Jak překonat echoismus aneb Proč prosíš o lásku

Uvědomuješ si, že je to chyba, že Tě to nedělá šťastným člověkem, ale nevíš, jak z toho, a hlavně MUSÍŠ.

Musíš se prosit o lásku a všechny její projevy, protože bez doprošování se jí nedočkáš. A Ty nechceš bez lásky žít.

Miluješ člověka, dáváš mu, co umíš, a věříš, že si jeho lásku zasloužíš. Jenže ta se Ti nedostává. V žádné důležité podobě.

A tak prosíš. Prosíš o to, aby si Tě druhý všímal, vážil, aby Ti vůbec věnoval čas, aby s Tebou byl.

Prosíš o to, aby neodcházel, a když odchází, aby se k Tobě vracel. Prosíš o to, aby ve svém jednání něco změnil, aby Tě pochopil, aby Ti vůbec naslouchal.

Prosíš se o jeho objetí, o jeho minuty, o jeho zájem, o jeho soucit, zkrátka o jeho lásku.

A dobře si uvědomuješ, že Tě před tím varuji.

Protože Ti pokládám dvě jednoduché otázky:

1. Kdo je ten, kdo se musí o něco prosit, doslova žebrat?

2. Je to opravdu láska, když se o ni musí doprošovat?

Sepsal jsem Kurz sebezvládání. Nabídl jsem možnost setkání mimo pořadník všem, kdo se trápí a potřebují pomoci (viz vstupenky na Večerní program, když termíny pro standardní osobní setkání jsou vyčerpány do 30. června 2022 a nové otevřeny nebudou). Vytvořil jsem i uzavřenou skupinu, kde může každý sdílet svou těžkost. A přece se denně potkávám s tolika lidmi, kteří nechtějí slyšet správné odpovědi na obě otázky:

1. Ten, kdo musí o něco žebrat, je v očích druhých a někdy i svých bohužel žebrák.

2. To, co si člověk musí vyprosit, nemůže být láska. Láska je totiž od srdce, upřímná, autentická a skutečná. Zatímco cokoli, co je vyprošené, vynucené či vyvzdorované, je pouze iluze – dostáváme to spíše z lítosti, aby protějšek „měl konečně klid“, aby nás odbyl, abychom dali pokoj. Dá nám milostivě pár chvil, ale nevnímá nás. Předstírá, že nás objímá, ale v hlavě má jiné myšlenky nebo lidi. Něco slíbí, ale ve výsledku nesplní.

A my musíme znovu žebrat. Potažmo citově vydírat. Ale i to už přestává být láska.

Proč si mě neváží, když já se pro něj obětuji?

Psychologie tomu říká echoismus.

Ne egoismus. ECHOismus.

Je jednou z větví citové závislosti, která ústí ve velmi nezdravé konce.

Termín pochází ze staré řecké báje, v níž se do nádherného muže zamilovala lesní nymfa. Muž každý den chodil do lesa k tůni, vyžíval se v pohledu do její hladiny, protože se v ní odrážela jeho vlastní tvář. Nemohl se na ni vynadívat. Byl po uši zamilovaný – sám do sebe.

Protože byl plně zahleděný do hladiny, nikdy si ani nevšiml, když ho zpovzdálí vábila víla. Nezajímala ho. Nymfa se snažila, co mohla, ale neuspěla.

Myslela, že je nehodná lásky, a tak se jednoho večera rozhodla, že si ublíží.

Vtom zasáhli Bohové. Oba těžce potrestali.

Nymfě vzali hlas i názor. Vždyť je k ničemu nepotřebovala! Sama sebe beztak hodnotila jen podle druhých. Byla jejich dokonalou ozvěnou. Proto dostala jméno Echo.

Krasavce zase čekal nesnadný úkol: Měl obejmout to, co je mu na světě nejdražší. Tolikrát se pokoušel obejmout odraz ve vodní hladině, až se utopil. Báj říká, že na tůni pak rozkvetl žlutý květ. Proto dostal jméno Narcis. V jiných překladech Ego.

Proč se tyto protiklady potřebují a svým způsobem potřebují? Proč ale echoisty vztah s egoisty současně tak bolí? Jak se závislosti na ocenění nemilujícím protějškem zbavit? A kde je vůbec ta chyba, že člověk spadne do spirály doprošování se o to, co si přitom už dávno zaslouží?

Protože je těchto případů v uzavřené skupině velké množství a zaujaly Vás některé mé pohledy i v úterním živém vysílání 7 fatálních dilemat přímo ve skupině, věnuji tomu dnešní klubový článek.

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

(Jste člen uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. Nejste člen a chcete být? Stačí se registrovat zde. Při problému s přihlášením pište na [email protected].)

POZOR: Objednáním předplatného mého magazínu (například počínaje právě Kurzem sebezvládání) získáváte přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, a s ním i přístup ke všem klubovým článkům i klubovým vysíláním. Předplatné vyřídíte zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart