Proč se ten, komu nevyšly minulé vztahy, brání vztahům lepším

Potkali jste člověka, který měl srdce na dlani a zasloužil si velkou lásku, ale když jste mu právě lásku nabídli, stáhl se a měl strach?

Napadlo Vás ťukat si na čelo, že je to blázen, když lásku odmítá, nebo je k ní opatrný, a to tím spíše, když jste se dozvěděli, že v minulých vztazích moc lásky nezažil?

Snažili jste se někdy zahrnout láskou někoho, kdo si ji „zasloužil“, kdo měl těžkou minulost, byl terčem znásilnění, napadení, pohrdání – a právě tento člověk, který lásku ze všeho nejvíc potřeboval, se jí ze všeho nejvíc bránil?

Nedává Vám to logiku? Objasním to.

Právě tak totiž znějí základní otázky, které dostávám jak v uzavřené skupině, tak při veřejných živých vysíláních (jako například naposledy v Co dělat, když milujeme člověka, který odchází?) Jedna taková, kterou mi poslal například Richard: „Petře, jsem ve slepé uličce a bezmocný. Roky jsem zpovzdálí pozoroval dívku, která měla strašné vztahy. Miloval jsem ji, aniž to věděla, a trpěl jsem za ni. Když se konečně z těch strašných vztahů vymanila, a to zraněná, zlomená, věděl jsem, jak moc potřebuje obejmout a pomoci. Snažím se o to, ale ona mi to nedovolí – nepouští mě k sobě. Nechce mi dát šanci, abych ji přesvědčil, že jsem JINÝ. Jsem z toho zoufalý. Co mám dělat, když cítím, jak mi moje spřízněná duše uniká mezi prsty?

Každý den zodpovídám Vaše otázky mluveným slovem v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přímý přehrávač či proklik do aplikací výše). Pokud raději čtete, než posloucháte, využít můžete knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější otázky. Ve zvýhodněné sadě jsou zde.

Odpovím samozřejmě i Richardovi, respektive všem dalším tazatelům, které trápí podobný problém.

Jediná dosavadní pravda

Co mám dělat, ptá se Richard.

Předně, Richard, té ženě POROZUMĚT.

Pochopte, že pokud ve VŠECH svých dosavadních vztazích nezažila NIC DOBRÉHO, pak přirozeně nemá žádný důvod věřit, že by další vztah mohl být jiný.

Neříkejte jí, že se mýlí. Ona totiž věří, že má pravdu. Koneckonců, přesně taková je její JEDINÁ zkušenost, jakou doposud se vztahy má – její zkušenost říká: Vztahy bolí. Vztahy jsou strašné. Vztahy dopadají špatně. I když možná začínají hezky.

Nemůžete jí, Richarde, přesvědčovat, že to není pravda. Z jejího pohledu totiž tohle je naopak ta jediná pravda, které může věřit, protože takové je její jediné její osobní poznání, jaké do této chvíle nabyla.

Zdůrazňuji však slova: do této chvíle. Aby totiž nabyla odlišnou zkušenost, potřebuje nejprve věřit, že tohle by mohl být konečně člověk, který mi rozumí.

A tak jí nerozmlouvejte její zkušenost. Nesuďte ji. Spíše se jí snažte porozumět, podpořit a respektovat. Uvidíte, že všechno se začne měnit. Proč?

Jak se mění jediná dosavadní pravda

Ta žena, podobně jako všichni zranění z předchozích vztahů, prožívá psychologický fenomén SAD – syndrom napadeného psa (Syndrom of Attacked Dog).

Jde o to, že pokud (v tomto případě) pes nezažil ve vztazích s člověkem NIC DOBRÉHO, má přirozený sklon věřit, že nic dobrého s člověkem ANI NEZAŽIJE. Proto se logicky straní, vyhýbá člověku a nemá žádný důvod dávat mu další šanci, protože dosud žádné šance nevyšly. Jeho jediná zkušenost, kterou nabyl s člověkem, říká: Nevěř člověku. Už si s ním nic nezačínej. Pokaždé to totiž skončí špatně. A má pravdu. To je totiž jeho dosavadní poznání.

Právě tohle je, Richarde, absolutně všechno, čemu byste měl porozumět.

A nyní to, o čem by měla absolutně přemýšlet ona.

Kdybych totiž mohl mávnout kouzelným proutkem a zařídit, aby se ta žena náhodou objevila na mém velkém setkání v Praze, z očí do očí bych jí řekl něco jako:

Vážená slečno:

To, že Vám ublížil JEDEN člověk, neznamená, že Vám ublíží DRUHÝ člověk.

To, že Vám ublížilo VÍC lidí, neznamená, že Vám ublíží KAŽDÝ člověk.

To, že Vás zranil NĚKDO v MINULOSTI, neznamená, že Vás zraní KDEKDO v PŘÍTOMNOSTI.

Prosím, zkuste rozlišovat.

A také se zkuste otevřít DALŠÍ zkušenosti.

Ta Vaše dosavadní neříká: „Nesmíš už nikomu věřit.“ Ona jen říká: „Musíš vážit to, komu věřit.“

Noví lidé, milá slečno, nemohou za Vaši minulost. Co ale mohou, je pomoci Vám, abyste se z ní uzdravila.

Nedopusťte, prosím, aby Vaše minulé vztahy zničily i Vaše budoucí vztahy. Aby Vaše staré křivdy, staré jizvy, Vaše pochybovačnost o sobě a o jiných lidech způsobily Vaše zahořknutí. Není totiž k němu směrem vpřed žádný důvod.

A to hlavně proto, že Vy, milá slečno, si nezasloužíte hořký život. Čím méně lásky Vám přinesla minulost, tím více lásky potřebujete, respektive si zasloužíte teď. Ale musíte začít u sebe.

A to tak, že musíte začít rozlišovat.

Jako pes, kterého možná už spousta lidí v minulosti nakopla. Budiž. Ale teď k němu přichází malé dítě s dobrým srdcem. Nese tomu psovi misku plnou vody. Chce toho zraněného psa pohladit, obejmout, políbit. Myslíte si, milá slečno, že si to dítě zaslouží od toho psa pokousat?

Pamatujte si, prosím:

  1. To, že Vám lidé ublíží, je ve výsledku jejich vlastní stigma, protože oni tím vyjádří, že si nepřejí být součástí Vašich životů. Jako by si to vytetovali na své čelo. Tak to jejich rozhodnutí respektujte.
  2. Ale rozhodně ho nepaušalizujte. Tedy neříkejte, že když Vám ublížil někdo, bude Vám chtít ublížit kdekdo. Ne! To znamená: Nedopusťte, aby Vaše špatné zkušenosti s jedněmi lidmi znemožnily, abyste získali dobré zkušenosti s druhými lidmi.
  3. Ochuzeni byste totiž ve výsledku byli Vy sami. A úplně zbytečně. Protože na světě jsou nejen ti, kdo Vám chtějí ublížit, ale i ti, kterým na Vás záleží. A kteří jenom potřebují dostat šanci, aby Vás přesvědčili, JACÍ OPRAVDU JSOU.

Jste si nejistí vztahem, do něhož jste vstoupili? Nevíte, jak poznat skutečnou spřízněnou duši, potažmo jak ji neztratit, respektive když ji svou chybou ztratíte, jak ji získat zase zpátky? Využijte mou knihu JáMy spřízněných duší, kterou seženete pouze zde.

Pokud tuto nebo kteroukoli jinou knihu věnujete své blízké duši – příteli, příbuznému, kolegovi – pod stromeček, prosím, dovolte mi vepsat na první stranu mé vlastnoruční věnování. K tomu potřebuji jen znát křestní jméno obdarovaného. Napište ho do kolonky Poznámka během objednávky. Ze všech mých knih, které jsou určeny pro řešení konkrétních problémů ve vztazích nebo samotě, si vyberete zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart