Má to mezi námi ještě smysl? 7 záchytných bodů vztahu

Tomu místu se říká „hrana“. Ernest Hemingway tak nazval i svůj román: Komu zvoní hrana.

Hrana je místo, kde řešíte otázku: Zůstat, nebo odejít?

Rozhodnutí nebývá jednoznačné. Žádný člověk totiž není dokonalý. Ani v záporném smyslu ne. Na každém je možné najít něco dobrého, ale i špatného. Co má pak převážit?

Když vstupujeme do vztahu, je to snazší. Jsme zamilovaní. Zamilovanost je hormonální reakce, která nám přehodí přes oči růžový šátek. Všechno vidíme v růžových barvách. I přednosti i nedostatky. Nedostatky dokonce vůbec nevidíme. Myslíme, že jsme potkali spřízněnou duši. Po čase ale, jak růžový odér zamilovanosti ustupujeme, začínáme vidět věci tak, jak jsou. A měla by nastoupit láska, ta fáze, která je nutná po zamilovanosti, jinak pár nevydrží. Láska znamená přijmout i nedokonalosti člověka, respektovat jeho minulost, hodnoty, postoje, stát při něm i v těžkých chvílích, tedy i tehdy, kdy si to z pohledu druhých lidí „nezaslouží“, kdy je „sám sobě nepřítelem“, kdy v sebe nevěří, kdy nemá sílu na nic, možná jen na ubližování. Jenže všechno má svou mez. A tehdy přijde hrana. A otázka: Ještě zůstat, nebo už odejít?

Rozhodnutí nebývá jednoduché už proto, že ve vzpomínkách máme mnoho hezkého. Naučili jsme se na člověku vidět to lepší, zejména jeho potenciál. Věřit, že se může změnit. Víme, že má i dobré charakterové vlastnosti. Ale… I tak můžeme být v součtu nešťastní. A s námi i naše nejbližší okolí. Děti mohou mít zdravotní nebo psychické potíže. My sami chřadnout. Mnoho hezkého sice může být za námi, ale před námi už možná nic takového. Zůstat, nebo odejít?

Psychologie zná sedm záchytných bodů, na kterých se dá znovu začít stavět. Bez nich jsou ale možnosti omezené, ba žádné. I když bychom totiž sami chtěli zlepšit vztah, sami na to nestačíme. Vztah vyžaduje dva lidi. Na jeho rozbití stačí jenom jeden. A toto je právě hrana rozbití. Odejít v takové fázi nemusí znamenat, že druhého nemilujeme, ale že bolesti a bezmoci je prostě už příliš. Že už jsme pochopili pořekadlo indiánů z kmene Krí: „Když zjistíš, že je kůň mrtvý, je lepší sesednout.“

Po úterním živém vysílání v uzavřené skupině na téma zvládání rozchodů dlouhodobých vztahů jste projevili přání o takový článek. A tak tu je. Má ještě těchto sedm bodů Váš vztah, a tedy má smysl ještě věřit a zkoušet stavět? Nebo je nemá, a pak zboření spíše nebudete zpětně litovat? Pojďme si těch sedm záchytných, ba odrazových hran popsat jednu po druhé:

(Jste-li členem uzavřené skupiny, prosím, přihlaste se. Nejste-li členem a chcete být, registrujte se zde, získáte přístup do uzavřené skupiny, ke klubovým článkům, klubovým živým vysíláním, případně i magazínu a dalším výhodám. V případě technických potíží s přihlášením pište podpoře sem.)

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde

Top
Shopping Cart