahu).

I těmto tématům jsem se ve svých článcích a podcastech věnoval v tomto týdnu, včetně klubového živého vysílání o pěti karmických vztazích a lekcích, které si z nich potřebujeme vzít (viz záznam na stránkách skupiny).

Všechno však nakonec začíná a končí u nás nebo v nás. Všechna síla nebo slabost, všechna schopnost uvědomit si, co ještě můžeme ovlivnit a co už ne. A s jakou změnou lze začít hned.

Co můžeš ovlivnit

Jako kluk jsem rád četl Příběhy pana Broučka. Jejich autor, Svatopluk Čech, se mi vryl do hlavy větou: “Sláb je ten, kdo v sebe ztratil víru; a malý ten, kdo má jen malý cíl.”

Byl jsem nejmenší v celé první třídě, terčem posměchu a neodvážil jsem se mít velké cíle. Věděl jsem, co je myslet si “Už nikdy nebude líp”. S Čechem jsem tedy polemizoval: “Jsem jenom malý člověk. Malý člověk není schopen velkých kroků a velkého úspěchu. Jak by tedy malý člověk, pane Čechu, mohl začít mít velké cíle? Jak by mohl věřit v to, co jej samotného přesahuje?”

A pak přijel do Prahy dalajlama. Z hlediště jsme směli pokládat dotazy. Můj okamžitě zněl: “Myslíte, že i malý člověk může dosáhnout velkých věcí?” Nezapomenu, jak se Jeho Svatost usmála, pohlédl na mě, toho vždy ušlápnutého chlapce, a řekla: “Pokud, chlapče, nevěříš, že by trpaslík mohl potrápit obra, pak zkus usnout v jedné místnosti s komárem…”

Následoval jeho výklad, jak způsob, kterým přemýšlíme, ovlivňuje činy, do kterých se pouštíme, a výsledky, kterých dosahujeme. Vykládal, jako by snad budoucnost nepřicházela podle předem daného osudu, ale osud jsme si vytvářeli do značné míry my sami tím, co děláme teď. “Klíč, chlapče,” obrátil se na mě, “je v Tobě, hlavně v tom, zda jsi už porozuměl smyslu svého utrpení. Utrpení je největší učitel v životě. Protože co člověk odmítá pochopit rozumem, to se musí naučit bolestí – to si musí odtrpět.”

Co nemůžeš ovlivnit

Dalajlama mě naučil jednoduchému myšlení a nezatěžování se zbytečným. Jeho základní filozofie: “Když problém, který máš v hlavě, má řešení, pak nemá smysl dělat si starosti. A když řešení nemá, pak dělat si starosti Ti nepomůže.”

Proto také v Sadě sebeřízení, složené z po sobě vydaných magazínů Kurz sebezvládání a Emoce versus Rozum: Cestou intuice, ukazuji doporučení několika psychologických směrů, jak se pustit nezměnitelné minulosti a na správné práci s přítomností vytvářet lepší budoucnost nejprve ve své mysli (představivosti), pak i realitě. Jak se zklidnit, jak se tím nevydařeným dokonce motivovat, jak se inspirovat správným okolím nebo i sebou, jak najít novou energii na nové kroky.

Na dalajlamovi mě fascinoval výklad víry. Nepřisuzoval ji čistě srdci, ale spolupráci s rozumem. A to proto, že “je nutné POCHOPIT, že čas se nezastaví, běží stále dál, SMĚREM VPŘED. Minulost nelze dohnat, minulost je stále víc mimo naši kontrolu, ale budoucnosti jdeme v ústrety, je v našich rukou. Ale abychom budoucnost ovlivnili, musíme v přítomnosti především použít svůj rozum a vynaložit jisté vnitřní úsilí. Pokud nic nezměníme, stejné činy budou přinášet stejné výsledky. Pokud něco změníme, pak ty stále stejné okolnosti, které by jinak přišly, se už nestanou. A za to život stojí. Naopak být trvale pasivním, demotivovaným a frustrovaným člověkem není k užitku ani k životu.”

Nebýt toho setkání, nejspíš bych dál věřil, že při špatné přítomnosti musím jen čekat na změnu, že lepší budoucnost za mě buď zařídí někdo jiný, anebo žádná lepší nepřijde – a na mě je pouze to točit se pořád ve stejném kruhu a očekávat jiné výsledky.

Dodnes mám v hlavě dalajlamovo desatero:

  1. “Lepší budoucnost vytváříš jedině tehdy, když se soustředíš na přítomnost, která je lepší než Tvoje minulost.”
  2. “Nemusíš chodit ke kartářce, aby Ti vyložila budoucnost. Stačí se podívat na to, co děláš dnes. Tvá budoucnost záleží nejvíce na tom, co děláš dnes.”
  3. “Usiluješ-li o lepší budoucnost, každý den si pokládej otázku, jestli si ji zasloužíš; každý den si vystav vysvědčení.”
  4. “Nehodnoť přítomný stav, jako by byl konečný. Dokud dýcháš, nejsi v konečné stanici, můžeš být jen v přestupní. Ale musíš přestoupit.”
  5. “Nejdůležitější v životě není znát správný směr ani správný vlak, který tím směrem jede. Nejdůležitější v životě je do toho vlaku vůbec nastoupit.”
  6. “Zlepšení života není možné u každého. Vyžaduje dost odvahy v srdci a dost rozumu v hlavě, aby se člověk pustil svých neúspěchů. K tomu je potřeba kombinace v podobě víry, že si zasloužím něco lepšího.”
  7. “Všechno, co si v hlavě namlouváš, Tě buď zvedá, nebo sráží. Rozhodni se pro jedno. Je to jenom na Tobě.”
  8. “Neproklínej špatnou minulost. Bez špatné minulosti by nikdo na světě neměl motivaci budovat mnohem lepší budoucnost.”
  9. “Nezabývej se minulostí příliš dlouho. Ujasni si, co chceš, a pak také to, že pokud za tím nepůjdeš, nikdy to nebudeš mít. To všechno je o přítomnosti a budoucnosti, ne o minulosti.”
  10. “Lepší život začíná v hlavě dvěma myšlenkami: Moje budoucnost MŮŽE BÝT lepší než moje přítomnost + MOHU toho dosáhnout, poučím-li se dostatečně z minulosti.”

Nedaří se Vám vypnout negativní emoce a myšlenky? Nevíte, jak v sobě aktivovat a udržet optimismus, víru a naději? Tlačí Vás minulost, křivda, karmická chyba, kterou nejde opravit? Po Sadě sebeřízení přichází Vámi tolik vyžadované vydání magazínu Jak vypnout negativní myšlení. Zdarma přijde všem členům FC Premium už na přelomu ledna a února.

(Členství FC Premium zahrnuje samozřejmý přístup do uzavřené skupiny, ke všem klubovým článkům, ke všem klubovým živým vysíláním i do poradny, bonusem je bezplatné zasílání magazínu každé dva měsíce. Toto členství si můžete aktivovat pouze zde).

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart