Jak nevěra rodiče dokáže zničit budoucnost dítěte

Myslíte si, že nevěra je problém jen Váš, pokud partner o Vašich záletech neví, nebo ještě problém partnerův, pokud se již o Vašich záletech dozvěděl a nyní spolu řešíte následky?

Promiňte otázku: Máte děti?

A jestli ano, vnímáte jejich oči?

Nemám na mysli to vnímání, když se do dětských očí upřeně díváte. Myslím ten dětský pohled, který si plně neuvědomujete. Který Vás však občas šimrá v zádech, když zapomínáte, že dítě v bytě také je.

Děti nejsou poslušné v poslouchání rodičů, ale jsou poslušné v přejímání jejich vzorců. A to i těch, které si nepřejete. A které jim mohou zničit život.

„Mysli, než vykonáš.“ Platon

V uzavřené skupině, kde se mnou sdílíte problémy starší a hlubší, než si myslíte, se mnohdy dostáváme do Vašeho dětství a stop, které v nich vznikly. Psychologie tomu říká starý vzorec. Je jako rýha ve Vašem podvědomí. Jako drážka v gramofonové desce. Určuje, čeho se v kritických chvílích bojíte, potažmo co z „gramofonové desky“ potom posloucháte a čemu věříte.

S tou rýhou se žádný člověk nerodí. Každé dítě, které přijde na svět, je tabula rasa, nepopsaná deska. Jeho mysl se teprve vytváří. A to právě tím, co kolem sebe vidí, co zažívá, co slyší. Často tak z pomyslné gramofonové desky v naší hlavě znějí nahrávky a strachy, které nejsou naše, ale převzali jsme je, nebo je do nás někdo vyryl jako odžité zkušenosti. A ony se potom rozeznějí ve chvíli, kdy zažíváme něco podobného například ve svých dospělých vztazích. Říká se tomu pak asociační zkratka.

Těch starých vzorců je nesčetně druhů. Jeden z nich Vám popíšu dnes, v klubovém článku na Vaše přání. Je to vzorec vsugerované nevěry.

Proč Ti nevěřím, když mou důvěru nezrazuješ?

Začíná nevysvětlitelným pocitem „Pochybuji o něm. Možná je mi nevěrný.“

Když se s ním ale svěříte svým blízkým, příbuzným, kamarádům či kolegům, kteří Vašeho partnera znají, nebudou vědět, jestli se smát, nebo Vámi pohrdat. Budete v jejich očích jako tmář, který přivolává něco, co je u Vašeho partnera nemyslitelné, objektivně se to neděje.

I Vy byste v to rádi věřili, a přitom se nepochopitelně bojíte. Cítíte úzkost, že Vás dost možná zrazuje někdo, kdo to ale nejenže neudělal, nýbrž kdo Vám ani nezavdává důvod, abyste o něm takto pochybovali. A přesto to v hlavě máte. Tak jak se to tam dostalo?

Co dokáže s člověkem udělat jeho minulost, jsem popisoval už v nedělním živém vysílání o emocionálních strunách. I magazín, zasílaný členům uzavřené skupiny, ukazuje ve svém posledním vydání Projít koncem k začátku, jak skoncovat s minulostí a začít znovu a lépe, ať jde o cokoli. Proč dnes tolik apeluji na rodiče?

Jaké nedomyšlené fatální dopady na dítě může mít rodičovská nevěra?

Jaké vnitřní poruchy může způsobit poškozená křížová vazba táta x dcera?

Jak zásadně může dítě ovlivnit matčina neochota nebo neschopnost partnerovu nevěru konstruktivně řešit?

Jak se v člověku, trpícím starým vzorcem, léčí syndrom neexistující nevěry?

Jak zachránit sama sebe i celý vztah s partnerem, který se žádné nevěry nedopouští, ale je přesto objektem našeho soustavného sledování, zpochybňování, výčitek?

Pojďme si to objasnit právě nyní bod za bodem.

(Jste-li členem uzavřené skupiny, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete jím být, registrujte se jednoduše zde. V případě technických problémů s přihlášením nám, prosím, dejte vědět e-mailem na [email protected].)

POZOR: S předplatným magazínu (například počínaje nynějším vydáním Projít koncem k začátku) dostáváte automaticky přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům i klubovým vysíláním. Více zde.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart