5 fází odpuštění: Jak se už netrápit pro lidi, kteří se netrápí pro nás

Každý týden se proti mně posadí okolo sta lidí. Všichni zažili nebo zažívají něco těžkého. Něco, co je trápí, někdy už tak nesnesitelně, že to déle nemohou snést. Řada z nich přesto říká: „Nemohu to odpustit.“

A já se pokaždé ptám: „Tak proč se divíte, že Vám není dobře?“

Od-pustit znamená zbavit se přetlaku V SOBĚ. Člověk je v tomto podobný Papinově hrnci, tlakové nádobě, ve které křehne maso na základě zvýšeného tlaku. I tento tlustostěnný hrnec má však své limity. Nevydrží všechno. Potřebuje ventil, který čas od času upustí páru. Jinak by se hrnec roztrhl.

Člověk je právě takový. Je schopen se zevnitř natlakovat vším, co si bere osobně. Budiž. Pak to ale musí vyventilovat. Jinak řečeno OD-PUSTIT. Dostat ze sebe ven. Jinak ho to postupně zničí.

„Nemohu odpustit, protože mi tolik ublížil(a),“ slýchám každý den.

Nechápete, že je to právě naopak: Čím víc Vám někdo ublížil, tím spíš musíte odpustit. Protože odpouštíte páru sobě. Ne jinému tlakovému hrnci.

Proč Vám to nejde

Protože fanoušků této stránky je přes 300 000, založil jsem před lety ještě osobnější stránku, uzavřenou skupinu, kde lidé mají možnost neveřejně sdílet svá trápení (a nechat si druhými pomoci) i zkušenosti (a jimi druhým pomoci). S lidmi z této skupiny (znají-li moje knihy a magazíny, tedy rozumí-li mým příměrům a doporučením) se také potkávám. Jejím nejčastějším problémem je zaměňování institutů odpuštění a prominutí. Ostatně, k tomu za chvíli.

Základní potřebnou vědomostí pro tyto lidi je uvědomit si, že odpuštění nesměřuje vůči osobě, jež nám ublížila, ale vůči nám. Je to náš vnitřní akt. Ať jsme udělali chybu, kterou si neumíme odpustit, nebo prožíváme příkoří, křivdu, ránu, kterou jsme si nezasloužili a neumíme ji vyventilovat, pak se musíme naučit (sami sobě) odpouštět a přestat trpět. Opakuji: Odpuštění se týká pouze nás. Naopak promíjení se týká druhých lidí. Ještě se k tomu vrátím.

Detailně provádím procesem odpuštění v knize Čtyři prány štěstí, která ukazuje, jak se lze vyrovnávat s ranami zvenčí i zevnitř, z přítomnosti i minulosti, včetně nemocí. Na straně 158 vysvětluji souvislost od-puštění a dukkhy.

„Lidé se Tě budou snažit přesvědčit, že utrpení, které prožíváš, je pouze problém Tvého myšlení, představivosti. Jenže to utrpení, a Ty to víš, není výplod fantazie, není to chiméra. Utrpení je OPRAVDOVÉ. V sanskrtu se pro něj užívá výraz dukkha, úplně stejně jako pro úzkost, stres, nespokojenost – ano, to jsou slova se stejným významovým kmenem. Ve všech podobách dukkhy se totiž snažíme ovládnout situace, které ovšem nejsou v naší moci. Čím zřetelnější to je, tím víc nás drtí uvědomění, že to, co se děje, by se dít nemělo. Nelze to změnit, to je pak Tvůj závěr, vytvářející odpor. Vnitřní tlak, jehož sami jsme stvořitelem, se následně pěchuje do chtění, aby se prožívané věci změnily. Ale to je mimo náš vliv. A v nás sílí hněv a frustrace.“

Pomohu Vám

Je neschopnost odpustit sobě i Váš problém?

Nebo máte nablízku člověka, který zapomněl, že si sebe má vážit, věřit ve svou hodnotu, opustit pocit, že nic neznamená, a to jen proto, že se k němu kdosi zachoval škaredě, že jej hodil přes palubu, že ho vystavil chmurným domněnkám a katastrofickým prognózám, které mají sebepoškozující podobu jako „Už nikdy mě nikdo nebude milovat! Už nikdy nebude dobře! Zasloužím si špatné zacházení!“ a podobné „lahůdky“, jejichž následky se propisují do zdraví?

Myslíte, že odpuštění má co do činění s druhou osobou, neumíte oddělit její čin a Vaši bolest? Anebo neumíte oddělit svůj chybný čin a svou budoucnost?

To je důvod, proč každý týden píšu klubové články. Chci ulevit druhým, ale taky sobě, abych při osobních setkáních nemusel dostávat stále stejné otázky. Jen proto, že na ně neznáte odpověď. Tak si nyní tuto odpověď objasněme krok za krok:

(Jste-li člen uzavřené skupiny, pro další čtení se přihlaste. Nejste-li člen a chcete být, registrujte se zde. V případě problému s přihlášením pište na [email protected].)

POZOR: Předplatitelé mého magazínu mají přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, tedy i ke klubovým článkům či klubovým vysíláním. Více čtěte zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart