Nedopusť ghosting aneb Proč lidé na Vánoce roztínají polovičaté vztahy

Každoročně, jak nastoupí prosinec, se zintenzivní dotazy typu: Pro koho se rozhodnout? Mám být s osobou A, nebo s osobou B?

Rychle se blížící vánoční čas je citlivý. Lidé, kteří hrají „dvojí hru“, mají pod kůží, že by zvláště Štědrý večer měli strávit s nejbližšími osobami. Ale co když říkají „Ty jsi můj nejdůležitější člověk“, „moje jediná volba“, „pouze Tebe miluji“ více partnerům současně, aniž to ti partneři vědí, respektive aniž vůbec jeden o druhém vědí? Není-li možné k jednomu stolu pozvat všechny, kdo má dostat přednost u toho jediného slavnostního večerního? Jaké vysvětlení/výmluvu připravit pro druhého, aby to nezpůsobilo zlo?

V jedné z kapitol knihy JáMy spřízněných duší se věnuji dvojí hře – případu, kdy milovník sám může mít pocit, že skutečně potkal dvě rovnocenné spřízněné duše. Anebo že plamen jedné z nich sice už dohořívá, ale on nemá srdce ho zhasit, třeba kvůli společným dětem nebo minulosti, v níž spolu ti dva prožili mnoho dobrého. Co když ale jeho nová známost tlačí na společný Štědrý večer? Co když tlačí už na společný vztah? Copak zrovna před Štědrým dnem je vhodné říct dlouhodobému partnerovi „Odcházím“? A copak zrovna před Štědrým dnem je vhodné říct nové známosti „Ani letos to nedokážu“? Co se stane pak – vyhledává nová známost náš dlouhodobý protějšek a vyřídí si to s ním z očí do očí? Co když to pak spálí oba vztahy zároveň?

Jinak řečeno: Je vůbec možné zvládnout tuto situaci, aniž by došlo ke zranění člověka, potažmo aby ho to v krajním záchvatu emocí dovedlo až k ohrožení vlastního života – právě na Štědrý večer?

„Řešení“ slabochů

Psychologie nenabízí jen jedno řešení. Uvědomuje si totiž, že lidé jsou různí. A mezi nimi i slabé typy, zkráceně slaboši.

To jsou ti, kteří nedovedou říct pravdu do očí. Nedokážou nést zodpovědnost za svá dosavadní rozhodnutí. Neumějí sdělit ani „Něco mi v našem vztahu chybí, pozor na to!“, ani „Někdo jiný vešel do mého života, dává mi to, co Ty mně ne!“, natož „Usmívám se na Tebe a na děti, ale už dávno s vámi nejsem a jen přemýšlím, jak ze vztahu odejít!“

A tak můžete být v situaci, kdy nemáte ani ponětí, že se v hlavě Vašeho partnera něco komplikovaného odehrává. Možná máte tušení. Možná se přímo zeptáte (Vy ano), ale odpověď je vyhýbavá, žádná nebo útočná. Pravdu se nedozvíte. Z jeho úst ne. Ale cítíte ji. Přesně v souladu s mým magazínem Emoce versus rozum aneb Cestou intuice.

Dá se vůbec připravit na „ránu z milosti“? Dá se jí předejít?

Dlouhodobé statistiky jsou neúprosné. Proto také kdykoli přijde prosinec, běhá mi mráz po zádech ne z počasí, ale z myšlenky: Kolik lidí čte tyto řádky, a přitom ještě neví, že Vánoce neprožijí s partnerem?

Proč někteří vztahoví poradci/kouči anebo i rozvodoví právníci už v této fázi doporučují slabým typům ghosting? Jak vlastně vypadá? Co obnáší a způsobuje?

A proč by lidé, kteří budou terčem ghostingu, měli udržet – přes rozervané srdce a strašlivé emoce – rozum v hrsti? Respektive, jak je možné vztah zachránit ještě teď?

To si zodpovězme bod za bodem:

Jste člen uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. Při problému s přihlášením pište na [email protected].

Nejste člen a chcete jím být? Stačí se registrovat zde.

POZOR: Členství FC Premium obsahuje, vedle předplatného magazínu a dalších výhod, AUTOMATICKY přístup do uzavřené skupiny. Z toho plyne, že pokud Vás zajímá magazín, například Emoce versus rozum: Cestou intuice, s předplatným tohoto magazínu ho budete získávat výrazně levněji a navíc získáte přístup i ke všem klubovým článkům a klubovým vysíláním uvnitř skupiny.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]