Jak překonat dvojitou zradu

Když člověka zradí partner, nesmí být sám. Potřebuje nějaký protějšek, který ho vyslechne, „obejme“, pochopí. Potřebuje soucit, sdílení, protože jedině sdílením se nesená tíže alespoň rozpůlí. Sdílená bolest je vždycky poloviční, neboť s druhou polovinou pomůže ten druhý. Už jenom tím, že při člověku je.

K tomu slouží přátelé. Problém však nastává tehdy, kdy člověka zradí partner – s jeho přítelem.

Zažili jste to někdy? Nebo to dokonce právě nyní zažíváte? A pokud ne Vy, někdo z Vašich blízkých? V uzavřené skupině jsem v tomto roce řešil několik takových případů. A protože se na mě obracejí i další, věnuji tomu v rámci uzavřené skupiny i tento klubový článek.

Dvakrát do zad

V psychologii se tento velmi bolestný případ nazývá dvojitá zrada. Ano, bolí dvojnásob. Zvláště, když tím, kdo podvedl, je „partner“ a nejbližší „přítel“, tedy „nejlepší kamarád/ka“.

Proč ta slova dávám do uvozovek? Protože jde zjevně o nadsázku. A potřebuje to pochopit každý, kdo se mi ozve s tvrzením, že ztratil dva nejbližší lidi.

Ano, blízcí možná byli. Ale dvojitá zrada není dvojitá ztráta. Skutečného partnera ani skutečného přítele nejde ztratit. Dvojitá zrada umožňuje poznat pouze to, že nebyli skuteční.

Jenže ty dvě „bodné rány v zádech“ skutečné jsou. A pekelně bolí. V článku Jak společně zvládnout druhou šanci jsem popisoval, jak zradu svého protějšku co nejrychleji překonat, pokud jsme se společně rozhodli ve vztahu pokračovat. Tady ale vztah skončil. Respektive, jsou zlomené hned dva najednou. Jak se tedy vyrovnat ještě navíc s tím, že „přítel“, ke kterému bychom za běžných okolností intuitivně zaběhli svěřit se s partnerovou zradou, je právě ten, kdo se na partnerově zradě nejvíc podílel?

Je možné zradu partnera překonat ve své vnitřní samotě – i bez nejlepšího přítele? Jaké postupy psychologie doporučuje, abychom své už tak velká citová zranění ještě neprohlubovali a už tak bolestnou situaci ještě nezhoršovali?

Pojďme si tato řešení ukázat v rámci uzavřené skupiny krok za krokem:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]