Jak spolu začít mluvit lépe, když komunikace drhne

Všichni to víme: Na světě neexistují dva stejní lidé. Když se potkáme s někým ve vztahu, můžeme mít nejen odlišnou minulost, ale i hodnoty, očekávání, prahy bolesti. A protože nemáme schopnost vidět jeden druhému do hlavy, jsme vybaveni alespoň řečí, abychom se zeptali, sluchem, abychom poslouchali, a srdcem, abychom porozuměli.

Tahle trojice smyslových pomůcek funguje do chvíle, než se něco pokazí. Pak se jeden může uzamknout do svého mlčení. Aniž tušíme proč. Jak zjistit důvod, když nereaguje? Jak přijít na to, co děláme špatně, co můžeme zlepšit a jestli vůbec někudy vede společná cesta, když nevíme nic?

Jak můžeme budovat vzájemný vztah, jestliže se najednou není koho zeptat, komu svěřit, s kým sdílet? Jak si můžeme vyjasnit nejasnosti, když stojíme proti hradbě mlčení? Jak vůbec takovým okamžikům porozumět a předčasně nerezignovat?

Tématu poškozené komunikace, nalomené důvěry nebo jinak kontaminovaného vztahu jsem věnoval celé jedno vydání magazínu Projít koncem k začátku. Tak, aby lidé mohli začít znovu a lépe. A to právě ti, kteří si myslí, že smysluplná společná cesta už neexistuje. Aniž by ji vyzkoušeli. (Magazín můžete získat samostatně zde, anebo výhodněji v rámci předplatného a navíc s automatickým přístupem do uzavřené skupiny, ke klubovým živým vysíláním ve skupině i klubovým článkům, jako je tento.)

Problém pískoviště

Nezřídka mi v uzavřené skupině svěřujete OBA své pohledy na vzájemnou krizi, a to aniž jeden o druhém víte. Chci, abychom se v takovém případě, pokud je to jen trochu možné, společně sešli u jednoho stolu. Snažím se, abyste pochopili, že bez vzájemné komunikace je obtížné vztah zachránit, natož budovat.

Někdy není snadné to vysvětlit, a tak používám různé příměry. Například:

Komunikace je jako cesta, spojující dva ostrovy. Když tyto ostrovy oddělí úžina neporozumění, vzniknou dva izolované světy. A to je problém. Když si každý začne hrát na svém písečku, není možné postavit společný hrad.

Ale jak tedy dostat mlčícího či trucujícího partnera na jednu stranu? Jak si přestat být navzájem soupeřem a začít spolu obecně komunikovat lépe? Na Vaše přání tomu věnuji tento klubový článek. Pojďme si to objasnit krok za krokem.

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například počínaje nynějším vydáním Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart