Proč lidé odcházejí, i když tvrdili, že jsou s námi šťastní

Slova dokážou být nádherná.

Například: „Miluji Tě. Jsem s Tebou šťastný. Nikdy neodejdu.“

Klára je slýchala dlouhé roky a létala v nebi. Až do dne, kdy přišel Ikarův pád do reality.

„Víš o tom, že Tvůj přítel je na seznamce?“ překvapila Kláru kamarádka, sama nezadaná a na seznamce hledající společnost alespoň na Vánoce.

Klára tomu nevěřila. Přítel a na seznamce? To přece nešlo dohromady s jeho slovy: „Miluji Tě. Jsem s Tebou šťastný. Nikdy neodejdu.“

Pohled na profil s jeho autentickou fotografií jí zastavil srdce. I jeho inzerát: Hledám upřímný vztah. Která mě vysvobodí z trápení plného přetvářky a lží?

Kláře se podlomila kolena. Četla kamarádčinu komunikaci s jejím vlastním přítelem, kde se on vykresloval jako snaživý, nepochopený, nemilovaný a hlavně dokonalý, a z Kláry dělal uzurpátorku, lhářku, hyenu.

„To nemůže být on,“ pokračovala Klára v procesu POPÍRÁNÍ, tak přirozeném pro kognitivní disonanci – psychologický jev, kdy člověk prožívá strašlivý nesoulad mezi dvěma vnímáními, nejčastěji mezi tím, co ví, a tím, co si myslel. Kdo poslouchal mé živé vysílání o střetu rozumu a srdce, dokáže si představit, jak to pokračovalo. Rozum jí napovídal: To nemůže být pravda. Profil je určitě vymyšlený! Někdo jistě jenom zneužil jeho fotografie! Přece v dnešní době běžně někdo stáhne obsah Vašeho mobilu bez Vašeho vědomí!

Bohužel, pro krátkodobou útěchu se Klára vháněla do dlouhodobého utrpení. Protože kognitivní disonance jen oddaluje přímý náraz do pravdy. A to se stalo vzápětí.

Pod smyšlenou identitou, falešným spěšně založeným profilem, Klára požádala toho „zneužívače“ o jedinou odpověď. Napsala mu: „Jsi sexy chlap. Chci Tě. Co dnešní společná večeře? A co kdybys pak u mě zůstal přes noc?“ Klára odeslala a vyčkávala. Když pak četla: „OK. V osm večer u Tebe. Pošli mi adresu.“, úlevně si oddechla: „To není můj přítel. Dnes večer totiž spolu jdeme k jeho rodičům.“

Bohužel, v tom momentu jí cinkla příchozí SMS na mobilu. „Lásko, dnes nikam nejdeme. Musím na náhlou služební cestu. Zavolám zítra. Miluji Tě.“

Proč to lidé dělají

Ve své knize JáMy spřízněných duší ukazuji, jak přistoupit k prozřením, která nás zasáhnou přímo do srdce od těch, jež jsme považovali za své spřízněné duše. Napsal jsem ji kvůli lidem, jako je Klára.

Také ona seděla v mé kanceláři a neustále opakovala: „Proč? Neudělala jsem nic, o čem bych si byla vědoma, že by to partnerovi vadilo a odehnalo ho to. On o žádném problému mezi námi ani nikdy nemluvil.“ Což ji vedlo k závěru: „Copak mohu ještě někdy nikomu věřit, když vidím, že ani ‚bezproblémový‘ vztah není zárukou – že chlapům se nedá věřit?“

Proč lidé riskují, že nás ztratí, i když tvrdí, že jsou s námi šťastní? Jak je možné, že nás dokážou tak šokovat – že nakonec zjistíme, že jsme vůbec nevěděli, vedle koho po celou dobu žijeme? Čím si zasloužíme nůž do zad a proč kvůli takovým jedincům ztrácíme důvěru v další partnerské vztahy? O co vlastně těmto lidem jde, když vstupují do vztahu s námi? A jde jejich odchodům nějak zabránit?

To jsou otázky, jaké mi – s přibývajícími nečekanými rozchody před Vánocemi – adresujete v uzavřené skupině. Pravidelně pro Vás živě vysílám přímo v této skupině, dvakrát týdně pak přidávám i speciální články na Vaše přání. Jako dnes. Kéž v něm najdete odpověď i pro své otázky.

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

Jste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit.

V případě problému s přihlášením pište na [email protected].

Nejste členem a chcete jím být? Stačí se registrovat k členství FC Klub zde.

POZOR: Jste-li předplatiteli mého magazínu, pak vedle pravidelného zasílání mého magazínu a dalších výhod máte automaticky přístup do uzavřené skupiny, tedy i ke všem klubovým článkům a vysíláním uvnitř skupiny. Z toho plyne: Zajímá-li Vás nové vydání magazínu Emoce versus rozum: Cestou intuice, zvolte rovnou předplatné a automaticky získáte členství FC Premium.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]