Jak uvěřit v nový vztah, když po špatné zkušenosti už nevěříme lidem

Máte čerstvě zažitou špatnou zkušenost se vztahy a neumíte si momentálně představit, že byste mohli mít nějakého partnera?

Sbíráte se ze zranění, na jednu stranu se zaříkáváte, že už nikdy s nikým nechcete být, ale na druhou stranu cítíte, že něčí láska je to, co by Vám v této chvíli nejvíce pomohlo zotavit se?

Nebo jste sami už delší dobu, ale když dojde na potenciální sblížení, ucuknete a máte strach?

To všechno jsou projevy jednoho problému, o kterém si dnes povíme a který souvisí s dovedností konstruktivně uzavřít minulost, jak o tom píšu v karmické tetralogii. Téma zpětného dořešení minulosti Vás velmi zajímá. Proto se mu věnuji pravidelně:

  • Každý den můžete poslouchat mé odpovědi na Vaše otázky v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přehrávač nebo proklik do podcastových aplikací výše).
  • Pokud raději čtete, využijte mé knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2 s přepisy mých mluvených odpovědí na nejčastější otázky. Knihy můžete mít ve zvýhodněné společné sadě zde.

Jeden z dalších odstínů mi svěřila Alena: „Petře, čtu Vaši knihu JáMy spřízněných duší a nacházím v ní rozpor. Na jednu stranu píšete, že bychom měli novým partnerům co nejdříve sdělit své slabé místo, aby nás nevědomky nezraňovali tam, kde nás to bolí, ale na druhou stranu zdůrazňujete, že manipulátoři využívají zrovna toho, když jim na začátku vztahu v důvěře prozradíme své slabé místo, a tak vědí, na co jsme citliví a přes co nás mohou ovládat. Vaše vysvětlení by mi pomohlo, protože tento rozpor je zároveň i moje dilema. Mám SAD poté, co jsem v minulém vztahu tvrdě odpykala vztah s manipulátorem. Nevěřím lidem. Tudíž si neumím představit, že bych někomu hned na začátku vztahu svěřila mou slabinu. Přece by to potom zneužil proti mně!“

Nejde o rozpor a já to vysvětlím.

Všichni do jednoho pytle

Vy, Aleno, zmiňujete, že máte SAD, syndrom of attacked dog, tedy syndrom napadeného psa. Ten se projevuje paušalizací. Pes, který byl ošklivě napaden JEDNÍM člověkem, se od té chvíle bojí VŠECH lidí. Onen strach mu pomáhá, poskytuje mu čas na to, aby paušalizace, tedy zevšeobecnění nebo lidově řečeno házení VŠECH do JEDNOHO pytle, odezněla. Pak je takový pes schopen rozlišit, KTERÝ JEDINEC ho napadl, uvědomit si, že NA NĚJ KONKRÉTNĚ si má dávat pozor, a také že není nutné bát se všech, protože všichni lidé nejsou stejní, naopak každý je jiný.

Také Vám, Aleno, momentálně splývají všichni lidé v jednoho. Automaticky totiž dedukujete „Kdybych někomu svěřila svou slabinu, on by ji potom zneužil proti mně“. Žádné možná, je tam Vaše jistota. Nevěříte nikomu. A to ukazuje, že V TUTO CHVÍLI ještě nedokážete budovat vztah. A je to tak správně. Kdybyste se o takové budování přes svou moc snažila, trpěla byste. A trpěl by asi i Váš protějšek. Protože ve Vašich paušalizujících a vylekaných očích by byl neustále vinný, ačkoli by se ničím neproviňoval. Jako každý člověk v očích nedávno napadeného psa. Ať k takovému poraněnému psu vztáhne ruku v úmyslu pohladit ho. Pes se syndromem SAD nerozlišuje, prostě se lekne a možná i kousne. Je zkrátka PŘÍLIŠ BRZY.

Důvěra není jistota

Jakmile poprvé dokážete ve své mysli připustit, že TAMTO BYL MIZERA, ale TOHLE MIZERA BÝT NEMUSÍ, protože toho nového JEŠTĚ NEZNÁTE, pochopíte, co vlastně znamená důvěřovat.

Důvěřovat je jediný způsob, jak člověka POZNAT. Neznamená to být si jist, že nás nezklame, ale uvědomit si, že vlastně nevadí to, když nás zklame. Ba že je to dokonce DOBŘE. Proč? Protože my ho POTŘEBUJEME poznat! Potřebujeme vědět, jestli to mizera je, nebo není. Zatím to nevíme. A bez projevené důvěry se to ani nedozvíme. To je důležité pochopit.

A nyní otázka: Proč mají lidé takový problém podruhé věřit? Odpověď je prostá: Bojí se opětovné bolesti. Ale to jen proto, že mají špatný pocit z toho, když je někdo zradí.

Nevím proč. Zrada cizí osoby přece není informací o nich, ale o tom, kdo je zradil. Zrada je důležitá zkušenost, která nám říká: Aha, tento člověk dokáže zradit. To vše. Nic víc, ale ani nic míň. Protože to, zda jde o zrádce, či nikoli, je přesně to, co POTŘEBUJEME ZJISTIT. Ano, je to cesta k poznání.

Důvěra přináší poznání

Na začátku vztahu s neznámým člověkem nikdy s jistotou nevíme, jestli nás protějšek je schopen zradit, nebo ne. Proto je dobré, když mu dáme doslova PŘÍLEŽITOST, ABY NÁS ZRADIL, tedy aby se projevil.

Uvedu příklad: Když chcete zjistit, jestli konkrétní člověk je zloděj, nejlepší je v jeho přítomnosti nechat na stole určitý zajímavý finanční obnos, třeba pětistovku, odejít, a pak mu zavolat: „Jé, promiň, někde jsem nechal pětistovku a nevím kde, nebylo to u Tebe?“

A hned víte, na čem jste. Že je to možná zloděj i lhář v jednom.

A chcete-li poznat, zda dotyčný je například manipulátor, není snazší způsob než říct mu na sebe nějakou slabost. Třeba: Achich ouvej, jsem citlivý na špatná slova o své postavě.

Pokud je to manipulátor, tak si tuto vědomost zapíše za uši a ve vhodné chvíli „Vaši postavu“ použije proti Vám. Protože ví, že Vás to bude BOLET a TRÁPIT. A tak může v nějaké manipulativní situaci zvolat: „Odejdu od Tebe. Nedáváš mi totiž žádné peníze. Budeš litovat. Nemysli si totiž, že člověka S TAK DĚSNOU POSTAVOU bude chtít někdo jiný!“ Tedy: „Buď rád, že máš mě. Pošli mi honem něco na účet.“

Anebo když od Vás ví například to, že Vám hodně záleží na dětech, dříve či později řekne: „Mám Tvým dětem prozradit, jak špatně se o nich vyjadřuješ? Klidně si nějaké pikantnosti vymyslím! Chceš, aby Tě děti zavrhly? Ne? Tak uděláš to, co požaduji.“

Tohle je manipulace. Jenže také je to ODKOPÁNÍ člověka. A Vy POTŘEBUJETE, aby se odkopal, a to CO NEJRYCHLEJI. Aby využil příležitost, kterou mu CO NEJDŘÍVE dáte. Protože tady jde o čas. O jaký čas?

Vliv času

Každý manipulátor hraje o čas. Skutečného manipulátora nikdy nepoznáte při seznámení. Manipulace je totiž principiálně založena na tom, že se protějšek chová jako ideální partner. Zpočátku udělá všechno, co Vám na očích vidí. Právě proto se do něj zamilujete. Právě proto se mu začnete otevírat. Právě proto mu jednoho dne sdělíte to, co nikomu jinému. A co on později obrátí proti Vám. Ví, že už to proti Vám obrátit může, protože Vy ho milujete, a tudíž pro Vás nebude tak snadné odejít. Nechcete o svého „ideálního partnera“ přijít. A tak jste snadno manipulovatelní třeba k sebepřesvědčení, že všechno se pokazilo jenom Vaší chybou. Že pro něj možná opravdu neděláte dost. Zatímco on pro Vás už mnoho udělal. Právě tak se snaží před Vámi zpočátku vypadat.

A proto, Aleno i vy všichni ostatní, kteří prožíváte totéž: Víc vnímejte čas. Vůbec nevadí, že momentálně nemáte vztah. Nepotřebujete ho uspěchat. Čas musí být na Vaší straně – pomůže Vám začít ROZLIŠOVAT lidi. Víc vnímat rozdíly v chování jednotlivců. Jakmile začnete vnímat rozdíly, začnete vnímat i drobné nuance v přístupu lidí. A tak Vás začnou zajímat noví lidé.

Pamatujte si, prosím:

  1. Vůbec nevadí, když člověku hned na začátku svěříte své malé tajemství. Psychologie tomu říká náboj. A zloděje dělá příležitost. Jestliže manipulátor dostane náboj do ruky, neodolá. Strčí ho do zbraně a namíří ji proti Vám. Protože si mylně myslí, že teď získal všechno, co potřeboval. Ale je to omyl. Naopak Vy jste teď získali všechno, co jste potřebovali – informaci o něm.
  2. Anebo zjistíte, že Váš protějšek ten nabídnutý „náboj“ vezme a zakope hluboko pod zem. A navíc bude dávat velký pozor na to, aby ho nikdo nikdy nevykopal a nepoužil proti Vám. Tak poznáte, že je to skutečný partner, spřízněná duše, která člověka CHRÁNÍ, ne ZRAŇUJE.
  3. Jenže to, kým konkrétní protějšek opravdu je, na začátku nevíme. Snad to tušíme, ale my to potřebujeme POZNAT. Proto mu poskytněme „náboj“. Svou důvěrou nic neztrácíme. Můžeme pouze získat. A on všechno ztratit. My přece neztrácíme, když přijdeme o člověka, který nás byl schopen zradit. Ztrácí naopak ten, kdo přišel o nás, jestliže my jsme mu byli ochotni věřit. Zrádce totiž všichni snadno nahradíme, takových je. Ale důvěru podruhé nelze jen tak získat. Protože důvěra právem říká: Buď všechno získáš, nebo všechno ztratíš. Je to na Tobě.

Zdá se Vám, že se ve Vašem životě opakují stále stejné typy partnerů? Narážíte například podezřele často na lháře? Kde možná děláte chybu? Co můžete změnit, abyste konečně potkali svou spřízněnou duši? Využijtekarmickou tetralogii, sadu čtyř tematických knih, případně doplněnou o Karmu lhářů.

© Petr Casanova

O autorovi
Petr Casanova
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart