Jak společně zvládnout druhou šanci

„Chceme si dát druhou šanci,“ řekla ona.

„A víme, že ji nesmíme zvorat,“ dodal on.

Dobře věděli, jaký je můj názor na druhé šance. Totiž: Nikdy nedávat druhou šanci stejnému člověku. Pokud dát novou šanci, pak jedině „jinému“ člověku. Ponaučenému, změněnému, rozhodnutému neopakovat tutéž chybu.

Ale jak poznat, že se protějšek už změnil? A pokud se změnil, opravdu to stačí k tomu, aby se rozbitá sklenička slepila a už neprotékala?

Oba pevně slibovali: „Společně pro to uděláme maximum. Ale jak tu druhou šanci zvládnout?“

Konečně i proto jsem sepsal samostatný manuál Projít koncem k začátku. Druhá šance vztahu totiž není zdánlivě tak snadná, jak se zdá. Proč?

Problém druhé šance

Proč je to s druhou šancí tak těžké? Proč, když hříšník přísahá, že svůj hřích už nezopakuje, není všechno jako dřív? Inu, jak píšu v Projít koncem k začátku, protože není možné vstoupit dvakrát do téže řeky. Podruhé už totiž není stejná ani ta řeka, ani my. Co tím myslím?

Všichni jsme omylní (takový už je člověk) a chybami se učíme. Oba. Toto slovo je klíčové.

Dáme-li někomu důvěru a on nás zradí, po této zkušenosti už nejsme stejní jako dřív. Pamatujeme si totiž, i kdybychom nakrásně nechtěli, CO se stalo i KDO to způsobil. Pamatujeme si, JAK moc nás to bolelo a ŽE už to nechceme zažít znovu. Zkrátka: Emocionální zápis nemůžeme už nikdy vymazat. Jsme jako prkno, do něhož někdo vrazil hřebík. Už tím činem ho navždy změnil. Sice je možné ten hřebík následně vytáhnout, ale stopa v nás už navždy zůstane a nikdy se zcela nezacelí.

Naší přirozeností je neopakovat to, co vedlo k bolesti. Kdo se jednou dotkl nabitých drátů na zem spadlých, ten od té doby obchází obloukem cokoli, co zavání elektřinou. Trvá dlouho, než se bolestná zkušenost uvolní. A tak je to i po zranění ve vztahu. Potřebujeme totiž nejen věřit, ale být přesvědčeni, že ten, kdo nám jednou ublížil, to neudělá podruhé. Že se stal v určitém smyslu jiným člověkem. Tím, o kterém jsme byli přesvědčeni už prve. Než nás zradil. Tohle je klíčový uzlový bod. My se vlastně snažíme svým nastavením vrátit se do doby, než došlo ke zradě. Ale přitom už máme špatnou zkušenost. A podvědomě víme, že možná jen podáváme znovu nabitý revolver téže osobě, která se předtím jenom dostatečně netrefila.

Jak se porvat se všemi „co když“ ve své hlavě? Co když jsme jenom nyní uvěřili hezkým slovům – takovým, jako už jednou? Co když to ze strany našeho protějšku tehdy nebyla chyba, ale projev jeho charakteru? Co když je pravda, že lidé se ve skutečnosti nemění a kdo zradí jednou, zradí kdykoli? A co když se NAOPAK druhý opravdu polepšil a naše obavy jsou zbytečné?

Co tedy dělat pro to, abychom SPOLEČNĚ obnovení vztahu zvládli?

Pokud je to i Váš problém, pojďme v rámci uzavřené skupiny krok za krokem:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům FC Klubu a FC Kurzu

Předplatit od 1,91 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]