Jak do svého vnitřního dítěte dostat lásku, která nikdy zvenčí nepřišla

Říká se jim nemilované děti. Už dávno vyrostly, ale to dítě v nich pořád je. Naučené, že si lásku nezaslouží. Přesvědčené, že není dost dobré.

Když pak v dospělém vztahu potká partnera, který podobné věty vykřikne, třeba i v hádce, v emocích („Nezasloužíš si nic dobrého. Nediv se, že Tě nemiluji, podvádím, obelhávám. Podívej se na sebe, chudinko.“), nebrání se, nemá proč. Jeho přesvědčení se jen potvrdí.

A později, když naopak potká partnera, který podobné věty nikdy nevyřkne, který dokonce obráceně zdůrazňuje („Zasloužíš si to nejlepší.“), toto nemilované dítě mu nevěří. Jak by mohlo věřit, že existuje něco, s čím se ještě nepotkalo – láska?

Případy nemilovaných, respektive zraněných vnitřních dětí v dospělých lidech patří k nejtěžším, jaké v uzavřené skupině řeším. Znamenají bojovat nejen s minulostí člověka, ale i s přítomností – s jeho přesvědčením, že chyba je vždy v něm, že na zdravý vztah nemá, že musí být vděčný za jakéhokoli partnera – že s ním vůbec někdo sdílí život. Ačkoli je to člověk, jenž by pro trochu lásky udělal cokoli. Někdy bohužel doslova cokoli.

Zcela upozadil sebe. Obětoval se pro druhé. Zabil své sny, pokud s nimi druhý nesouzní. Vymazal z hlavy své potřeby, vše, co ho dělá šťastným a naplněným. Jako by to nemělo hodnotu. Jako by vůbec jeho slova, myšlenky, názory, přání nic neznamenaly.

Tak to ostatně to dítě slýchalo odmalička. Proto je svým myšlením tam, kde je.

Máte takového člověka mezi svými blízkými? Chcete mu pomoci? Nebo máte toxické dětství ve svých vzpomínkách sami?

Ptáte se: Jak porozumět všem sebeoslabujícím a sebezpochybňujícím hlasům ve své hlavě? Jak zvýšit sebevědomí, sebedůvěru, sebeúctu, sebelásku, sebehodnotu, když nás to nikdo nenaučil? Jak přestat být v dospělých vztazích „tím posledním“, vždy jen prosebným, ustupujícím, nedůležitým, a to pro druhé i pro sebe?

Důležité téma. Pojďme si tu cestu objasnit v rámci uzavřené skupiny krok za krokem.

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (nové vydání je zaměřeno na téma Jak projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, k těmto klubovým článkům i klubovým živým vysíláním ve skupině. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart