7 způsobů, jak se vymanit ze smyčky manipulátora

„Opravdu chceš odejít?

A počítáš se všemi komplikacemi, které Ti potom způsobím?

Kdo myslíš, že Ti bude věřit, když Tvoji rodiče i naši společní přátelé budou stát za mnou?

Z čeho chceš žít, když Tě znemožním v práci?

Ke komu chceš jít, když jemu otrávím život?

Jak se naše dítě bude tvářit na to špatné, co mu o Tobě začnu vyprávět – a nepřestanu, dokud nepřilezeš po kolenou?“

Připadají Vám tyto vyděračské věty povědomé? Nebo slýcháte podobně zabarvené?

Nevíte, jak se bránit? Neumíte si představit s takovým hadem zůstat, ale současně dobrovolně vykročit vstříc problémům, které zjevně je schopen Vám připravit?

Zažíváte takový nátlak i v jiném typu vztahů než v partnerských, například v pracovních? „Nikdo Tě tu nemá rád. Jen Ti to neříkají do očí. Ani vedení Tě tu nechce. Teď ještě máš čas. Buď v dobrém odejdeš, nebo Ti zničíme život.“

Je to jen jinak řečené: „Buď uděláš to, co chci, nebo já udělám to, co nechceš.“

Psychologie hovoří nejen o hadovi, slizounovi, upírovi, ale také – mnohem pragmatičtěji – o loutkovodiči. Odborně se tomu říká manipulátor. Osoba, která tahá za citové nitky a hýbe tak s loutkou. Ví totiž, jak zranit její city. A utahuje smyčku. Ve výsledku se zdá, že ať uděláte krok kamkoli, bude to špatně a Vaše hra končí. Jako jediná naděje vypadá – jít vyděrači na ruku, začít ho poslouchat. Jen tak nás nezničí. Možná. Ti bystří už ale tuší, že v šachu je bude držet dál. Protože ví jak. Přes jakou “nitku”.

V uzavřené skupině není týdne, kdy bych alespoň jeden takový případ neřešil. Otázky se opakují: Co dělat, když smyčku kolem krku utahuje partner, rodič, dítě, kolega, nadřízený nebo i přítel, který ví na nás to, co někdo nesmí vědět? Dospěli jste do takového bodu zoufalství, že si myslíte, že neexistuje dobré řešení? Pak je na čase zklidnit emoce. Protože každý problém má své řešení, jak víte i z mých magazínů. (K předplatnému magazínu dostáváte automaticky členství v uzavřené skupině, tedy i přístup k uzavřeným živým vysíláním přímo ve skupině nebo ke všem klubovým článkům na FirstClass.cz, jako je tento).

Potřebujete najít způsob, jak se z této smyčky vyvléct?

Budiž. Pamatujte však, že když chcete vědět JAK, je dobré znát předně PROČ – proč si myslíte, že se z té smyčky nemůžete vyvléct? Jak vůbec tato smyčka emocionální manipulace vzniká, tudíž také kdy ztrácí svou pevnost?

Pojďme si to v rámci skupiny objasnit bod po bodu, a to na konkrétních případech z poslední doby, do kterých Vás zavedu:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným koučovacího magazínu získáte přístup do uzavřené skupiny automaticky. Jeho součástí je přístup ke klubovým vysíláním i těmto klubovým článkům. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart