Proč se 90letá babička směje na svět aneb 5 znamení Vesmíru, že se Ti splní něco krásného

Jak se ta paní může usmívat? divíte se možná.

Jak může na dnešní době vidět něco hezkého?

Nebo jak se jí dokonce něco hezkého může dít?

Ale co když se jí děje něco hezkého proto, že si to dokáže vytvořit?

Potažmo: Co když my všichni můžeme i v těžkých časech ovlivňovat svou pohodu, svůj život, zdraví svého ducha, tedy i těla?

O zrcadlícím úsměvu

Vím, dnes je tak málo dobrých zpráv. A přesto… Jsou lidé, co se dál usmívají na svět.

Inspirovali mě k napsání vánočního SNÁŘE. Specifického dárku pod stromeček, který jako by nepatřil do této doby. V této době, kdy znovu přibývají omezení a utahování šroubků, si totiž někteří lidé dokážou o to vážit toho, co jim ještě zůstalo, co pořád mají, a těší se na to, až to, co dočasně ztratili, se jednou znovu vrátí.

Mé (asi) nejstarší dlouhodobé čtenářce je 90 let. Snažím se ji pravidelně navštěvovat – dělá mě šťastným, když je ona šťastná. Říká se tomu zrcadlení – něčí úsměv dokáže prosvítit i náš okamžik. Ano, věřím na moc energie a tolik mě mrzí, že o tuto krásu budeme znovu připraveni. Že zase ani v práci neuvidíme něčí úsměv přes roušku. Kéž je to na co nejkratší čas.

Tato babička má nádherný úsměv. Pokračuje, i když se bavíme o teskných věcech. Třeba o smrti. Ona říká: „Člověk sice žije jen jednou, ale když žije plně, i jednou je dost.“ Rádi si povídáme o její neutuchající zvědavosti, radování se z přítomnosti, těšení se na zítřek i o důvěře ve Vesmír. Chcete přenést do trochu jiného světa?

O štěstí, které nezačíná s vnější změnou, ale vnitřní

Kdo pod letošním stromečkem objeví a otevře vánoční SNÁŘ, bude hodně překvapen. Zjistí, jak moc věřím na Vesmír. I co všechno v každodenním životě přehlížíme, a přece má smysl.

Možná jste si toho už všimli. Vesmír je živý organismus, neutuchající změna, tedy život, a zákonitosti, které můžeme pozorovat v celé přírodě – a profitovat z nich; třeba při náběru nové energie. Ve vánočním SNÁŘI Vás zavedu k samotné podstatě života, mezi stromy, k půdě – však uvidíte…

Když odhlédneme od běžného života – který nás velmi stresuje a zneklidňuje, čím více o něm přemýšlíme –, můžeme spatřit moudrý Vesmír, kde nic není náhoda ani zázrak; kde se věci dějí na základě příčiny a následku; a kde i my sami přitahujeme to, v co věříme.

Možná jste si toho i ve svém životě v minulosti všimli: Jen jste se pro něco plným srdcem rozhodli, záhy se dostavila zkouška, jestli to myslíte vážně. Jako by Vesmír žádal, abyste něco za splnění svého snu obětovali. Jako by byl moudrý a věděl, že pak si budete svého štěstí o to více vážit. Proto se sny neplní na počkání, všechno má svůj správný čas a svou cenu. Všechno. I to, co prožíváme teď.

Ve svém vánočním SNÁŘI ukazuji, jak se odpojit od nepříjemné reality a přes obtíže, kterým jsme vystaveni a tíží naši mysl, nakonec pokojně spát.

Jak Jin potřebuje Jang

Jin a jang jsou starověké symboly světla a tmy. Dohromady tvoří základní přírodní útvar – kruh, ve kterém se všichni točíme, ať už jde o roční období, pohyb planety i náš vlastní výdech a nádech. Ostatně, v kruhu se točí životy nás všech, naše každodenní probouzení i usínání, naše chybování i ponaučování. Jin a jang objasňují, že světlo nemá význam bez tmy. Že máme-li ocenit alespoň záblesk světla, potřebujeme napřed projít úplnou tmou.

A do tmy se občas propadáme. Ale to není špatné. Říká to, že všechno dobré je před námi. Ještě nikdy nenastala noc, která by neskončila východem Slunce. A to čeká také nás. Dovolte, prosím, abych se zaměřil na znamení, pro něž stojí za to žít. Žije pro ně i Mařenka.

Zjistila, že pak čas přestává být důležitý. Tak je to i v samotném Vesmíru, kde žádný čas není. Jen „správný“ čas.

Prosím, myslete na následující znamení. Budete-li na ně myslet, do popředí Vašeho vnímání se dostane život sám a smysl, jenž do něj vložíte. Ne smrt, ne strach, ne nejistota a vše, co Vás naopak o život a jeho smysl připravuje. Žádný den nestojí za to, aby byl promarněn.

Jak zjistíte ve vánočním SNÁŘI, bude o energii. O dobrém pocitu, který je základem dobrého života. Jen dobrý pocit přináší dobré myšlenky. Jen dobré myšlenky nás pobízejí k dobrým činům. A jen dobré činy způsobují dobré výsledky, které ještě více zlepšují náš původní pocit. Ano, i zde jsme na začátku kruhu. Jaká znamení tak říkají, že přitahujeme něco krásného? Jakými činnostmi a změnami ve svém srdci si to dobré můžeme vytvořit? Proč to, co nám dává Vesmír, tak hodně souvisí s tím, co do něj sami vysíláme?

1. znamení dobré změny: Usínáš se snem, probouzíš se s odhodláním

Až se ráno probudíš, polož si tyto otázky:

Vím, proč dnes vstávám? Za čím jdu? Na co se hodlám soustředit?

Je tu první důležité slovo. SOUSTŘEDĚNÍ. To působí v životě „zázrak“. Zato nedostatek pozitivního soustředění zabíjí potenciál člověka.

Když se opravdu plně soustředíme na svůj sen, začnou se dít zvláštní věci. Začne se před námi otevírat cesta. Zčásti za to může mysl (viz vánoční SNÁŘ) a zčásti flow – vstup na vlnu toho, co nás baví, nabíjí, pohání. Den najednou začne být krátký, noc dlouhá. První znamení toho, že svůj sen přivádíme k životu.

Rozhodující ale není to, co se děje kolem nás, ale přímo v nás – kým se stáváme, v koho se měníme. Člověka s dobrou energií a vytrvalostí. Okolí nás nepoznává. Ani my sami sebe. Snad ještě nikdy jsme nebyli tak šťastní, nikdy neměli tolik předností. Je to pouze klam, my jsme je v sobě vždycky měli, ale nikdy jsme se tak nesoustředili na to, co je pro nás v životě nejdůležitější a co by naplňovalo naše nitro. Právě to vědomí, že za tím od rána jdeme, že pro to děláme všechno, že svůj den naplňujeme až po okraj… to je ten zázrak. Naše pocity, naše myšlenky, naše činy. A nezáleží na věku. Smysl lze dát každému dni.

2. znamení dobré změny: Odpojuješ se od Matrixu

Každý člověk má své sny a přednosti, které se v čase i mění, ale v každém okamžiku mu slouží k uskutečnění nějakého snu. Proč tedy lidé své sny někdy předčasně vzdávají? Inu, protože k základní oběti, kterou požaduje Vesmír, je odpojit se od Matrixu – odpojit se od současného světa, plného strachu a úzkostí, zpochybňování a odrazování, poměřování a sebepodceňování, toho, co se či nemá; co by se mělo, či nemělo; co se smí, či nesmí.

Mnoho lidí tak projde životem až do pokročilé fáze, kdy zjistí, že dosud vlastně nežili. Že nechápali, kam jdou, k čemu mají sny, že v jejich duši nejsou náhodou, že je důvod, proč každý jsme jiný, že nelze potěšit úplně všechny lidi kolem sebe, že nemá smysl chtít se zavděčit všem, tudíž že je hloupost brát si osobně, když někomu jinému nevyhovujeme, že život nám nic nedluží, a tak dále…

Matrix je svět, do něhož jsme spadli. Kde slyšíme jen negativní zprávy. Kde nejsme sami sebou. Jsme odpojení od zdroje energie a říkáme, že „nemáme čas žít“. Ale stačí naučit se odpočívat. A tím nemyslím ležet na kanapi. Ale odpočívat ve smyslu odpojovat se od Matrixu, v němž vidíme jen to, co nás ohrožuje. To, že jsme odpojení zvládli, poznáme podle toho, že najednou dokážeme ocenit to, co máme, co nám zbylo, na čem lze stavět, od čeho se můžeme odrazit, počítáme nejen ztráty, ale i zisky, dokážeme se těšit na budoucnost i dnešní kroky, které dají tomuto dni smysl – a čím těžší to je, tím lepší je pocit, když si najdeme čas pečovat o sebe, o svou mysl, tělo i duši. Náhle se nám vrátí z Vesmíru nové myšlenky, nová energie, nový úsměv.

Odpojeni od Matrixu zjistíme, že vůbec není důležité, jak těžká je doba nebo jakým tempem jdeme, ale zda vůbec postupujeme správným směrem. A to poznáváme i na vlastní energii a touze. A ještě na něčem:

3. znamení dobré změny: Přepínáš na vnitřní přítomnost

Víte, že můžeme vidět svůj nos? Zvláštní. Celý den se přes něj díváme, a nevidíme ho.

A tak je to s mnohým. Nevidíme tolik věcí, které máme přímo na očích. Vidíme jen to, co si vybíráme jako důležité. Kdo nám ublížil. Kdo nás odmítl. Co se nám nepovedlo. Co nepříjemného nás čeká. Všechno, co nás stresuje. Kolem nás je ovšem pořád život. Pořád mnoho maličkostí, které se zdají jako nic, a přitom pro nás právě teď mohou znamenat zdroj úplně všeho. Začíná to spatřením vlastního nosu a pokračuje uvědoměním vlastní síly v sobě.

V mém vánočním SNÁŘI uvidíte, že nejdůležitější na tomto přepnutí na přítomnost je zjištění, že si můžeme vybírat. Že ovlivníme své myšlenky. Že nemusíme řešit to špatné, co se stalo nebo „stane“. Že stačí naučit se žít TEĎ. Teď je život.

Gautáma Siddharta, řečený Buddha, před dvěma a půl tisíci let řekl: „Největší problém lidí je, když si myslí, že mají čas.“ Jinými slovy: Že to, co je důležité (hledat zdroje naší vlastní energie a našeho naplnění), může počkat. Ne, nemusí. Všechno, co je pro nás důležité pro šťastný život, můžeme mít hned. Hned teď si to můžeme začít vytvářet. Na konci tohoto temného období zjistíme, že nejdůležitější nebylo to světlo, ke kterému jednou dojdeme, ale ta cesta, respektive to odhodlání nevzdat to, kousnout se a jít. Ano, cesta je cíl.

Když teď začneme dělat to, co nás naplňuje a dobře nabíjí, začneme tím plnit celý svůj život. Svou duši, své tělo, svůj organismus. Náš život je „právě teď“. A jindy nebude. Bez ohledu na to, co nyní prožíváme, jednou ta doba skončí. Ale pak možná budeme s nostalgií vzpomínat na tento den, kdy jsme se pro celou svou budoucnost naučili něco důležitého. Vnímat přítomnost, naši pozvolnou proměnu k lepšímu a boj našeho organismu se vším, co bolí, znamená vědět, že jsme naživu. Ano, někdy je to peklo. Ale nejlepší cesta ven je vždycky skrz. Začněme vnímat přítomnost, nalézat v ní předměty vděčnosti, a to dobré už je na cestě.

4. znamení dobré změny: Důvěřuješ procesu Vesmíru

Moderní zrychlenou a uspěchanou dobu charakterizují dva znaky: Lidé chtějí všechno hned, ale současně mnohého si neváží. Tyto dva znaky spolu úzce souvisejí. Co padá rychle a jako by samozřejmě do klína, pak nemá hodnotu.

Lidé to většinou vědí. Ale neponaučují se. Život má jednoduché řešení. Jako každý učitel. Dokud nepochopíme látku, z níž nás život zkouší, jsme nuceni tuto třídu neustále opakovat. V historii to tak bylo pokaždé.

Jak vysvětluji ve vánočním SNÁŘI, škola života je jiná, než na jakou jsme zvyklí z lidské školy. Zatímco v běžné škole učitel nejprve vysvětlí látku, a pak z ní žáka zkouší, škola života naopak nejprve zkouší člověka, a až pak mu látku vysvětlí. Život je prostě specifický v tom, že se žije směrem vpřed, ale pochopí se obvykle až zpětně. Vše se ale děje ve správný čas a z dobrého důvodu. Život nás právě teď chce mnohému naučit.

5. znamení dobré změny: Pracuješ na sobě a své dobré energii

Až obejmete strom či nacítíte jiné uklidňující formy energie, o kterých píšu ve vánočním SNÁŘI, pochopíte, že Vesmír není proti nám, lidem. Je proti nám jen tehdy, když jsme my proti němu. Ne ale proto, že by byl zlý. On to dělá proto, že my si přejeme být proti přírodě.

Naše přání budiž vyslyšeno. Tak schválně, kdo je silnější? Člověk, nebo příroda?

Podívejme se někdy zpříma do zrcadla. Na člověku, každém z nás, je překrásné, že je mistrovským dílem, dokonalým ve své nedokonalosti. Je chybujícím tvorem, který se svými chybami učí. Nikdy nedosáhne bezchybnosti, a tak má v každém okamžiku něco, na čem může pracovat – v čem se zlepšit. A je jedno, jestli mu je dvacet, či devadesát.

Ano, jsme mistrovské dílo, tak trochu jako originální obraz. Ale na rozdíl od obrazu se stále zlepšujeme. Nemůžeme se přestat učit, protože život nás nepřestává učit.

Nečekej, až se věci změní venku

V každém okamžiku můžeme udělat něco, co nás učiní šťastnými. Zapracovat na svém zdraví, hodnotách, vztazích, spokojenosti, sebelásce. Přehodnotit svůj dosavadní život a běh v nekonečném křeččím kolečku. Pokud navnímáme všechna toto znamení, pak nám do života už v té chvíli vstupuje něco krásného. Ne proto, že by tak rozhodl Vesmír. Ale proto, že jsme tak rozhodli my. To po nás život chce. Věřte mi. Jestliže nedostáváme to, o čem si myslíme, že si to zasloužíme, nemusí to ještě znamenat, že si to nezasloužíme. Možná si zasloužíme mnohem víc. Tak si pro to pojďme.

  • Nemáte ještě dárek pro člověka, na jehož úsměvu a zvládání těžkosti Vám záleží? Položte mu pod stromeček vánoční SNÁŘ. Nepředstavuje čtení, které se řeší ráno, aby si člověk vyložil své sny. Je to NAOPAK čtení, které se využívá večer, aby člověk měl DOBRÉ SNY a ZDRAVÝ SPÁNEK. A ráno energii na LEPŠÍ DEN. Vánoční SNÁŘ neseženete v žádném obchodě, přijde Vám přímo poštou domů. Do vyprodání se dá sehnat pouze zde.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart