Jak rozpoznat manipulaci ve vztahu

Jste ve vztahu, který Vám nevyhovuje. Deptá Vás toxické prostředí, člověk, který vůči Vám stále častěji pozvedá hlas a je hrubý, agresivní, mívá záchvaty vznětlivosti a vzteku. To se může stát. Kdekomu. Je tu však jedna zvláštní věc. Vy zůstáváte. Navzdory bolesti, která je někdy tak nesnesitelná, že musí být vytlačena slzami, aby se vůbec z Vašeho těla uvolnila. Navzdory stupňujícímu se nerespektu ze strany protějšku. Navzdory zhoršujícímu zdraví. Vy zůstáváte.

Představte si fackovacího panáka. Živého fackovacího panáka. Je bit. Bolí ho to. A on zůstává. Je totiž přesvědčen, že „nemůže odejít“. Že „nemá kam“. Že „není na výběr“. Že přece „nemůže rozbít rodinu“. Že přece „nemůže připravit své děti o druhého rodiče“. Že „musí zůstat“. Že „musí držet a přijímat další rány.“ Často navíc proto, že „chyba je určitě jenom ve mně“.

Manipulace je schopnost změnit člověka k obrazu svému. Přimět ho, aby dělal právě to, co chceme, ačkoli je to pro něj nevýhodné, bolestivé, traumatizující. Ačkoli to likviduje jeho rozum, cit i duši. Přimět ho, aby zcela opustit jakékoli osobní meze. Aby si nechal líbit cokoli – pod přesvědčením, že „není jiná možnost“.

V knize Protože, kterou jsem věnoval nejtoxičtějším vztahům, před manipulátory varuji. Jsou to obvykle inteligentní lidé. Právě proto jsou nebezpeční. Intelekt jim umožňuje připravit a dodržovat strategii, která sestává ze tří rámcových kroků:

  1. Stát se jedinou variantou pro srdce (přesvědčovat svou oběť o takové lásce, jakou jí nikdo jiný nenabídne nebo už dlouho nenabídl; jde o snové období, kdy je manipulátor skutečně výborným partnerem. To je začátek.)
  2. Stát se jedinou variantou pro rozum (dávat rozumu složitá dilemata, která ale s podporou srdce jsou snadno vyřešena; zbavit oběť všech možných zdrojů dobré energie, podpory a hlavně zpětné vazby, která by oběť upozorňovala na podivné chování manipulátora: „Tvá matka mě nemá ráda. Tví přátelé mě pomlouvají. Tvůj soused se na mě podíval zle. Hoď je všechny přes palubu. Nebo jim dáváš přednost přede mnou a já mám odejít? Opravdu chceš přijít o jedinou variantu pro Tvé srdce? Já, nebo oni – vyber si! Anebo: Proč pracuješ, když já Tě uživím? Proč si držíš svůj byt, když můžeš bydlet u mě? Čili mezi řádky: Staň se nesoběstačným, na mě závislým jedincem, který pak nebude moci odejít a nebude mít žádné okolí, které by mu pomohlo, kterému by se mohl svěřit.“)
  3. Prolomit hranice a vyplenit (dovolovat si vůči oběti stále víc; užívat si, že nemá kam ustoupit; smát se jejím bezradným výhrůžkám „Ještě jednou to uděláš a odejdu“, protože tato oběť neodejde, nemá kam, a i kdyby měla, vnitřně je přesvědčena, že odejít nemůže, že nemá peníze, byt, podporu; že už ji rodiče, přátelé i všichni ostatní „zaživa pohřbili“…)

Typická oběť manipulace si vůbec neuvědomuje, že manipulována je. Její dominantní myšlenka zní: Vina je na mé straně. To já něco dělám špatně. Můj protějšek není zlý, nemůže být, vždyť na začátku mě tolik miloval, ale pak odhaloval mé nedostatky a jeho zhoršující se chování vůči mně je pochopitelné, zasloužené; vždyť mám spoustu chyb. Ano, jako každý z nás. Všichni máme chyby. A čím víc jich manipulátor zná, čím víc slabých míst jsme mu ukázali nebo prozradili (typicky z minulosti), tím víc jich může zneužít.

Jak s takovou změnou přístupu ve vztahu bojovat?

Na jaké typické signály manipulace si dát pozor?

Kdy varovat své přátele, kteří zůstávají v podezřele toxickém vztahu s tvrzením, že „by rádi odešli, ale nemohou“, že „jejich případ nemá řešení“?

Jedno z včerejších témat mé přednášky na Lékařské fakultě v Olomouci. Jedna z nejčastějších otázek v uzavřené skupině, kde mi svěřujete své problémy. Zajímají Vás odpovědi? Pojďme si je rozebrat krok za krokem:

(Jste-li člen uzavřené skupiny, pro další čtení se přihlaste. Nejste-li člen a chcete být, registrujte se zde. V případě problému s přihlášením pište na [email protected].)

POZOR: S předplatným mého magazínu získáváte přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, tedy i ke klubovým článkům či klubovým vysíláním. Více o předplatném čtěte zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart