Proč nás nejbližší lidé zraňují do nejbolestivějších míst

Zažili jste někdy zradu?

Není snad větší duševní bolesti.

A to proto, že zrada přichází od lidí, od kterých bychom to neočekávali.

A je to logické: Kdybychom zradu od těchto lidí očekávali, nedůvěřovali bychom ji – tedy nedali bychom jim příležitost k tomu, aby nás zradili. Ale právě proto, že jsme jim věřili, umožnili jsme jim, aby zradu uskutečnili. Ten, komu nevěříme, nás zradit nemůže.

A to je hlavní problém zrady jako takové – nepřichází od nepřítele. Nepříteli totiž nedůvěřujeme. Důvěřujeme pouze lidem, které považujeme za blízké duše, přátele. Právě oni jediní nás mohou zradit. Jen ti, kterým jsme věřili, že jsou přátelé, ale oni jimi v daném momentu bohužel nebyli.

Zrada tak umožňuje poznat člověka. Skutečně zjistit, koho jsme měli celou dobu vedle sebe. Kdo se tvářil jako blízká duše, přítel.

Knihu JáMy spřízněných duší jsem věnoval právě tomu, jak se s takovými ranami vyrovnat. Objasňuji, proč je tak těžké sebrat se z těchto otřesů, ale také že je to možné, ba nutné. Jak, to jsem na konkrétním příkladu ukazoval v článku Jak zapomenout na člověka, který nám dal příliš důvodů, abychom si ho pamatovali. Z mnoha dotazů, které mi od rána zasíláte, vyberu například ten Kristýnin: „Petře, proč? Proč nás lidé, kteří jsou nám nejbližší, zraňují do těch nejslabších míst? Měla jsem na svého přítele jediné přání. Aby mi neprovedl to, co mi právě provedl. Věřila jsem, že je to moje spřízněná duše. Teď mi zbývá jen otázka: Může tohle udělat spřízněná duše?

Jsem tu pro Vás každý den v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přímý přehrávač či proklik do aplikací výše). Každý všední den odpovídám mluveným slovem na Vaše otázky. Pokud raději čtete, než posloucháte, využít můžete také knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější obdržené otázky. Ve zvýhodněné sadě jsou obě knihy k sehnání zde.

Pokud chcete své trápení probrat osobně, přijďte na velké setkání (vstupenky Večerní program; ačkoli na konzultace budu k dispozici ve vyhrazeném místě po celý den).

Odpovím samozřejmě i Kristýně, respektive všem dalším tazatelům, kteří se mě ptají na podobný problém.

Přemýšlej: Kdo Tě může zasáhnout do nejbolestivějšího místa?

Podíváme-li se na takovou bolestnou situaci technicky, pak platí, že do nejslabších míst nás vědomě mohou trefit pouze ti lidé, kteří o těch nejslabších místech VĚDÍ.

A to musejí být jenom ti, kterým jsme se s důvěrou SVĚŘILI. Ti, kterým jsme se s důvěrou svěřili, jsou obvykle NEJBLIŽŠÍ lidé. Respektive ti, které za nejbližší POVAŽUJEME.

Právě těm věříme, a těm se svěříme, když nás něco hodně bolí. Řekneme jim CO. Protože se domníváme, že potom PRÁVĚ TOHLE naše citlivé místo budou chránit. A tím se vracíme na začátek kruhu: My se to domníváme právě proto, že oni nám jsou nejbližší. Oni nám. Otázkou ovšem je, jestli my jim.

To, že oni jsou nám nejbližší, znamená, že kdyby se oni stejně svěřili nám, my bychom toto jejich nejslabší místo chránili. Z toho plyne náš optimismus, že se stejně zachovají oni.

Jenže problém je v tom, že druzí nás nemusejí vnímat tak, jak vnímáme my je. Respektive oni nemusejí být našimi nejbližšími lidmi proto, aby nás chránili. Někteří lidé jsou bohužel nám nablízku proto, aby věděli, JAK a KDE nám mohou nejvíc ublížit.

Tohle je strašné uvědomění, zvrácené, nepřijatelné.

Je ovšem nutné pro to, abychom pochopili, KOMU jsme skutečně věřili. KOHO jsme považovali za nejbližšího člověka. A jaká je realita.

Prozření hrozně bolí. Jenže taková už je někdy realita. Pravda není vždy krásná, tak jako krása není vždy pravdivá.

Proč skutečná spřízněná duše neublíží

Knihu JáMy spřízněných duší jsem napsal proto, aby lidé pochopili, jak skutečnou spřízněnou duši poznat. I jak ji chápat.

Spřízněná duše je svým způsobem naše druhá polovina. Je to jang k našemu jinu. Do značné míry je to součást našeho Já.

Tato spřízněná duše nám dává to, co potřebujeme, ve chvíli, kdy to potřebujeme; to, co nám schází, ve chvíli, kdy nám to schází – a není to žádné samaritánství. Spřízněná duše nám dodává to, co nám chybí, protože ona je naší součástí. Když nám dá, sama získá. Když nám zlepší náladu, sama bude mít lepší energie. Spřízněné duše jsou zkrátka založeny na sdílení. Spřízněná duše je na nás přímo napojena, takže nám nemůže ubližovat, protože by tím ubližovala vlastně i sobě. Spřízněná duše nám samozřejmě poskytuje lásku, pomoc, radost, protože to všechno nabíjí také ji. Jsme jako spojené nádoby. Kdyby do nás napustila jed, otráví i sebe. Kdyby proti nám použila naši slabinu, oslabí tím i sebe. Kdyby nás podvedla, kdyby nás zranila, kdyby nás ztratila, jako by podvedla, zranila a ztratila i sebe.

Je to jako mít společnou studnu a „tomu druhému“ ji otrávit. Pokud z ní pijeme i my, otrávíme tím i svůj vlastní zdroj. Spřízněné duše uvažují pod úhlem MY, ne-spřízněné duše pouze JÁ. Rozdíl v tomto myšlení je vyjádřen názvem knihy JáMy spřízněných duší.

Pamatujte si, prosím:

  1. Spřízněnou duši vlastně poznáme ohromně snadno. Dáme jí příležitost, aby nám ublížila – a ona to neudělá. Protože by současně ublížila i sobě. Ublížila by člověku, na kterém jí záleží, kterého miluje, jehož dobrou energii sama potřebuje. Nedává žádný smysl ublížit skutečně blízkému člověku. Jeho bolest totiž bolí i nás.
  2. Naopak ne-spřízněnou duši poznáme taky ohromně snadno. Dáme jí příležitost, aby nám ublížila – a ona to udělá. A udělá to proto, že naše bolest ji nebolí. Protože na nás není přímo napojena. Jenom se za spřízněnou duši vydává. Napojení jenom předstírá.
  3. A proto mějte na paměti, jak poznáte skutečně správného člověka ve svém životě: Velmi dobře zná Vaše slabiny (protože jste mu věřili, tedy jste se mu i svěřili), ale nikdy je nepoužije proti Vám.

Potýkáte se s bolestným prozřením ve vztahu? Využijte knihu JáMy spřízněných duší. Pokud ji někomu, kdo se ve vztahovém životě dlouhodobě trápíte, věnujete pod stromeček, dovolte mi vepsat mu na první stránku moje osobní věnování. Potřebuji jen znát jeho křestní jméno. Uveďte ho do poznámky v objednávce. Ať má skutečně osobní vánoční dárek!

Vstupenky na velké setkání se mnou jsou zde. Setkání je součástí velké profesní konference, kterou uvádím, na povídání s Vámi mám v mezičasech vymezený prostor po celý den.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart