Mohu Ti věřit? Jak po zranění poznat partnera, kterému lze otevřít srdce

Bojím se vztahů.

Nevím, jestli důvěřovat.

Provází mě žárlivost, strach, pocit, že to nevyjde.

Jedno z nejčastějších trápení, které mi svěřujete v uzavřené skupině.

Je mi jasné, že není následku bez příčiny. Že za každým nejistým obličejem lze najít jiného člověka, který tu pochybovačnost někdy v minulosti způsobil. A obava toho, kdo se mi svěřil, nikdy není fantasmagorie. Pokaždé je to odraz zkušenost, která má ta osoba s lidmi. Protože jí někdo dříve ublížil. Proto se zdráhá věřit.

SAD

Ve svých koučovacích magazínech ukazuji cestu ze zakletého kruhu. Ať už ve vydání Jak překonat pochyby (řešení z pohledu toho, kdo se trápí), nebo Proč neznám Tvoje Proč (řešení z pohledu milujícího protějšku, který chce pomoci tomu, kdo se trápí). Uceleným manuálem je pak kniha JáMy spřízněných duší, která ukazuje, do jakých emocionálních propastí dokáže propadnout člověk vinou minulosti, ale jak ho také může uzdravit skutečný partner v přítomnosti.

Psychologie tomu zkráceně říká SAD. Jde o zkratku i o slovo. Slovo sad v angličtině znamená smutný. Zkratka S-A-D vyjadřuje Syndrom of Attacked Dog (syndrom napadeného psa; záhy vysvětlím). SAD je zkrátka pojem pro velmi nešťastné bytosti, které přemohly jejich negativní emoce a nedovedou s nimi pozitivně pracovat.

SAD vychází z psí nátury. Pes je totiž zvláštní bytost, která dokáže člověka milovat víc než sebe. Jakmile mu však člověk ublíží, zraněný pes se může začít lidí bát. Ne jen konkrétního agresora, který mu ublížil, nedůvěru pojme vůči všem lidem. Jako by získal obecnou zkušenost: „Člověk dokáže ublížit.“

A tak se stane, že ačkoli pes právě v momentu zranění tolik touží po lásce, současně se té lásky bojí. Protože „důvěra se mu vymstila“.

A to se týká i „psích srdcí“ v lidské kůži.

Mohu právě Tobě věřit?

Člověk se syndromem SAD byl někým v minulosti „nakopnut“, právě proto potřebuje obejmout. Ale právě proto, že byl milovanou bytostí „nakopnut“, má se před další milovanou bytostí na pozoru. Je obezřetný zvláště tehdy, když mu někdo zdůrazňuje: Chci Ti pomoct! Miluji Tě! Záleží mi na Tobě. Je právě jako ten pes, který si živě pamatuje, jak uvěřil lákavě vonícího mastnému papíru, nabízenému kýmsi zpoza plotu. A než stačil nabrat vytoužené sousto do úst, přišel kopanec.

Jak s tímto syndromem pracovat? Jak neminout skutečnou spřízněnou duši, jež možná myslí upřímně své: Chci Ti pomoct! Miluji Tě! Záleží mi na Tobě? Jak zjistit, komu lze věřit, aniž si musíme projít celým procesem poznání až na konec – buď k opětovné zradě, nebo naopak potvrzení skutečné lásky?

Psycholog by řekl: Jak otestovat emocionální bezpečí nového vztahu? Jak poznat, na koho se s vysokou pravděpodobností spolehnout dá, a před kým se mít raději víc na pozoru? Jak přestat zavírat srdce před člověkem, který se nám nejenže nechystá způsobit další bolest, ale hodlá nás před ranami chránit – a tu dosavadní pomoci zahojit?

Pojďme si to, prosím, pokud Vás to zajímá, probrat důsledně bod za bodem:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným koučovacího magazínu dostáváte automaticky také přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart