30 nezapomenutelných myšlenek Jana Třísky aneb Jak žít šťastný život

Pátky rád věnuji lidem, kteří změnili můj pohled na život.

JAN TŘÍSKA (4. listopadu 1936–25. září 2017) to dokázal například u náhledu na životní bohatství.

Říkal, že skutečně bohatý je ten, kdo je šťastný. Dodával, že štěstí může samozřejmě plynout i z materiálního bohatství, ale spolehlivější je, když jej nalézáme ve vlastní schopnosti překonávat nesnáze, odstraňovat předměty svého neštěstí. Jako by zdroj štěstí byl právě v nesnázích, v jejich zdolání, v radosti ze sebe, když odvalíme hodně těžký balvan. A právě Jan Tříska jich za svůj život odvalil dost. Jen ten poslední už ne.

Myslel jsem na jeho poselství, když jsem vytvářel vánoční SNÁŘ – neobvyklý dárek pro všechny Vaše blízké lidi, na nichž Vám záleží a kterým v této náročné době chybí zdroj lepších emocí, myšlenek, zklidnění, podpory, motivace. Pokud máte někoho takového, koho trápí častý splín například v oblasti bohatství, zdraví nebo vztahů, položte muvánoční SNÁŘ pod stromeček. Dárek, který vypadá jako nic, může pro něj ve stísňující chvíli znamenat úplně všechno. (Více zde)

Jan Tříska mě svými pohledy na život učil nikdy nic nevzdávat. Říkal: “Buď zvědavý, co se stane, když to nevzdáš!” A já jsem zvědavý byl – ve dvaceti letech, kdy jsem kvůli své první lásce stál na mostě a chtěl skočit, v jednadvaceti letech, kdy mi v rukou umřela máma, i mnohokrát později, kdy mě život pokládal na lopatky a přesvědčoval mě, že to, co chci, si nezasloužím.

Mnozí mají Jana Třísku zafixovaného jako herce, ale herec jen opakuje někým napsané věty. Jan Tříska byl originál a jeho vlastní myšlenky pozoruhodnější než nejlepší filmové repliky – nikdy nezapomenu třicet z nich, které mě v těžkých chvílích utvářely:

1. “Pokud žiješ jen pro to, aby Tě lidé přijali, pak umíráš s každým jejich odmítnutím.”

2. “V Bibli je příkaz ‘Neboj se’ třistapětašedesátkrát. Myslím, že záměrně. Je to připomínka na každý den, abychom žili beze strachu. Protože jen tak skutečně ŽIJEME.”

3. “Ostré slovo? Nepoužívám ho. To už raději mlčím. Všiml jsem si, že moudří lidé mají své myšlenky v hlavě, hlupáci na jazyku.”

4. “Když jsem v roce 1977 utekl za hranice, nebylo dne, abych se pak neobviňoval. Vypadalo to totiž, že se dvěma dětmi umřeme hlady. Čas mě naučil dívat se ne zpět, ale dopředu, a nikdy si nevyčítat rozhodnutí, které jsem v dané chvíli vnímal jako nejlepší.”

5. “To nejlepší na minulosti je, že nám ukazuje, co si nemáme přinášet do budoucnosti. A to nejlepší na přítomnosti je, že už to při pohledu do minulosti chápeme.”

6. “Tajemství životního štěstí není v tom, CO děláš, ale JAK to děláš. Není v tom, CO vidíš, ale JAK se na to díváš. Není v tom, CO Ti přináší nebo odnáší život, ale JAK dokážeš prožít každý jeho okamžik. O štěstí nebo neštěstí člověka nerozhoduje CO, ale JAK.”

7. “Když jsem byl v životě na dně, nejvíce mi pomohlo představit si sebe jako mrtvého. Bez možnosti už cokoli změnit. Jakmile jsem to procítil, otevřel jsem oči. Najednou jsem měl moc změnit úplně všechno.”

8. “Někde jsem slyšel, že člověk má jít do hrobu zhuntovanej. Nesouhlasím s tím. Člověk má jít do hrobu především vzdělaný. Proto se pořád učím. Duše totiž smrtí neumírá.”

9. “Nejvíc zbytečných starostí mi v životě ubralo uvědomění, že nemusím bránit ani vysvětlovat jakékoli své rozhodnutí před druhými. Protože je to můj život.”

10. “Nikdy neříkej, že žít můžeš jenom jednou. Není to pravda. Žít jinak můžeš začít každé nové ráno. Umřeš jen jednou.”

11. “Žiju tak, abych byl přesně tím člověkem, jakým jsem toužil být v mládí. To je totiž cesta, jak si splnit své největší sny.”

12. “Snažím se nebýt ničí nepřítel. Ale když mě někdo tak vnímal, odmítl jsem být jeho oběť.”

13. “Spokojený život, to není náhoda, dar z nebe nebo shoda okolností. Spokojený život je především naše osobní rozhodnutí. Rozhodnout se žít především takový život, na jakém záleží.”

14. “Nejvíc o sobě jsem se naučil ve chvílích vnitřního klidu a rovnováhy. A to nejzajímavější, co jsem se v těchto chvílích naučil, bylo, kolik síly mi dodá, když nechám některé věci prostě být.”

15. “Lépe je věřit a zklamat se, než prožít celý svůj život bez jakékoli naděje.”

16. “Nikdy nedovol, aby strach rozhodoval o Tvé budoucnosti.”

17. “Všechno, co člověk dělá z lásky, dělá dobře.”

18. “Když pro lidi děláš něco s láskou, rozséváš tím ve svém okolí nadčasovou vzpomínku, že jsi tu pro ně vždycky byl.”

19. “Když miluješ to, co momentálně děláš, nebo když miluješ to, co momentálně máš, v ten moment máš všechno, co v životě potřebuješ.”

20. “Jako malé dítě mě děsily bouřky a hromobití. Myslel jsem si, že se na mě nebe zlobí. Jak jsem zestárl, paradoxně jsem zjistil, že mě bouřky a hromobití uklidňují. Asi proto, že jsem mezitím pochopil, že se i příroda potřebuje někdy vykřičet.”

21. “Říká se o mně, že rád mlčím. Neznamená to však, že jsem klidný a bezstarostný. Někdy v sobě prožívám bouře a hromobití, o kterých jen nikdo nic neví.”

22. “Od určitého dne říkám lidem: Nerozmlouvejte mi to, jak žiji. Jsem jen člověk, který ví, že jednou musí zemřít, a ten den se s každým dnem blíží. Proto mě, prosím, nechte žít tak, jak chci. K tomuto poznání jednou dospějeme všichni.”

23. “Můj život z vnějšího pohledu možná nemá všechno, jak si druzí představují, ale já dokážu být vděčný za všechno, co mám. A díky tomu mi připadá, že můj život má všechno, co potřebuji.”

24. “Rád cestuji. Když je mi dobře, cestuji, protože je mi pak ještě lépe. Když je mi špatně, také cestuji, protože pak zapomínám na to špatné. A když se v mém životě nic zajímavého neděje, také cestuji, protože se pak něco zajímavého vždy začne dít.”

25. “S nikým se nepoměřuji, nezávodím. Proto když běhám, nikdo mě nemůže porazit.”

26. “Zaslechl jsem, že lidé se snaží neměnit. Nevím, já se naopak snažím nebýt stejný. Toužím být každý den lepší.”

27. “Na co si nejvíc dávám pozor? Na své myšlenky. Vytvářejí z mé hlavy dům, ve kterém pak musím bydlet.”

28. “Emigrace mě mnohému naučila. Zpočátku jsem prosil Boha, aby můj život učinil snazším. Pak jsem se naučil soustředit spíš na to, abych já byl silnější. A nakonec jsem v Americe natočil čtyřicet čtyři filmů.”

29. “Snažím se mít pořád oči na stopkách. Ještě se mi totiž nestalo, aby nějaký okamžik přišel v mém životě dvakrát.”

30. “Osvojil jsem si jeden zvyk. Když odcházím do divadla nebo z divadla, nikdy ty lidi, na nichž mi záleží, nezanechávám bez laskavého slova. Možná je totiž vidím naposledy.”

Ještě nemáte dárek pro lidi, na kterých Vám záleží, kteří Vám v těžkých chvílích pomohli a nyní můžete pomoci Vy jim? Nemusíte dělat nic speciálního. Stačí jim položit pod stromeček vánoční SNÁŘ. On už v jejich těžkých chvílích obstará zbytek. Stačí, když ho otevřou. Pokud Vám tito lidé stojí za dárek v hodnotě 299 Kč, objednáte ho pouze zde. Nemusíte pro něj nikam chodit, přijde Vám rovnou domů. K dispozici pouze do vyprodání.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart