Proč si dělat čas na člověka, který je na dně

Položili jste si někdy otázku: Proč si udělat čas na člověka, I KDYŽ je na dně? Tedy i když je zlomený, zhrzený, otrávený, útočný? I když nevěří v dobré konce, štve ho Vaše utěšování, nakonec Vás samotné viní z toho, co se mu stalo, nebo že Vy jste v pohodě, smějete se, Vám se v životě daří, zatímco jemu ne?

Právě tehdy si pokládáte otázku: Proč si vlastně dělat čas na TAKOVÉHO člověka?

Ta otázka by však správně měla znít: Proč si na něj dělat čas právě v TAKOVÉ době?

Ano, nejde o to, proč si udělat čas na člověka, i když je na dně, ale PRÁVĚ PROTO, že je na dně. I když je to nepříjemné, frustrující, vyčerpávající.

Právě tohle je můj život. Už jedenáct let. Denně si dělám čas na lidi PRÁVĚ PROTO, že jsou na dně. Je zničující nořit se do každého nového případu, který je plný negací, nevíry, černých vizí. Na dně jsou lidé, kteří si neumějí představit, že by mohlo být lépe, že by si oni vůbec lepší budoucnost zasloužili, že by je ještě někdy někdo mohl mít rád. Zdá se, že nemají ani chuť žít.

Tisíckrát jsem slyšel: Tak proč je zachraňuješ? Je to přece jejich rozhodnutí – odejít z tohoto světa. Jenže já jsem tu pro ně právě proto, že jsem to sám zažil. Sám jsem ve dvaceti letech stál na mostě a chtěl skočit. A vím, kvůli jaké prkotině. Ano, dnes je to pro mě prkotina, ale tehdy nebyla. Tehdy to byl důvod odejít z tohoto světa. Protože jsem v tom prkotinu neuměl vidět.

Proto jsem založil uzavřenou skupinu, aby se lidé mohli kdykoli s čímkoli svěřit. Proto každý den vytvářím články a podcasty. Proto každé dva měsíce vzniká můj magazín pro řešení konkrétních těžkostí, proto píšu knihy, proto každou neděli v živých vysíláních odpovídám na otázky, proto se s lidmi osobně potkávám a bezplatně konzultuji jejich situace. A běžně dostávám otázky, jakou mi poslal třeba Radek: „Petře, udělal jsem strašnou chybu a nevím, jak ji vrátit. Měl jsem toho v práci děsně moc a moje přítelkyně měla úraz. Potřebovala mě, ale já na ni neměl čas. Vím, že to zní hrozně, ale já jsem si říkal, že mi její skuhrání právě v takhle napjatém období jenom vezme energii, kterou jsem potřeboval v práci. Říkal jsem si, že za ní zajedu, až jí bude líp, až nebude tak negativní, jenže ona mi po několika dnech mlčení napsala, že takový vztah nepotřebuje, že potom může být stejně snadno sama. A tak teď sama je a na mě vůbec nereaguje. Co mám dělat?“

Jsem tu pro Vás každý den v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přímý přehrávač či proklik do aplikací výše). Každý všední den odpovídám mluveným slovem na Vaše otázky. Pokud raději čtete, než posloucháte, využít můžete také knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější obdržené otázky. Ve zvýhodněné sadě jsou obě knihy k sehnání zde.

Odpovím samozřejmě i Radkovi, respektive všem dalším tazatelům, kteří mi svěřují podobný problém.

Co dáš, to se Ti vrátí; co nedáš, to se Ti také vrátí

Lidé jako Radek nepotřebují vynadat nebo trestat, protože oni už nadávají sami sobě a dostatečně trestají sami sebe. Lidé jako Radek, kteří si zjevně uvědomují chybu, jíž se dopustili, už prošli zkušeností a ponaučením, a už jsou jinými lidmi, než jakými byli.

Co znamená, že už jsou jiní?

Jednak už vědí, že by stejnou chybu neopakovali. A právě proto nemá smysl jim nadávat nebo je trestat.

A navíc už vědí, že každý občas potřebujeme mít někoho nablízku. A to právě tehdy, když je nám blbě.

Ne proto, aby za nás ten druhý něco řešil nebo opravoval. Ale jenom aby tu byl. Abychom v tom špatném, co prožíváme, nezůstávali sami. Říká se tomu sdílení. Když dva lidé sdílejí jednu těžkost, tak se váha té těžkosti rozprostře mezi dva lidi a pro toho, kdo ji původně nesl a unést nemohl, je ta těžkost najednou lehčí. To je princip sdílení. I proto mi lidé píšou.

Vy, Radku, teď poznáváte pouze to, co poznala ona: Jste sám na to špatné. Svým způsobem jste zažil taky „úraz“. A teď úplně stejně potřebujete někoho vedle sebe.

To také znamená, že Vaše přítelkyně už vlastně nepotřebuje jiného člověka, který by jí byl nablízku, protože Vy už jiný jste a Vy jí už blízkým svým způsobem jste. Víte, jak se cítila a možná stále cítí. A pro ni je důležité, že to cítíte i Vy.

Nyní záleží na jednom jediném – jestli si to budete pamatovat. Pokud ne, pokud Vám otrne, až Vás přijme zpět, budete si muset stejnou zkušeností projít ještě jednou, abyste skutečně pochopil, že když milujícímu člověku dlouhodobě nevěnujeme čas, tak ho dlouhodobě učíme žít bez nás, potažmo s někým jiným, kdo si na něj ten čas udělá.

Pamatujte si, prosím:

  1. Ta otázka vůbec nezní: Proč si udělat čas na člověka, I KDYŽ je na dně? My si totiž potřebujeme dělat čas na člověka PRÁVĚ TEHDY, když je na dně. Protože o tom je vztah. My v zásadě ani nepotřebujeme pomoc, když se nám všechno daří, ale naopak když se nám všechno dařit přestane.
  2. Čas pro toho člověka na dně si potřebujeme udělat mimo jiné i proto, aby si také on příště udělal čas na nás, až zase na dně budeme my. A on si ho udělá, pokud bude vědět, že toho nebude litovat. Že to nebude promarněný čas, ale čas investovaný – do zahojení člověka, který mu příště zase pomůže; do posílení vztahu.
  3. Radku, já nemám strach, že to zvládnete. Protože oba jste si prošli tou samou zkušeností. A Vás, Radku, nepotkalo nic jiného než obyčejná karma. Ta, která říká: Člověče, Ty nikdy nepochopíš bolest, kterou způsobuješ někomu jinému, dokud někdo jiný nezačne stejnou bolest způsobovat Tobě. A právě proto jsem tady já, Karma.

Máte v životě konkrétní problém, který potřebujete řešit? Využijte tu knihu nebo ten magazín, které se týkají právě Vašeho momentálního období (kniha) nebo dovednosti, která Vám schází (magazín).

Potřebujete se mi svěřit osobně? Nezlobte se, ale FirstClass má více než 350 000 fanoušků a moje termíny osobních setkání jsou beznadějně plné do 30. června 2022. Mimo pořadník lze přijít v jeden jediný den, a to 16. listopadu na velké setkání v Praze. Provázím velkou profesní konferencí a po celý den budu mít prostor na osobní setkávání. Večer pak po dohodě s pořadatelem se celý sál vyhradí jen pro mé čtenáře a posluchače (viz vstupenka typu Večerní program).

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart