5 strachů z dětství: Jak porazit dávného draka v sobě

Ten kolovrátek se ve Vašem životě obvykle opakuje:

Mám strach. Bojím se, že to nedokážu. Neodvážím se. Musím se toho vzdát.

Je jedno, zda jde o nějaký životní cíl, který je pro Vás důležitý. Nebo o krok, bez kterého víte, že nebudete šťastní. Nebo o odchod od člověka, který Vás jen trápí. Podstatné je, že Vás NĚCO svazuje.

Ludmila procházela velmi trpkým vztahem. Neuměla říct NE. Na nic. Vždy nakonec „ohnula záda“ a dovolila svému protějšku udělat to, co ji činilo zdrcenou. Nedokázala si nastavit osobní hranice, proto se k ní protějšek začal chovat tak, jako že žádné hranice nemá. Neuměla od něj odejít, a tak se naučil jí ubližovat, ignorovat, nerespektovat. Říkal mi: „Jak bych si mohl vážit člověka, který nemá žádné hranice – která je jako rohožka, o kterou si kdykoli otřu zamazané nohy, a on jen mlčí, drží a pak se jde umýt?“

I nejbližší okolí procházelo procesem změny. Zpočátku Ludmilu litovalo, pak se jí divilo, pak se jí už posmívalo a nakonec ji opustilo. Říkalo mi: „Co s člověkem, který se nedokáže sám za sebe postavit? Je strůjcem svého vlastního neštěstí. Ludmile není pomoci!“

LUDMILE NENÍ POMOCI! Ten výkřik mě šokoval. Každému je pomoci. Ale je důležité porozumět PROČ. Kdo získá odpověď na otázku PROČ (se to děje), najde šém JAK (to změnit).

Ludmila patří k více než sedmi tisícům lidí v uzavřené skupině. Měla to štěstí, že se mi ozvala. Že přišla na osobní setkání. Jen tak jsme mohli její problém vyřešit. (Vy, kteří čekáte, až se uvolnění termín pro osobní setkání – v pořadníku je aktuálně plno: 1000+ osob – máte možnost přijít MIMO POŘADNÍK. Unikátní příležitost nastane v úterý 16. listopadu v Praze na konferenci, kterou provázím. Akce trvá celý den, ale večer mám vyhrazen jen pro Vaše dotazy, problémy, úskalí a jejich řešení. Zajistit si své místo můžete zakoupením vstupenky Večerní program zde, POZOR, pouze limitovaný objem).

Jak minulost určuje přítomnost

Stačilo několik vět a bylo zjevné, že problém Ludmily je hluboký, tedy letitý. Souvisí s jejím dětstvím a způsobem, jak byla vedena či naučena.

Naučila se vnímat strach jako přirozenou součást svého Já, jako mantinel, který nesmí překračovat. Kdykoli v ní druzí vyvolávali strach, naučila se v té chvíli stáhnout, couvnout, považovat se za nehodnou. Nejčastějších strachů, které souvisí s takzvaným zraněným vnitřním dítětem, zná psychologie pět. Všechny Vám za moment objasním. A ukážu, jak fatálně může být přítomnost ovlivněna naší minulostí.

Neznamená to však, že minulost ovlivňuje i naši budoucnost. Minulost ovlivňuje jen naši přítomnost. Ale svou budoucnost ovlivňujeme v přítomnosti. Například tím, jak NYNÍ změníme svůj postoj k minulosti a všem zraněním, která formovala náš tehdejší charakter a návyky.

Dvakrát týdně píšu pro členy uzavřené skupiny speciální články o řešení jednoho konkrétního problému, který mi často svěřují. Každé úterý pak navíc mluveným slovem zodpovídám konkrétní dotazy ve svém živém vysílání přímo ve skupině. Problém historického strachu a jeho řešení nejen u Ludmily, nýbrž i u dalších lidí, zodpovím nyní, a to krok za krokem:

(Jste-li člen uzavřené skupiny, pro další čtení se přihlaste. Nejste-li člen a chcete být, registrujte se zde. V případě problému s přihlášením pište na [email protected].)

POZOR: S předplatným mého magazínu získáváte přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, tedy i ke klubovým článkům či klubovým vysíláním. Více o předplatném čtěte zde.

 

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart