5 nejdůležitějších vět, které muži ve vztahu potřebují slyšet

O Evě se říká, že vzešla z levého Adamova žebra. Proto je prý místo ženy pod mužovou paží, která ji má objímat a chránit, a co nejblíže mužovu srdci, které ji má chápat a milovat.

Není to však jednosměrný vztah. To samé – objímat a chránit, chápat a milovat – dokáže žena také nazpět. A proto ji muž potřebuje.

Ve své knize JáMy spřízněných duší vysvětluji, proč všichni potřebujeme vztah. Ale ne ledajaký. Všichni se totiž občas dostáváme do těžkých situací, ve kterých si sami neumíme poradit. Inu, nejsme dokonalí a všechno nezvládneme. Když však říkám, že potřebujeme někoho, ale ne kdekoho, současně varuji, že lidi můžeme rozdělit do tří kategorií. Jsou tací, kteří nám v problémech pomohou. Takové hledáme. Najít však můžeme i lidi, kteří nás v problémech nechají. A také ty, kteří nás v problémech ještě zadupou. Paradoxně to bývají často ti, kteří nás do problémů sami přivedli.

Když se na mě v uzavřené skupině obracejí lidé s peripetiemi, kterými ve vztazích procházejí, často se mě ptají, jak potkat skutečnou spřízněnou duši, jak ji získat, jak ji neztratit, a pokud ji ztratíme, jak ji přitáhnout zpátky (viz JáMy spřízněných duší). Rád odpovídám, že přesně tak, jak spřízněná duše oslovuje nás. Nestačí totiž přemýšlet, co musí mít ten druhý, ale také, že když chceme zažít vztah se spřízněnou duší, musíme být schopni tou spřízněnou duší i sami být pro druhé.

Co to znamená? Předně být týmový hráč. Dokázat se vcítit do člověka, jeho potřeb i zranění. Umět mu naslouchat, komunikovat s ním. Používat správná slova. A jsme u toho.

Muž je převážně racionálně založená bytost. Neumí tak pracovat se svými emocemi jako žena, která je naopak založená převážně emocionálně. Muž neumí tak dobře popsat, co cítí, obecně nerad sdílí své strachy, špatně snáší své prohry. Přispívá k tomu většinou i výchova, kdy je chlapečkům opakováno, že “správný chlap nepláče”. Byť by mu pláč mnohdy pomohl. Ale copak může? Copak smí být “tak zženštilý”?

Velká část ženské role tak spočívá v porozumění tomu, co muž neříká. Za co se možná stydí, co vnímá jako svou slabost, neúspěchu, selhání, co tak nerad kouše, co dráždí jeho ego. Sám muž si s tím často poradit neumí, ostatně i proto si cením každého muže, který je součástí uzavřené skupiny a dokáže přiznat i své prohry, chyby, přešlapy. Není to snadné. Vím to sám.

Už v článku 5 znaků, které odlišují Chlapce a Chlapečky jsem ukazoval, kolik pochybností má muž od dětství v sobě. Jak je veden k tomu, že musí pouze vítězit, že nevyhrát je prohra, že nesmí selhat, že musí být dobrý živitel, že musí být silný, všechno zvládnout… a o to horší je pro něj být dole. Nahlas to nikdy nemusí říct, někdy jen pro ženu nepochopitelně “zaleze do své jeskyně”, požádá o time-out, oddechový čas, ve vztahu, největší bojiště je vždy v jeho hlavě. Inu, racionální založení.

Ženy si v tu chvíli často neuvědomují, jak obrovský vliv na zraněné mužské ego (pochroumané třeba konfliktem v práci) mají. Jak je ve skutečnosti naopak muž křehký a zranitelný, jak mohou slovem srazit, ale i zvednout – jestliže vědí, jak s mužem v takové chvíli mluvit. A to hlavně v těch momentech, kdy se uvnitř hlavy muž nejvíc zraňuje sám.

Právě tehdy muž nejvíce potřebuje skutečnou spřízněnou duši.

Co je vlastně mužské ego? Jaké věty mají pro muže obrovskou energii, vedle neurčitých emocionálních frází typu Miluji Tě, Záleží mi na Tobě, Chci, abys byl šťastný a povšechného Jak Ti mohu pomoci, na které se muži těžko odpovídá? Jakou ženu ocení muž ve svých nejtěžších chvílích a čím mu žena pomáhá překročit svůj vlastní stín, své vlastní slabosti?

Dovolíte-li, začnu v rámci uzavřené skupiny od samotné historie, a to krok za krokem:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart