Jak se naučit znovu důvěřovat

Když člověk miluje, je pro něj přirozené důvěřovat. Otevřít se protějšku, doufat, že nezradí.

Případná zrada ale všechno změní. Nejen vztah, důvěru vůči tomu, kdo zradil, ale také schopnost důvěřovat toho, kdo byl zrazen.

Ano, i on je případnou zradou změněn. Už pro něj není tak přirozené důvěřovat, protože nabyl bolestnou zkušenost, která s každým přiblížením nějakého nového vztahu říká: Pozor! Už jednou jsi byl zrazen! Už jednou ses otevřel! Už jednou jsi byl vyveden z omylu!

Už jednou Tě to pořádně bolelo. Pamatuješ? Jistěže pamatuješ. Na tohle se nezapomínáš. A je to dobře. Nesmíš zapomenout, abys příště už tak ledabyle nedůvěřoval. Protože ten, kdo až moc miluje a až moc důvěřuje, toho to potom může až moc bolet…

Co to však znamená pro život toho, kdo byl zrazen? Že už nemá nikomu věřit? Právě to je jeho první pocit.

Ten pocit je vytvářen bolestí a zkušeností „Vztah dokáže pořádně zklamat a bolet“. Jak ale mohou noví lidé za naši předchozí bolestnou zkušenost? Proč by měli vyrobit stejnou bolest, když každý člověk je jiný a ne všichni mají potřebu ublížit? To všechno jsou myšlenky, které se začnou objevovat posléze. Stejně jako ta: To chceš už navždy žít v osamělosti a bez lásky? Zahořklý na celý svět? Jen kvůli jedné špatné zkušenosti?

Jenže jak se naučit znovu důvěřovat, když nás se vztahem pojí bolestná historická zkušenost?

Jak po zradě pracovat se sebou, ať se rozhodneme vrátit k tomu, kdo nás zradil, anebo pokračovat bez něj, za někým jiným?

Není dne, abych s těmito otázkami nebyl konfrontován v uzavřené skupině v různých podobách, které mi svěřujete. Odpovím tedy jednou provždy i těm, kdo si svá trápení nechávají pro sebe – třeba právě proto, že se odnaučili důvěřovat druhým a cestu k opětovné důvěře teprve hledají.

Představím Vám čtyři rekonstrukční procesy, které nepochybně zvládnete, ale za jedné podmínky: že přijmete, že jejich zvládnutí vyžaduje čas. Nespěchat na rychlé uvěření někomu dalšímu. Věřte, že nedůvěra po prožité zradě má svůj smysl. A to právě proto, abychom se zevnitř opravili a zpevnili. Jak?

Pojďme si to, prosím, probrat pomalu krok za krokem:

(Jste-li člen uzavřené skupiny, pro další čtení se přihlaste. Nejste-li člen a chcete být, registrujte se zde. V případě problému s přihlášením pište na [email protected].)

POZOR: S předplatným mého magazínu získáváte přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, tedy i ke klubovým článkům či klubovým vysíláním. Více o předplatném čtěte zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart