Co je to nejdůležitější pro život

Kdykoli jsem byl v životě na nejtemnějším dně, uvědomil jsem si jedno: Všechno, co mám, jsem já sám.

Zpočátku mi to připadalo málo. Ale pak – přestože to jediné, co jsem měl, jsem byl já sám – jsem se zvedl ze dna.

Od té doby, kdykoli mě někdo přesvědčuje o tom, že právě tohoto člověka „potřebuji“, s úsměvem zavrtím hlavou. Ne. To, co na prvním místě potřebuji, jsem já sám. Protože jsem už zažil to, když mě opustili lidé, „které jsem potřeboval“. A to, co mi pomohlo vrátit se na nohy, jsem byl já.

Jistěže vztahy jsou důležité. Ale ne za každou cenu a ne vztahy s kýmkoli. Proto ve všech mých devíti knihách, byť se zabývají různými vztahovými situacemi, zdůrazňuji, jak zásadní je vážit, kdo za vztah stojí a kdo ne. Uvědomovat si, kdo nás dokáže zvednout – nebo přinejmenším ještě víc nesrážet, když se nám nedaří zvednout – a kdo si naši bolest užívá, nebo ji dokonce způsobuje. A proto i mých více než 400 doposud vydaných podcastů, odpovědí na Vaše nejčastější otázky, připomíná, kdo je pro nás skutečně důležitý a kdo ne, byť někdy rozhodnutí není snadné, jestliže vše komplikuje náš cit, naše láska, napřímená k někomu, kdo ji neopětuje. Je těžké říct o člověku, kterého milujeme, ale on nás (už) ne: Nejsi důležitý. Musím na Tebe zapomenout. Musím se naučit přijmout, že na vztah jsou vždy zapotřebí DVA lidé, ale na jeho rozbití úplně stačí JEDEN.

Proto každý všední den věnuji své podcasty Vašim trápením a hledáním takové cesty, aby Vám bylo líp. Kdo raději čte, než poslouchá, může využít stejnojmenné knihy, které obsahují přepisy vybraných nejposlouchanějších podcastů za poslední dobu. K tomu dnešnímu mě inspiroval svou otázkou Zdeněk: „Petře, o silvestrovské noci jsem si vzpomněl na Vás a při odpočítávání Nového roku jsem přemýšlel, jaké předsevzetí stojí za to si dát – jakou změnou zlepšit svůj život. Co myslíte, že je vůbec nejdůležitější si uvědomit?“

Odpověď v tichu

Nevím, co je nejdůležitější konkrétně pro Vás, ale pro mě bylo nejdůležitější to, co jsem si uvědomil před mnoha lety na jedné horské chatičce.

Bylo to taky uprostřed noci, kdy jsem se zničehonic probudil a vnímal – naprosté ticho. Ta chatička totiž stála na hřebeni, na odlehlé samotě, a já jsem neslyšel ani vítr, ani déšť, dokonce ani oddechování těch, kteří spali ve stejném pokoji se mnou. Bylo takové ticho a taková tma, že se veškerá moje pozornost upřela do jedné fascinující melodie. Poprvé jsem uslyšel svoje vlastní srdce.

Buch, buch.

A tehdy, jak jsem srdce poslouchal, mě napadlo: Co kdyby to příští buchnutí už nepřišlo?

Kdo vlastně rozhoduje o tom, že ještě další buchnutí přijde? A naopak – co může za to, že jednou to srdce ustane? Je v tom nějaká logika? Nějaký mechanismus? Můžu to já sám nějak ovlivnit – aby srdce zničehonic neselhalo?

Vzpomínám si, jak s tímto uvědoměním mě přepadl strach. Strach z toho, že to ovlivnit nemohu. Že „když se srdce rozhodne“, může hned teď přestat. A já už o tom ani nebudu vědět…

A tehdy, jak jsem napjatě a s nadějí vítal každé následující buchnutí, začal jsem tomu srdci být vděčný. Za to, že ještě bouchá. Za to, že dnem i nocí bude pro mě bouchat možná ještě týdny, měsíce nebo i roky.

Ale stejně tak jsem věděl, že mé srdce nebude bouchat navždy. Že jednou přestane.

A právě proto jsem si tou nocí počínaje začal svého srdce víc všímat, víc ho hýčkat. Začal jsem víc rozvažovat, co mému srdci prospívá a co mu škodí. Čemu ho mám vystavovat, komu ho svěřovat. Tou nocí počínaje mi zkrátka na mém srdci začalo záležet ze všeho nejvíc.

Od té noci jsem tedy začal ROZLIŠOVAT. Prostředí, které mi pomáhá, od toho, které mi ubližuje. Lidi, kteří mě podporují, od těch, kteří mě srážejí. Výzvy, které mě pozitivně prověřují, od těch, které mě už zabíjejí. Sny, které mě naplňují, od těch, které mě už trápí.

Od té noci jsem zkrátka začal dělat TO NEJLEPŠÍ PRO ŽIVOT.

To nejlepší pro srdce je to nejlepší pro život

Kdo četl mou velmi těžkou knihu Protože, která je o zvládání všech toxických typů vztahů, ví, že jsem navštívil oblast s nejvyšší dlouhověkostí na světě. Nebylo to jenom geny, přímořským vzduchem, čistou energií, čerstvou lokální stravou, že se tam lidé dožívali tolika let. To hlavní a společné u všech staletých lidí byla – jejich schopnost říkat NE. V té oblasti neříkali pouhé ne, dodávali: NE, tohle není dobré pro mé srdce.

Ano, tím se řídili – vlastním srdcem. A tak nedělali s lidmi, kteří ničili jejich mentální zdraví. Kteří na ně křičeli, znevažovali je, zpochybňovali, trýznili je. Nezůstávali v žádných vztazích, které je deptaly. Takové totiž pro jejich srdce, jak říkali, „nebyly stvořeny“.

Na prvním místě jejich žebříčku hodnot bylo JEJICH SRDCE. Protože tito lidé už dávno pochopili, že srdce je to nejdůležitější, co máme. Srdce je čas. Srdce je život. Když srdce přestane tlouct, člověk umře. Okamžitě.

A to je důvod, proč v mém životě nemají místo toxičtí lidé. To je důvod, proč pokud někomu dám svoje srdce, chci, aby ho respektoval. Pokud někdo moje srdce, to znamená moje zdraví a moje všechno, nerespektuje, pak takového člověka nerespektuji ani já. Nepotřebuji ho ve svém životě.

Mimochodem proto ve všech svých knihách zdůrazňuji srdce. I ve svých magazínech nebo živých vysíláních se Vám snažím ukázat cestu z jakýchkoli náročných situací tak, aby to Vašemu srdci pomohlo, aby nebylo zbytečně dlouho zraňované, protože – kromě toho, že zraňování srdci škodí – ono si to NEZASLOUŽÍ; ono dře dnem i nocí na to, abyste MOHLI ŽÍT.

Jen si ho někdy poslechněte. Třeba hned dnes v noci, pokud se zničehonic uprostřed tmy a ticha probudíte.

Pamatujte si, prosím:

Co napsal Mark Twain neboli vlastním jménem Samuel Langorne Clemens: „Život je křehký, a tak si ho chraňte. Odpouštějte co možná nejrychleji, protože odpuštění ulevuje Vám, zatímco neodpouštění netrestá druhé, ale Vás. Naopak líbejte co možná nejpomaleji, prodlužujte každý okamžik, který Vás přiměje se usmívat, protože to všechno je dobré na srdce a co je dobré pro srdce, je dobré i pro život.“

Prožívá Vaše srdce těžší období? Vyberte si knihu, která mu pomůže. Ať už jste ve vztahu, nebo sami.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]