Jak překonat zevšednění aneb 7 metod oživení vztahu, který přestává fungovat

Člověk je přizpůsobivá bytost. Zvykne si skoro na všechno. Ale to nemusí být ve výsledku jen dobré. Může to i zničit vztah.

Tam, kde na začátku cítíme touhu, jiskření, vášeň a natěšení, to všechno postupně jakoby odchází. Jako kdyby vztah „přestával být“ zajímavým, jako kdyby se „druhý změnil“, jako kdybychom pro sebe navzájem „přestali být stvořeni“, jako kdyby naše seznámení VLASTNĚ BYL OMYL.

Ale to je neporozumění návyku. Ačkoli se někdo jiný hned teď zdá mnohem atraktivnějším než náš současný partner, neznamená to, že ona touha po něm, ono jiskření s ním, ona vášeň při každém vzájemném dotyku, ono natěšení na něj také časem neodezní. A že budeme tak, kde jsme byli.

Indiáni z kmene Krí říkají: Když zjistíš, že je kůň mrtvý, je lepší sesednout. Jinak řečeno: Nemá smysl opravovat něco, co opravit nelze. Jenže co když náš vztah mrtvý není? Co když jenom zevšedněl? Co když jenom vadne? Co když stačí jen potřísnit ho změnou jako živou vodou?

Jak to poznat? Jak zbytečně neodcházet od člověka, který nám hned potom začne chybět, protože pro nás PŘESTANE být samozřejmostí a všedností? Jak oživit vztah, na kterém nám záleží, ale jsme na to sami – druhý už podlehl zvyku a přesvědčení, že po jeho boku budeme navždy a nikdy neodejdeme, ať se k nám chová sebevíc lhostejně?

Je to jedna z nejčastějších otázek, kterou mi pokládáte v uzavřené skupině. Proto své odpovědi vám všem, kdo se ptáte, věnuji tento klubový článek. Jakých sedm jednoduchých psychologických metod mimo jiné ukáže, zda je vztah oboustranně životaschopný, anebo jestli krůpěje živé vody dopadají už na něco, co umřelo a je ztrátou času se tím zabývat dál?

Pojďme si to objasnit bod za bodem:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například počínaje nynějším vydáním Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart