5 strategií manipulátorů aneb Proč ti, kteří pro nás dělají tak málo, nás ovlivňují tak moc

“Nejlépe člověka zničíme poté, co mu vsugerujeme, že ho milujeme.”

Jiří Brdečka, Faunovo velmi pozdní odpoledne

Představte si, že Vás na ulici zastaví cizí člověk a začne požadovat: Dej mi okamžitě všechny své peníze. Přepiš na mě celý svůj majetek. Zaruč se za moje dluhy. Zřekni se dětí, rodiny, přátel. Odejdi z práce. Nech se mnou ovládat!

Patrně byste hleděli do jeho ruky a hledali nějakou zbraň. Bez ní by byl k smíchu. Nevyhrožuje-li násilím, “není možné” přece na takové požadavky racionálně přistoupit.

A přece se to děje.

Právě v tomto okamžiku někde někdo ničí oběť, kterou si vybral. A ta mu DOBROVOLNĚ odevzdává všechno, o co si řekne. Když se zeptáte proč, zjistíte, že ona věří, že jinou možnost nemá.

V mém nedělním živém vysílání (záznam si můžete přehrát zde) jste se hojně ptali na problematiku vztahové manipulace. Nechápali jste, jak se ten, kdo se svého času jevil jako spřízněná duše, takřka jako anděl, může tak hrozivě proměnit, téměř v ďábla. Ve své knize Protože píšu, že s manipulátory je to jako s bubáky. Snaží se člověku odebrat světlo, jakoukoli naději. Když se setmí, mají zdánlivě velkou moc. Ale když si na ně posvítíme a pochopíme jejich strategii, zjistíme, že jsou velmi průhlední a někdy skuteční chudáci.

Co je dobré o nich vědět a jaké kmeny se naučit odlišovat?

1. přisvícení: Inspirace živlem

Psychologie ráda přirovnává průběh manipulace k živelní pohromě. Například k hurikánu nebo tsunami.

Hurikán začíná nevinně – jako lehký vánek. Na konci ničí domy, lidi, vytváří neštěstí.

Tsunami přináší prudkou změnu počasí a také scenerie. Zavládne bezvětří a voda ustoupí hluboko do moře. Není to zlověstné, spíše matoucí. Jako by vody mělo být méně. Ale pak přijde obří vlna, která zabíjí.

Účinná manipulace je kombinací hurikánu a tsunami. Začíná zdánlivou láskou, osvěžením. Čím bolestnější byla naše minulost, tím hojivější se nový partner zdá. Ale pak se všechno změní. Tam, kde z jeho strany byla láska, nastane bůhvíproč ochlazení, bezvětří. Máme sklon se zeptat proč, co pro něj máme udělat víc, čím se mu zavděčit, aby nás nepřestával milovat. A vtom to poprvé uslyšíme: Dozvíme se, že je to naše chyba. Přesněji: Ať děláme cokoli, vždy je to nedostatečné a naše chyba.

Protože nám vítr nikdy neublížil, nenapadne nás ve zvedajícím se vichru vidět nebezpečí. Protože jsme nikdy neviděli tsunami, nenapadne nás, že ta vysoká vlna v dáli není optický klam, ale že se řítí přímo na nás. V příměru k manipulátorovi: Jestliže to špatné říkají ústa, která vždy říkala ta dobré, věříme jim, nechceme je ztratit, nepřipouštíme si, že by to mohla být strategie, hra s city – a tak děláme pro druhého víc. Nejvíc! A drtí nás, že ať uděláme cokoli, ono to nestačí.

Čas pracuje proti nám. Čím déle v tom zůstáváme, tím víc si zvykáme – na stále opakovanější strašná slova, že nestojíme za nic, a už vůbec ne za lásku. Že máme přátele, rodiče, kteří partnera nějak urazili, a dostáváme na výběr: Buď se jich zřekneme, nebo od nás odejde. A to my nemůžeme dopustit. Milujeme ho, možná je to jediná bytost, která kdy “opravdu milovala nás”, a tak se znovu podvolujeme. Odpojujeme se tak od okolí, které by nás mohlo varovat před zjevnou manipulací. Mažeme si blízké z telefonu, ze sociálních sítí, zvykáme si na izolovanost a žití v toxickém prostředí s jediným člověkem, manipulátorem (aniž si to uvědomujeme). Čím dál častěji slýcháme, že “jsme nuly, vždy jsme byli”. A nás to bolí.

Snad bychom i odešli, ale nemáme kam. Cítíme, že opravdu selháváme, a čím déle o tom přemýšlíme, tím víc jsme přesvědčeni, že “není jiná cesta” než se s tím naučit žít. S bolestí, kterou nám druhý denně naděluje. Jenže jak chcete žít uprostřed hurikánu, uprostřed tsunami? Jak chcete žít, když se celí odevzdáváte, a stejně to nestačí?

A tak potřebujeme ještě trochu přisvítit:

2. přisvícení: Kdo to je a co chce

Manipulace je standardně užívané slovo, třeba v logistice. Manipuluje ten, kdo posouvá předmět z bodu A do bodu B. Bod A je místo, kde ho našel, bod B to, kde mu předmět víc vyhovuje. Manipulace skladník, aby navezené zboží přemístil tam, kde mu nepřekáží a lépe slouží, manipuluje obchodník-šmejd, který seniory “zdarma” odveze na daleké místo, “zdarma” jim věnuje oběd, aby je poté nutil přijmout nepřijatelnou obchodní nabídku, jinak “domů pošlapou pěšky” a “draze zaplatí oběd”, přičemž nikdo z babiček a dědečků nemůže být v kontaktu s rodinou, poradit se s právníkem. Izolovanost, to je podstata manipulace.

Zmanipulovaný člověk tak udělá něco, co by nikdy dobrovolně neudělal. Aby to přesto udělal, musí být přesvědčen, že nemá na výběr. Ačkoli objektivně má. V lásce je manipulace prostá: Manipulátor přesvědčí svou oběť o tom, že je pro ni “jedinou variantou”. Že ji nikdy nikdo nemiloval tolik jako on. Že bez něj ona “zahyne”. Že ji už nikdy nikdo nebude chtít a mít rád, pokud odejde. Manipulace je drnkání na emocionální strunu. Rýpání do nejbolestivějšího místa, které oběť bohužel často s důvěrou svěří manipulátorovi. Právě tehdy, když se rodí vztah, a když se manipulátor chová jako vysněný partner, vyzví všechno, co mu důvěřivá oběť na sebe prozradí. Kde má slabinu. Miluje své dítě? Bojí se stárnutí? Pochybuje o své postavě? Tím směrem pak vede manipulátor svou strategii: Opravdu chceš, abych proti Tobě poštval Tvé dítě? Opravdu si myslíš, že si ještě někoho najdeš, když máš tolik vrásek? Podívej se na sebe někdy v zrcadle!

Slova, která racionálně smýšlejícímu člověku nemusejí ublížit. Ale milující partner, který se navíc cítí v ohrožení při tepání na svou slabinu, po těchto slovech poklesne v kolenou. A prosí.

Proto si manipulátoři rádi vybírají oběti mezi těmi, kdo v minulosti prožili špatné vztahy nebo komu se dříve nedostávalo příliš lásky. Jakmile tohle manipulátor vycítí, slíbí své oběti nebe. A jako spřízněná duše se také chová. Alespoň zpočátku. Tak vznikne dojem “On je mou jedinou variantou, nikoho jiného už nikdy nechci. Náš vztah NESMÍ SKONČIT.” Nesmí. Za žádnou cenu.

Z jakých kruhů se rekrutují manipulátoři a co chtějí, o tom jsem mluvil v nedělním živém vysílání(záznam si můžete přehrát zde). Ostatně, v několika svých podcastech jsem vysvětloval, jak se manipulovaný sám stane manipulátorem, zda se manipulátor může změnit a místo ubližování začít milovat i jak jeho moc přemoci. Tématikou se detailně zabývám v knize Protože (chcete-li ji věnovat blízké osobě, která potřebuje pomoci, uveďte do poznámky v objednávce křestní jméno obdarovaného, rád tam vepíšu vlastnoruční vzkaz.)

Zbývá poslední přisvícení. Uvědomit si, jak to dokáže, respektive jaké formy používá:

3. přisvícení: Pět kmenů

Bolest je hlavní nástroj manipulátora. Udělá cokoli, jen aby způsobil naše trápení. Naše bolest je jako nit, přes kterou nás ovládá jako loutku. Nic není pro manipulátora horší, než když nám jeho jednání nic nedělá – když se nad něj umíme povznést, ba dokonce se manipulátorovi smát. A to hlavně proto, že jsme pochopili, s kým máme tu čest. Zejména, když už rozpoznáme jeho kmen.

Kmenů manipulace je pět. Společné mají to, že jde o příběh vysílače a přijímače. Vysílač, manipulátor, není všemocný. Jeho vysílané vlny nemohou najít uplatnění, pokud přijímač není naladěn na tutéž frekvenci. Jakmile se však přijímač sladí s názory vysílače, výsledkem je, že věří tomu, co slyší. Následky jsou tři:

  1. Cítí se špatně.
  2. Cítí potřebu víc se zavděčit partnerovi.
  3. Posuzuje svou vlastní hodnotu výhradně podle jeho názoru.

Principiálně platí, že aby manipulace vůbec fungovala, musí připomínat elektřinu obíhající v uzavřeném elektrickém obvodu. Když se do tohoto proudění dostaneme, nemůžeme se odpoutat. Jako Jaroslav Dušek ve filmu Pelíšky, když prosil chlapce, aby předváděnou hru Vyděržaj, pijaněr konečně vypnul. Sám se totiž z obvodu nemohl dostat.

Ale manipulátor ji nevypne. Připravuje nás o sílu a my ještě věříme, že je to naší chybou. Proto v proudění trpělivě zůstáváme, snažíme se partnera přesvědčit, že se mýlí, a vůbec nám nedochází, že za prvé, příčinou našich špatných pocitů je právě to, že setrváváme v obvodu, kontaktu s manipulátorem, a za druhé, že naše špatné pocity jeho živí.

Než popíšu uvedených pět kmenových strategií manipulace, podotknu ještě, že se s nimi můžeme potkat nejen v partnerství, ale i v rodině, práci i přátelských vztazích. Pokaždé, nezapomínejme, začínají jako lehký vánek, zdají se dobře míněné, ale když nás potom zavalí zlo, pochopíme, komu čelíme.

Proto jednotlivé kmeny popíšu šířeji a na možná i bizarních příkladech:

1. Měnič

(Manipuluje námi tak, abychom byli někým, kým nejsme nebo nechceme být.)

Psychologie obecně rozpoznává manipulaci pozitivní i negativní. Pozitivní nám totiž může sloužit ku prospěchu. Například ji zažíváme v dětství, pokud nás rodiče posouvají ve směru, kterému věří, kterým nám má pomoci, jen my tomu ještě nerozumíme. Stejně tak ale v dětství můžeme zažít manipulaci negativní. Takovou, která nám škodí a manipulátor to ví.

Proto budu – pro pořádek – následující řádky věnovat negativní manipulaci, všimněte si však, jak bývá často pocitově převlečena za manipulaci pozitivní. A to platí už o měniči.

Tento základní typ negativního manipulátora vychází z jednoduché teze: Když člověku vymluvíš, aby byl sám sebou, ztratí svou hodnotu. Přestane být originálem. Stane se leda něčí kopií. A kopie je vždy méně hodnotná než originál.

Vztah bez negativní manipulace funguje na dvou principech:

  • Jeho účastníci oceňují to, v čem jsou stejní.
  • Jeho účastníci respektují to, v čem jsou jiní.

Všichni máme v životě jeden hlavní cíl: být šťastní. Šťastnými nás dělá to, co naplňuje naši duši. Tehdy jsme takzvaně sami sebou. Když však dovolíme, aby nám někdo vzal to, co máme rádi, staneme se nešťastnými, negativními, a hlavně ztratíme svou přidanou hodnotu.

Přestaneme žít svůj život. Buď pak nežijeme život žádný, nebo žijeme život někoho druhého. Ani v jednom případě ale nejsme šťastní.

Negativní manipulátor nastoupí s jednoduchou strategií. Vysvětlí nám, že když budeme žít tak, jak chce on, budeme šťastní proto, že šťastný bude on. Toto lze uplatnit prakticky jen v lásce, respektive rodinných vztazích, kdy nám na druhém může záležet málem víc než na sobě. Potíž je, že pokud tomu uvěříme, začneme plnit jeho sny a své nenaplníme.

V mezních situacích ztratíme cestu sami k sobě. Zapomeneme, co nás vlastně dělá šťastnými. Ezotericky řečeno: Ztratíme svou duši. Začneme žít ve lži, přetvářce, ale uvnitř budeme vědět, že to nejsme my. Manipulátor nás bude nutit, abychom byli jako někdo jiný (“Ta má krásnou postavu…”, “Ten má hezké auto…”), a tím bude vyjadřovat: “Nejsi dost zajímavý člověk.”

Začneme být umanutí porovnáváním se s druhými, a pokud nás manipulátor naučí na sobě vždycky hledat chyby, zjistíme, že ve srovnání s kýmkoli jiným vždycky něco postrádáme. Dejme si na to pozor. Všichni jsme unikátní originál. Tehdy máme hodnotu.

2. Trapič

(Manipuluje námi tak, abychom se trápili, a přitom se cítili provinile.)

“Jeden kamarád Tě pomluvil. Ale neřeknu který.”

“Neptej se, jestli jsem Ti byl nevěrný.”

“Něco mi na Tobě vadí, ale nechci Tě trápit, nepovím Ti co.”

“Nechci Tě trápit” – nejsnazší způsob, jak někoho opravdu začít trápit. Ty věty jsou semínka, která se usadí v úrodném záhonu naší mysli a začnou bujet. Stávají se domněnkami, katastrofickými vizemi, “pravdami”.

Trapič vytváří negaci. Nutí nás buď nekonat, nebo konat negativně, a pak litovat. Vyvolává pocit, že o něco přicházíme. Budí žárlivost, závist, nenávist. Jenže to všechno zabíjí nás.

Mohou to být lži i polo-lži (manipulativní zamlčování). Vytvářejí v nás pocit, že si nezasloužíme celou pravdu, nebo že jsme se něčím provinili a druzí námi proto opovrhují.

“Odcházím od Tebe. Mám někoho lepšího.” Věta, která zabolí tím víc, čím spíše jsme se snažili dát do vztahu maximum. Věta, pro kterou se začneme omlouvat, ponižovat, slibovat, aniž jsme cokoli špatného provedli. Věta, pro kterou se snažíme odchodu manipulátora zabránit. Za každou cenu.

3. Brzdič

(Manipuluje námi tak, aby nám zabránil v růstu.)

Pokud po něčem toužíme, pak jsme toho ještě nedosáhli. To je logické. Manipulátorova logika funguje opačně: Pokud jsme na něco nikdy nedosáhli, proč bychom na to měli dosáhnout?

“Nemáš na to.” “Vidíš? Říkal jsem Ti to.” “Tohle není pro Tebe.”

Brát odvahu, odhodlání, víru. Jak prosté. Co se nám doposud nepodařilo, nemusí se nám podařit nikdy. A co se nám jednou podařilo, to se nám nemusí podařit už nikdy.

“Ztrácíš čas, stejně to nikdy nevyužiješ.” Slyšeli jste někdy takovou větu? Odrazuje Vás někdo před pokusem? A odrazuje Vás i po neúspěchu? Neslyšíte od něj podporu? Sami v sebe pak přestáváte věřit?

Něco Vám povím: Člověk, který jde za úspěchem, je jako šíp. Aby mohl jít kupředu, potřebuje být okolnostmi zatlačen. I když couváte, držte pořád mušku a cíl. Tětiva se napíná…

4. Ponižovač

(Manipuluje námi tak, abychom si připadali vždy slabší než on.)

“Vím, co je pro Tebe nejlepší.” To nám mohou říct jen jediné rty. Ty naše v zrcadle.

Kdokoli tvrdí, že ví, jak bychom měli žít, abychom byli šťastní, mystifikuje. Nikdo nevidí do naší hlavy, srdce, duše. Nikdo neví, co nás opravdu dělá šťastnými – víme to jedině my.

Kdykoli jdeme vlastní cestou, nabýváme obrovskou sílu. Získáváme totiž ty nejlepší emoce, naplňujeme svůj život. Lidé, kteří jsou stoprocentně sami sebou, přestávají být závislí na vnějších zdrojích, jsou šťastní často i bez peněz. A co je (pro negativní manipulátory) nejhorší: Začínají být soběstační a samostatní.

Negativní manipulátor, chce-li si nás udržet jako oběť, nám musí vzít dobré emoce. V nich je síla. Spolehlivým nástrojem je ponižování. Přestáváme totiž věřit v sebe, svou cestu, své přednosti. Cítíme se jako nuly.

Ponižovač k tomu používá naše chyby nebo nedostatky. Vždycky uspěje, protože každý člověk má nějaké chyby a nedostatky. Negativní manipulátor však už nedodá, že každý člověk má také nějaké úspěchy a přednosti. Ty pro nás přestanou existovat.

Manipulátor nám vysvětlí, že s každou chybou a nedostatkem jsme horší a slabší. “S každou chybou jsi dál svému úspěchu,” zní jeho manipulace, která je samozřejmě lží. S každou chybou jsme totiž naopak blíž svému úspěchu. Každá chyba obsahuje ponaučení, zkušenost, moudrost. Každá chyba posouvá vpřed.

Manipulátor ale rád zveličuje. “Divíš se, že Tě opustil Tvůj předchozí partner, když… (doplňte libovolné)? Podívej se na sebe do zrcadla, jak stárneš!” A podobné jehličky, které berou sebevědomí.

Proč to někteří lidé mají potřebu říkat? Inu, proto, že jste příliš silní. A oni příliš slabí. Potřebují Vás oslabit. Vždycky je pohodlnější snížit hodnotu druhého než zvýšit tu svou.

5. Vraceč

(Manipuluje námi tak, abychom litovali minulosti.)

“Nemůžeš to ovlivnit.” Toho uvědomění se děsíme. Negativní manipulátor nám takto vezme energii, když s námi mluví o budoucnosti, přítomnosti, ale hlavně o minulosti. Minulost je totiž čas, který nejde vrátit ani opravit. Navíc je to čas, ve kterém jsou shromážděny všechny naše chyby a viny. A pokud negativnímu manipulátorovi důvěřujeme, pak mu o nich bohužel rádi řekneme…

Celý náš život je poutí od absolutní neschopnosti k touze po absolutní schopnosti. Jako novorozenci neumíme prakticky nic. Všechno se učíme. A učíme se chybami. Celou naši minulost tak dláždí chyby, které nás bolely, a právě proto jsme je už neopakovali. Tak jsme se naučili chodit, jezdit na kole i budovat vztahy.

Pro negativního manipulátora je minulost nejlepším zdrojem ubližování. “Víš, cos mi provedl před rokem?” “Mlč, mám Ti snad připomenout, jak…?” Cokoli se snažíte napravit, může být převinuto do doby, kdy jste chybu způsobili. A znovu Vám tu vinu připomínat, starou ránu rozrýpávat. “Člověk s takovou minulostí mi bude něco říkat?”

Negativní manipulátoři rádi říkají, že to nejlepší máme už za sebou. S minulostí pracují osobitě. Pokud se nám v minulosti stalo něco špatného, připomínají nám to. Pokud se nám v minulosti stalo něco dobrého, zdůrazňují, že je to už pryč. Snaží se o to, aby naše minulost definovala nejen naši přítomnost, ale i budoucnost. Aby naše chyby byly stále živé. Aby se špatná minulost vlastně nikdy neuzavřela.

Nedivme se, že potom lidé, kteří toho pro nás dělají tak málo, zabírají tak moc naší mozkové kapacity, srdce i duše. Učme se je vytěsňovat. Ať je potkáváme v práci, rodině nebo kdekoli jinde. Jde o hodně. O naše štěstí.

Čelíte manipulaci? Potřebujete umět zpracovat negativní emoce, které ve Vás manipulátor vytváří a živí? Využijte knihu Protože v kombinaci s vánočním SNÁŘEM, pokud trpíte energetickým deficitem, nespavostí, nesoustředěností, přecitlivělostí, podrážděností a dalšími negativními projevy, které bohužel zhoršují i Vaše další vztahy. Více o vánočním SNÁŘI čtěte zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart