Manipulace metodou split. Jak vyvolat rozchod “chybou druhého”, aniž se čímkoli proviní

“Mohu za to já.”

Kajícná slova, doprovázená svěšením hlavy, působí na první pohled sympaticky. Viník přiznává svou vinu. Takový obraz často vidím při osobních setkáních, kdy se mi svěřujete s rozchodem Vašeho vztahu, který Vás bolí.

Dodáváte, že nejste schopni si svou vinu odpustit, nevěříte, že si dokážete vůbec udržet protějšek, najít si správného partnera, být šťastní – Vaše vsugerovaná vina vede k přesvědčení, že musíte pykat. I když se kolem Vás točí už nový zájemce, neumíte si na něj soustředit, ba nesvedete se koncentrovat na nic pozitivního ve svém životě, protože pořád trpíte “pro chybu, kvůli které padl předchozí vztah”.

“Mohu za to já.” A přitom to může být lež.

V uzavřené skupině, kde sdílíte svá osobní trápení, se rádi bičujete slovy: “Nebyl jsem dostatečně trpělivý.” (Přál jsem si její změnu, ale ta nastala, takže je to MOJE chyba.) “Nebyla jsem dostatečně tolerantní.” (Byl mi nevěrný, já mu to vyčítala a on odešel k milence, takže je to MOJE chyba.) Proč při opuštění nebo jiné formě rozpadu vztahu se automaticky cítíme vinni, to už jsme si vysvětlili v předchozích klubových článcích. Jak je ale snadné přesvědčit druhou osobu o její vině, ačkoli vinni můžeme být sami, to Vám ukážu dnes.

Pochopíte, proč se cítíte špatně, ačkoli jste pro zachování vztahu udělali maximum. Proč, když jste obelháváni, zrazováni nebo jinak zraňováni, nakonec ze vztahu Vy odcházíte s pocitem, že jste ho nezvládli – že Vy se máte kát, omlouvat, doprošovat se. Proč zkušenost s protějškem, ovládajícím psychologickou metodu split, může vést ke zničení Vašeho vztahového sebevědomí a k výrazně submisivní pozici v dalších vztazích, pokud si vůbec ještě na nějaké věříte.

Každý den se věnuji Vašim dotazům v uzavřené skupině. I po včerejším živém vysílání přímo ve skupině jste mi adresovali spousty dotazů, na které i dnes odpovím prostřednictvím klubového článku. Jejich archiv naleznete zde.

V čem tedy spočívá metoda split, jak tuto manipulaci zvládnout ve své hlavě a proč se lidé někdy snaží vycouvat ze vztahu způsobem, kdy nás zanechají bez sděleného důvodu, a přitom nám zbude pocit, že jsme všechno zavinili my – ačkoli lež, faleš, neuzavřená minulost, neochota komunikovat atd. přicházely z druhé strany?

Vysvětleme si to bod za bodem právě nyní:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart