Jak odpustit zradu, která nás vykolejila z cesty

Dopustil se někdo činu, který Ti způsobil velkou emocionální ránu?

Prociťuješ do hloubky svého srdce hořkost zrady, kombinovanou s nemožností vrátit minulost nebo změnit přítomnost, propadáš skepsi, že v budoucnosti už nebude dobře?

Uvědomuješ si to tím intenzivněji, že se blíží Vánoce – období, kdy milující lidé mají být při sobě, ale Tebe čeká prázdno, a to nejen vedle sebe, nýbrž hlavně v sobě?

Pokud na všechny výše uvedené otázky odpovídáš ANO, pak jsou následující řádky právě pro Tebe.

Odpustit? To nejde…

Vím, že tohle je Tvoje první myšlenka. ODPUŠTĚNÍ Ti připadá nejen nemožné, ale i chybné. Naopak ZAPOMENUTÍ Ti připadá nutné, ale i nezvladatelné.

Jinak řečeno: Myslíš si, že odpustit NESMÍŠ a zapomenout MUSÍŠ. Je to přesně naopak.

Představ si těžký balvan, který Ti někdo navalil na záda. Klesáš pod jeho tíhou. Právě takový pocit můžeš mít po zradě. – Nikdo Tě však nenutí ten balvan nosit zbytkem Tvého života. Pokud Tě tíží, můžeš ho odložit. Nechat tam ležet. To znamená odpustit. Současně však nemusíš zapomenout. Naopak si musíš pamatovat, kdo Ti ten balvan shodil na záda, kdo Tě v té těžkosti nechal samotným/samotnou, kdo je schopen to udělat možná ještě někdy v budoucnu.

Jistě uvažuješ způsobem: Proč mám odpouštět někomu jeho ubližující čin? Ale Ty odpouštěním neubíráš tíhu druhému. Ty ji ubíráš sobě. Uvědom si, prosím: Tím, že neodpouštíš, neubližuješ nikomu jinému, jenom sobě. Tvé neodpouštění způsobuje Tobě, že se trápíš, že nespíš, že se nesoustředíš, že choříš. Ty, ne někdo druhý!

Všechno má svůj správný čas

V knize JáMy spřízněných duší se institutem odpuštění obsáhle zabývám, a to na ukázce několika příběhů, které jsem řešil. Pokaždé přišla rána ze strany, kterou ten, kdo se mi svěřil, neočekával. Zcela důvěřoval tomu, kdo ho zradil. Nakonec, jinak tomu být ani nemůže. Zrada nepřichází od nepřítele. Přichází vždy jen od člověka, jehož za přítele považujeme. Proto mu věříme. Proto mu dáváme možnost, aby nás zranil. Nastavujeme mu s důvěrou záda, do nichž nás poté bodne. A bolí to nás, ne jeho!

Proto jsem zmíněnou knihu věnoval odpuštění. Ne abychom ulevili druhému, ale sobě.

A to je podstata. Když odpouštíme, ne někomu jinému, ale sobě. Jsme jako Papinův hrnec, ve kterém houstne toxická pára a stoupá nebezpečný tlak. Hrozí to až naším roztržením. „Odpouštěcí“ ventil je prostředkem k tomu, abychom se déle už netýrali. Říkáme tím: Už to stačilo. Nastal čas z bolestné minulosti přejít do lepší budoucnosti. Ostatně, ukážu to na konkrétním případu z uzavřené skupiny, tedy z prostředí, jež jsem založil proto, aby nikdo na své problémy nebyl sám, měl místo, kde se může svěřit, a to nejen mně, ale i jiným lidem, kteří jeho problém možná sami zažili a také překonali.

Pro členy uzavřené skupiny pravidelně píšu klubové články (najdete jich už víc než 5000), odpovědi na jejich otázky poskytuji i v pravidelných živých vysíláních přímo v uzavřené skupině. Mám-li souhlas osoby, která mě požádala o spoluřešení jejího problému, rád cestu zvládání konkrétní těžkosti ukazuji i ostatním členům. Aby pochopili, že i oni to zvládnou. A to i v extrémních případech, jakým byl například ten Šárčin. K němu už za chvíli.

Pokládáte si tedy otázky typu: Jak se dostat z bolestného rozpoložení? Jak se vymanit současně i z bolestných pocitů, myšlenek, výčitek, lítostí, nepřejícnosti, doprošování se, poškozování sebe nebo druhých, zkrátka z otravování vlastního života negativní karmou? Jak se co nejdříve vrátit na cestu opětovné vyrovnanosti, pohody a hlavně společnosti lepšího člověka, který si nás bude víc vážit?

Pojďme si to nyní objasnit bod za bodem:

Jste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. V případě problému s přihlášením pište na [email protected].

Nejste členem a chcete jím být? Stačí se registrovat k členství FC Klub zde.

POZOR: Předplatitelé mého magazínu mají automatický přístup do uzavřené skupiny, tedy i ke klubovým článkům a klubovým vysíláním uvnitř skupiny. Tudíž: Zaujal-li Vás například nový magazín Emoce versus rozum: Cestou intuice, zvolte rovnou členství FC Premium a můžete volně číst více než 5000 článků.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]