Proč se neprosit o lásku

Když lásku potřebuješ a nedostáváš, co uděláš? Začneš o ni žebrat?

Pokud ano, možná to žebrání je odpovědí na to, proč lásku potřebuješ stále víc. Protože Ti schází láska v sobě. Láska pro sebe. Ta skutečná láska, o které Vám dnes něco povím.

Už v dnešním článku Syndrom hladového srdce aneb Jak přestat přehrabovat kamení a už nepřehlížet diamant jsem popisoval psychologický jev zvaný hladové srdce. Vysvětloval jsem jeho příčiny i možnosti řešení. Tam, kde je příliš bolestných emocí, se snažím pracovat s myšlením člověka, zapojit jeho rozum a logiku, způsobit, aby si uvědomil, co vlastně činí a proč je mu stále hůř. Že za to někdy nemohou primárně ti druzí, ale on sám. Žebrání o lásku je nejlepším příkladem.

Štěpánka mi napsala: „Petře, poslouchala jsem Váš včerejší podcast o posedlosti minulostí nebo budoucností a bylo to, jako byste mluvil o mně. Jsem uvízlá v minulosti i v budoucnosti, protože bych zase ráda měla po svém boku člověka, který mě opustil. Zase bych si chtěla sebe vážit, mít se ráda, ale to bez něj nedokážu. Bez něj si připadám ztracená, neschopná, a to hlavně proto, že neumím najít způsob, jak toho muže získat zpět. Prosím ho každý den, aby se vrátil, ale on má pro mě jen výsměch. Co mám dělat?“

Odpověď je prostá: PŘESTAT to dělat.

Přestat dělat PRÁVĚ TO, PŘI ČEM SE CÍTÍTE ztracená, neschopná, po čem si nevážíte sebe, nemáte se ráda.

To nejsou pocity, které Vám vytváří on, ale které si vytváříte Vy.

Zkrátka, musíte přestat PROSIT O LÁSKU. A povím Vám jeden jednoduchý důvod proč.

Co musíš vyžebrat, to není od srdce

Nikdy neproste o lásku.

Nikdy neproste o podporu, o pochopení, o komunikaci, o pozornost, o čas, který by ten druhý měl trávit s Vámi.

Co je vynucené, to není UPŘÍMNÉ ani PŘIROZENÉ. Co si musíte vyprosit, to není OD SRDCE. Není to AUTENTICKÉ, není to SKUTEČNÉ, je to JEN ILUZE.

Láska, kterou si vyžebráte, není pravá. Proto se o jakýkoli projev lásky nikdy neproste. Skutečnou lásku totiž prosbami nezískáte.

Skutečná láska BUĎ JE, ANEBO NENÍ. Už v ten okamžik, kdy pocítíte, že o svoji hodnotu, o své ocenění, o své objetí musíte u člověka bojovat, přestaňte. Přestaňte bojovat o takovou lásku, protože už v té chvíli není. Jestliže cítíte, že si něčí porozumění, vyslechnutí, péči musíte vyvzdorovat, už v ten moment skutečná láska u druhého není a možná nikdy nebyla.

Naučte se o lásku prostě neprosit. Ta, o kterou se NEmusíte doprošovat, je JEDINÁ skutečná.

Ztraceni v neexistenci

Jak vysvětluji ve své knize JáMy spřízněných duší, ztracení se cítíme právě tam, kde se nevyznáme. Kde sami přinášíme lásku, ale žádnou nazpět nedostáváme. Kde pochybujeme o sobě, ačkoli pro vztah děláme vše. Tam musíme být dezorientováni, protože tam není skutečná láska.

Tehdy pochopitelně neumíme objevit způsob, jak tu lásku v člověku najít, protože ten způsob ve skutečnosti neexistuje, tak jako ta láska v tom člověku. A všechno je jen o tom dokázat si přiznat si, jednou konečně, že „tohle nejspíš není člověk, který mi dá lásku“. Možná ji na začátku v sobě měl, ale už nemá. Proč ji v sobě nemá, to už je jiný příběh. Možná ji věnuje někomu jinému, možná ji potřebuje pro sebe a řešení nějakého problému, o kterém nevíme. Možností je mnoho. Na tom ale nezáleží. To je problém, který musí řešit on. A když ho neřeší, my ho za něj nevyřešíme.

Je to jako chodit pro vodu ke studánce, která mezitím vyschla, nebo kde voda nikdy nebyla, jen se nám to zdálo, že tady někde studánka je. Je nesmysl usednout nad to vyschlé místo a bědovat: Teprve, až tu bude voda, tak si budu sebe vážit, budu mít sebe rád. Já se ptám: Proboha, jak souvisí to, jestli v nějaké studánce je momentálně voda, s Vámi?

Vaším životním cílem, pokud jde o lásku, není chodit tam, kde voda není, a tam čekat, až se tam snad jednou voda vyskytne, ale HLEDAT, kde voda JE. Hledat zdroj lásky. Protože láska je jako živá voda. Jakmile najdete její zdroj, ožijete. A to už se zjištěním, že voda EXISTUJE. Že její zdroj EXISTUJE. A že té voda má pro Vás DOST. Že ji můžete čerpat DENNĚ.

A to můžete. Ale nesmíte chodit tam, kde voda není.

Koho vlastně potřebujete

Štěpánka píše: Zase bych měla ráda po svém boku člověka, který mě opustil. Hm. Nic proti Vašemu gustu, Štěpánko, ale já si myslím, že potřebujete přesný opak: Mít po svém boku člověka, který Vás NEOPUSTÍ. Který si Vás VÁŽÍ, který Vás MILUJE, který Vás POTŘEBUJE, a který právě proto při Vás ZŮSTÁVÁ. Zvažte si, jestli tohle je definice člověka, který odešel.

V ten den, kdy pochopíte, že možná čekáte u vyschlého zdroje, se úplně všechno změní. Začnete hledat PŘESNĚ OPAČNÉHO člověka. Přičemž změna Vašeho života není závislá na tom, jak rychle ho najdete. Něco se už tím, že ho začnete hledat, změní přímo ve Vás.

Tím, že přestanete stát u vyschlého zdroje, totiž mimo jiné sobě ukážete, že si sama sebe vážíte, že sama sebe máte ráda, že se nepotřebujete o lásku prosit. Ten, kdo musí ustavičně o lásku jenom prosit, nejenže ji nedostává zvenčí, ale vyjadřuje tím, jak málo lásky má i pro sebe. A upřímně není divu. Jak by mohl mít v sobě hodně lásky, když všechnu, kterou v sobě měl, postupně jen tak dal někomu, kdo mu nazpět už žádnou lásku nevrátil?

Ale detailně o tom píšu v knize JáMy spřízněných duší, která je v jedné z kapitol právě o marnění času u vyschlých studánek, zatímco o kousek dál může téct živá voda úplně nazdařbůh.

Pamatujte si, prosím, z tohoto Řešidla:

  1. V ten okamžik, kdy zjistíte, že se musíte o lásku doprošovat, přestaňte bojovat, protože už ji nemůžete získat.
  2. Přesněji: Ten vnější zdroj už ji pro Vás nemá. Ale v tu chvíli byste ji měli mít Vy. Vy v sobě. Vy pro sebe. Měli byste se mít natolik rádi, že se prosit přestanete.
  3. Jinak se totiž může stát, že si Vás nejdříve přestane vážit Vaše okolí, a pak si sebe přestanete vážit i sami. A to se stát nesmí.

Ocitli jste se na bolestném konci vztahu? Nevíte, jak přejít k novému začátku? Využijte magazín Projít koncem k začátku.

Máte otázku? Každý všední den odpovídám v pořadu Řešidlo (poslouchat můžete v podcastových aplikacích, do kterých se prokliknete nahoře, nebo spuštěním přehrávače mého hlasu – viz výše). Pro ty, kdo raději čtou, než poslouchají, je tu kniha Řešidlo, která obsahuje mé odpovědi na nejčastější a nejopakovanější otázky. Více o knize je zde.

Všechny mé knihy seženete pouze v tomto e-shopu.

© Petr Casanova

Top
Shopping Cart