Kde vzít sílu, když ji odčerpá cizí člověk

Je složitá doba.

Těžko se hledá záchytný, natož opěrný bod.

Tam, kde byly, jsou dnes nejistoty – jak dlouho ještě budeme moci chodit do divadel, restaurací, sportovat v uzavřených prostorách, jak dlouho se ještě budeme moci navzájem navštěvovat, chodit fyzicky do práce, stýkat se s lidmi, kteří nám mohou pomoci, zkrátka napojovat se na důležité zdroje, z nichž čerpáme změnu, energii, odpočinek?

Nikdo neví. A lidé jsou již podráždění. Mnohem snáze útočí. A jejich terčům v nastávající době nebude snadné pomoci.

To jsou dva velké strašáky psychoterapeutů a psychiatrů s výhledem do příštích měsíců.

Proto ještě nabízím jedno velké setkání (vstupenky Večerní program). Na něm mimo jiné speciální přednášku Jak mít zdravé vztahy. A to nejen s druhými lidmi, ale také se sebou. Protože tento základní vztah budeme v nadcházejícím období velmi potřebovat. Abychom se k sobě chovali zdravě. Abychom si ještě ke všemu neubližovali. A to zejména poté, co se atmosféra ještě zhorší.

To je důvod, proč jsem na závěr roku připravil také vánoční SNÁŘ. Jako dárek pod stromeček pro Vás i Vaše blízké, kterým se nebude dařit rozpustit splíny, úzkosti, strachy, zacyklené negativní emoce. Vánoční SNÁŘ je nástroj ke zklidnění, podpoře a motivaci, a to jak druhých lidí, tak nás samotných. Že bude potřeba, není pochyb.

Denně čelím enormnímu náporu Vašich dotazů plných deprese. Chcete typickou ukázku? Markéta mi napsala: „Petře, jsem momentálně strašně dole. Špatně se mi dýchá, jsem celá roztřesená. Přitom vedle v pokoji je kluk, kterého miluji a on miluji mě, a já za ním nejdu a brečím tady jen proto, že mi dnes jeden cizí člověk řekl něco špatného. Proč mi tolik záleží na názoru někoho, koho ani neznám? Proč si tolik vyčítám, že se tím vůbec trápím? Jak se mám odosobnit od špatných slov, u kterých je mi jasné, že mi je může říct kdykoli kdokoli? Tíží mě už to, když si uvědomuji, jak jsem strašně křehká a slabá a jak se proto do mě může kdokoli snadno trefit.“

Jsem tu pro Vás každý den v podcastovém pořadu Řešidlo (viz přímý přehrávač či proklik do aplikací výše). Každý všední den odpovídám mluveným slovem na Vaše otázky. Pokud raději čtete, než posloucháte, využít můžete také knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepisy mých odpovědí na nejčastější obdržené otázky. Ve zvýhodněné sadě jsou obě knihy k sehnání zde.

Odpovím samozřejmě i Markétě, respektive všem dalším tazatelům, kteří se mě ptají na podobný problém.

Ohrožení

Předně: To, co v takovém momentu prožíváte, je přirozené. Jde totiž o stresovou reakci, která je přirozeným výsledkem subjektivního pocitu ohrožení.

Slovo ohrožení znamená, že Vás někdo napadl a Vy jste se neuměli adekvátně bránit. Možná jste víc přemýšleli o tom, proč Vás napadl, možná Vás tak překvapil, že jste nevěděli, co dělat.

A protože se problém neřešil, pocit ohrožení, potažmo stresová reakce se prohlubují a způsobují ten mělký a rychlý dech, roztřesení, zvýšený krevní tlak, možná studený pot, respektive celkové ochlazení v končetinách. A v hlavě Vám musela naskočit pudová potřeba – nějak jednat. Utéct, nebo útočit. Právě tak jedná stres, když cítíme ohrožení.

Stres nepřichází proto, aby nám ublížil, ale aby zabránil našemu pokračujícímu ohrožení. Neskončí, pokud se nadále ohroženě budeme cítit. Proto jsem psal vánoční SNÁŘ. Proto budu každému k dispozici i na velkém setkání. A těm, kteří z různých důvodů SNÁŘ nemají, nebo pod stromečkem nenajdou, a na velké setkání nedorazí, se pokusím, alespoň ve zkratce, říct něco, co by jim v těchto případech mohlo pomoci, a díky čemu by přesvědčili svůj organismus o tom, že UŽ JSOU V BEZPEČÍ. Ne v ohrožení.

Tudíž: Že už se nemají čeho bát. Potažmo: Že už se nikdy ničeho podobného nemusejí bát.

Tři důležitá uvědomění

Vskutku, Markéta má pravdu: V JAKÉMKOLI okamžiku můžete na ulici, v práci nebo i na sociální síti natrefit na člověka, který Vás zničehonic začne přesvědčovat, že pro něj nemáte žádnou hodnotu, může si o Vás nevybíravě otírat boty jako o rohožku.

Ale to neznamená, že SKUTEČNĚ nemáte žádnou hodnotu, ani to, že JSTE rohožka.

Jenom to znamená, že jste narazili na člověka s takovouto potřebou se vyjádřit nebo se takto k druhým lidem chovat.

Tudíž: Celá Vaše zkušenost je o pochopení, ŽE takoví lidé EXISTUJÍ.

Tohle je důležité vědět. A úplně stejně důležité je uvědomit si, že tito lidé NEJSOU JEDINÍ na světě.

Pokud připustíte tuto myšlenku, pak se přirozeně rozhlédnete a možná zjistíte, respektive si připomenete, že kromě těchto toxických nebo toxicky momentálně jednajících jedinců jsou tady taky ti lidé, kteří NAOPAK vidí Vaši hodnotu,NAOPAK si Vás váží aNAOPAK Vás milují – ba dokonce PRÁVĚ ZA TO, jací jste, čím se zabýváte, jak jim pomáháte.

Jsou to jednoduše lidé, kteří jsou RÁDI, že Vás v životě mají, NEOPOUŠTĚJÍ Vás, a to dokonce ani ve chvíli, jako je právě tahle – kdy je tak lehké Vás odkopnout nebo hodit přes palubu, protože Vám není dobře, a tudíž ani s Vámi v tu chvíli není dobře, protože o sobě nesmyslně pochybujete, nesmyslně se podceňujete, vůbec se chováte nesmyslně, tudíž je s Vámi jenom trápení, nic dobrého na sobě nevidíte a zpravidla, protože negativní postoj neumí vytvořit pozitivní výhled, nic dobrého nevidíte ani na nich.

Ano, je snadné v takové chvíli na Vás nemít čas nebo prásknout dveřmi a odejít. Jenomže SKUTEČNÉ přátele poznáte PRÁVĚ V TÉTO chvíli. Že právě teď ZŮSTÁVAJÍ. Že právě teď – zareaguji na Markétu – JSOU ve vedlejším pokoji. Vůbec nevědí, co se Vám stalo nebo že se Vám něco stalo. Kdyby to věděli, ihned Vás obejmou, ihned Vás ochrání, ihned by za Vás zjednali pořádek.

A proto, když příště dojde k této stresové reakci, zbavte se jí. Je to VÁŠ úkol a VAŠE možnost. Stačí k tomu právě tři důležitá uvědomění. Nezapomínejte ani na jednu:

  1. Vaším úkolem je pamatovat si, že na světě jsou obě tyto skupiny lidí.
  2. Vaším úkolem je naučit se tyto dvě skupiny od sebe odlišovat.
  3. Vaším úkolem je uvědomovat si, která z těchto dvou skupin je pro Vás v životě důležitější, tudíž které z těchto dvou skupin máte věnovat více svojí energie, to znamená, kterou z těchto dvou skupin máte mít nejen okolo sebe, ale i v sobě – ve své hlavě, ve svém srdci, ve své duši.

Víte už, která z těch dvou skupin to je?

Já Vám napovím: Je to ta, se kterou je Vaší hlavě, Vašemu srdci a Vaší duši DOBŘE.

Pamatujte si, prosím:

  1. Pokud je Vám duševně špatně, znamená to, že trávíte čas NAOPAK tou nesprávnou skupinou – tou, respektive jejími činy vůči Vám, si plníte svoji hlavu, svoje srdce, svoji duši.
  2. Pokud chcete, aby Vám bylo lépe, je potřeba to změnit. Teď hned začít svoji energii věnovat správným lidem.
  3. A proto se zejména ve stresových situacích ujistěte, že se obklopujete lidmi, kteří vidí Vaši hodnotu a připomínají Vám ji právě v těch momentech „ohrožení“, kdy se trápíte pro přesně opačné lidi, kteří Vás NAOPAK přesvědčují, že žádnou hodnotu nemáte.

Chybí-li Vám dobré emoce, otevřete si vánoční SNÁŘ.

Chybí-li Vám vize jakékoli konstruktivní cesty v problému, který řešíte, přijďte na velké setkání, jež začíná přímo po skončení mnou uváděné profesní konference (vstupenky typu Večerní program).

Chybějí-li Vám vůbec lidé, kteří by Vás vyslechli, podpořili a motivovali, vstupte do naší uzavřené skupiny a získejte více než 7500 potenciálních přátel. Pro vstup do skupiny potřebujete registraci, kterou získáte výběrem programu zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart