Koho ztratíme a koho ne, když si nastavíme osobní hranice

Nauč se říkat NE.

Od rodičů jsem tohle nikdy neslyšel. Ani od učitelů.

Všichni po mně naopak chtěli, abych je poslouchal. Když jsem neposlouchal, trestali mě, hrozili mi, odmítali mě.

A já brečel. Podařilo se jim totiž přesvědčit mě, že něco je špatně NA MÉ STRANĚ. Že když se na mě lidé zlobí, důvodem je moje chyba. Že když mě opouštějí, důvodem je moje chyba. A tou chybou je moje NE. Slovo, které se říkat NEsmí.

V tom jsem byl vychován. Ostatně, víte to už z článku 18 pravd o životě, které musí znát každé dítě, než se v 18 letech vypraví do světa.

A pak se stalo něco zvláštního. Potkal jsem totiž člověka, který mi převrátil hodnoty. On totiž ŘÍKAL KLIDNĚ NE!

A co víc, jemu vůbec nevadilo, že jej lidé pomlouvají, napadají, špiní. Že kritizují jeho způsob života. Že dávají najevo, jak se jim nelíbí, co si on myslí, po čem touží, za čím v životě jde. On se jenom smál.

A já se směju taky, kdykoli si vzpomenu na jeho slova: „Mě vůbec nezajímá to, že mě někteří lidé nemají rádi. Ne každý má totiž dobrý vkus.“

Ten člověk zkrátka naprosto věřil svému způsobu života. Vybral si ho. Jeho naplňoval. Žil podle sebe a byl sám sebou. A já se udělat totéž tolik bál…

I proto jsem napsal knihu Sami. Aby si lidé přestali vyčítat cizí odmítnutí. Aby přestali sami sebe odsuzovat a ponižovat jen proto, že je odsuzují a ponižují jiní. Aby pochopili, že je vlastně dobře, když ti, kdo nerespektují, odcházejí. Ostatně, k tomu spěje i Jindřiščin dotaz: „Petře, ve včerejším podcastu 5 posilujících energií pro srdce jste zmínil důležitost nastavení osobních hranic. Doslova jste řekl, že je nutné naučit se zbavovat těch lidí, kteří se nám posmívají nebo kteří nás ničí. A že tím nejlepším způsobem je slovo NE. Tedy dát jim najevo, že takové lidi ve svém životě nechceme. Jenže co když potom ty lidi ztratíme?“

  • Každý všední den odpovídám na Vaše otázky mluveným slovem v podcastovém pořadu Řešidlo (viz prokliky do aplikací výše). Pokud raději čtete, než posloucháte, využijte stejnojmenné knihy s přepisy těch nejposlouchanějších odpovědí za poslední dobu.

Když chceš nahoru, musíš se zbavit toho, co Tě drží dole

Co když po svém NE přijdeme o lidi, kteří naše NE nebudou chtít respektovat? Ale o to přece jde!

My nepotřebujeme ve svém životě lidi, kteří si nás neváží, kteří nás zneužívají, kteří nás ničí. Tito lidé nám nejsou k ničemu dobří. Nic dobrého nám nedávají. Všechno dobré nám naopak berou. Například naše sebevědomí, naši sílu, naši víru, naši naději, naše sny, naše plány, naše štěstí. Všechno, co nás naplňuje nebo zvedá, když se nacházíme dole, nám berou. A proto s těmito lidmi dole zůstáváme.

Představme si, prosím, horkovzdušný balon. Pokud někdy vlezete do jeho proutěného koše, pochopíte, že abyste mohli stoupat, potřebujete se zbavit všeho, co Vás drží dole. Potřebujete odvázat všechna ta lana, kterými Vás někdo přivázal k zemi. Potřebujete se zbavit všech těch pytlů písku, kterými Vás někdo tíží a dokonce ty pytle průběžně ještě plní – obviňováním, vyčítáním, vydíráním a podobně.

Problém je, že toho, co Vás v životě drží dole, se nezbavíte bez toho, abyste tomu řekli NE. NE, už Tě nechci. A přesekli to lano, shodili ten pytel.

Jistěže při tomto počinu někoho ztratíme. Ale kardinální otázka je: KOHO ztratíme, jestliže začneme trvat na tom, co chceme, i na tom, co nechceme; jestliže se začneme sami za sebe stavět, ohrazovat se, bránit se, chránit se, nedovolovat, aby nám druzí ubližovali; koho skutečně ztratíme, když se rozhodneme žít především podle sebe,především v souladu se svým srdcem, to znamenápředevším být sami sebou?

Já Vám povím, kohorozhodně ztratíme i koho rozhodně neztratíme.

Koho neztratíme

SKUTEČNÉ přátele. Ty neztratíme, protože skuteční přátelé nás respektují. Takže respektují i naše NE. Chápou, že naše NE vymezuje hranice našeho štěstí, klidu, dobré energie.

Pak neztratíme ani SPRÁVNÉ příležitosti. Ty, o kterých sníme. A je to logické. Jestliže půjdeme za tím, co chceme (dokážeme říct NE tomu, co nechceme nebo co nás zdržuje), pak si pro svoji příležitost dojdeme. Ale jestliže naopak nepůjdeme za tím, co chceme, protože se budeme zdráhat říct NE všemu ostatnímu, pak pochopitelně svoji příležitost vůbec nepotkáme. A i kdybychom ji náhodou potkali, budeme se bát za ní jít – v obavě, co by tomu řekli druzí.

Přitom se slovem NE nemůžeme přijít o SPRÁVNÉ vztahy, které jsou pro nás stvořené. O lidi, kteří nás upřímně podporují, povzbuzují, tolerují, ať se naše srdce rozhodne pro cokoli. Tito lidé jsou naopak šťastni, pokud víme, co chceme i co nechceme, a dokážeme si za tím stát, protože tím se stáváme šťastnými i my.

Koho ztratíme

V knize Sami podotýkám, že pokud si nastavíme osobní hranice a budeme na nich trvat, naprosto spolehlivě vymažeme ze své blízkosti všechny narcisty, ty sebestředné egoisty, pro které my a náš názor nemají žádnou hodnotu; také ztratíme všechny manipulátory, kteří nás najednou nebudou mít jak ovládat; pak všechny control freaks, ty mizery, kteří nám neustále diktují, co máme nebo nemáme dělat, kteří nás vydírají, jen aby oni byli spokojeni, a na nás jim nezáleží – zkrátka všechny ty, kteří nás přes naši dobrotu srážejí, zneužívají, degradují, kteří likvidují naše mentální zdraví. A to jen proto, že vědí, že jim neřekneme NE.

Ano, ti všichni odejdou, protože se neprosadí přes naše osobní hranice. Ne, já tohle ve svém životě nechci, nepotřebuji. Klíčová věta, se kterou jakékoli další ubližování končí. Jak by nám mohl dál ubližovat člověk, bez kterého se dokážeme obejít? Jestliže nebude v našem životě, jestliže naše energie bude konečně zaměřena na správné lidi a správné cíle, pak i jeho ubližování bude pod naše rozlišovací schopnosti. Jen se to potřebujeme naučit.

Já se tím zabývám i v knize Protože, určené pro odpojování se od toxických vztahů a situací. V ní také říkám, že je vesměs zbytečné člověku, který Vás sráží, dát více než dvě šance. Srazí-li nás poprvé, budiž, je to pro nás varování. Nedáme-li na něj a tentýž člověk nás srazí podruhé, budiž, je to pro nás definitivní ponaučení. Ale každé další sražení je už jenom pořád stejná, ta jedna a samá, zkušenost.

Potřebujeme ji? Já myslím, že NE. 

Naučte se říkat tohle NE.

  1. Ocitli jste se sami a připadáte si neúplní, nedostateční, bezcenní? Bojíte se, že už milujícího partnera nepotkáte? Odrážejí se na Vás škody z minulého vztahu a zranění? Využijte knihu Sami.
  2. Procházíte nejhorší možnou osamělostí – osiřením uvnitř vztahu? Čelíte toxickému partnerovi, který Vám bere sílu a sebevědomí odejít? Věříte, že chyba může být jenom ve Vás, že Vaše trápení nemá žádné řešení, že lépe už nikdy nebude? Zvažte knihu Protože.
  3. Další mé odpovědi na Vaše otázky jsou zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart